Пән:Әдебиеттік оқу 10-сабақ
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
Жанды табиғат
Күні: 22.09.2021
Сынып: 3 Б
|
Мектеп: № 235 К.Қаракөзов
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Мен қалада тұрамын
Сен ұйықтап жатқанда. Бердібек Соқпақбаев.
Таң. Ертай Ашықбаев.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқубағдарламасына сілтеме)
|
3.2.8.2 – эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын түсінеді, ойын жеткізеді.
Көптеген оқушылар: шығарманың мазмұнына кесте құрады.
Кейбір оқушылар: шығарманың авторларымен жұмыс жүргізеді.
|
Бағалау критерийлері
|
шығарманың мазмұнын түсінеді, ойын жеткізеді.
шығарманың мазмұнына кесте құрады.
шығарманың авторларымен жұмыс жүргізеді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, қазақ тілі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Ресурстар
|
Топқа бөлуге арналған парақшалар, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б
|
Бастапқы білім
|
Б. Кірісбайұлы. «Терек пен қабығы»
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Шаңырақ» жаттығуы
Мақсаты : көңіл-күйін игере білуге және басқаруға , қадағалауға , дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу. Бір – біріне жылы лебіздерін білдіру
Жаңа топ құру
Шаңырақ ленталарын алу арқылы топқа бөлінеді.
1 топ сары
2 топ ақ
3 топ қызыл
4 топ жасыл
Топ ережесін құру
-
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
-
Уақытты үнемдейміз!
-
Нақты,дәл жауап береміз!
-
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
-
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Серіппелі доп» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау
Суретпен жұмыс:
1)Ауыл көрінісі
2)Қала көрінісі
І топ. Ауыл таңы. (ассоцация)
ІІ топ. Қала таңы. (ассоцация)
ІІІ топ.Түнгі жұмысшылар(ассоцация)
ІҮ топ Ауыл мен қала және ортақ қаиеті (вендиаграмма)
ҚБ: Смайлик арқылы бір-бірін бағалау
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Сұрақтарға жауап беру
|
Екі шығарманың түрін
анықтайды.
|
1
|
Тәуліктің мезгілін анықтайды.
|
1
|
Оны неден аңғарғандығын
айтады.
|
1
|
Өз ойынан оқиға қосады.
|
1
|
Кестемен жұмыс
|
Екі мәтінге ортақ тақырып
ойлайды.
|
1
|
Айырмашылығын табады.
|
1
|
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған түрлі-түсті ленталар.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
|
Сабақтың ортасы
|
Ширату тапсырмасы.
Белсенді оқу тапсырмалары (топта, ұжымда)
Оқылым.
Мәтінді түсініп оқы. «Сен ұйықтап жатқанда».
Автормен танысу айдары. Е. Ашықбаев. Б. Соқпақбаев
Бердібек Ыдырысұлы Соқпақбаев (1924-1991) 1924 жылы қазанның 15-ші жұлдызында Алматы облысы Нарынкөл ауданды, Қостөбе ауылында дүниеге келген. Қазақстанның балалар жазушысы, балалар туралы көптеген повестердің, әңгімелердің авторы.
Ертай Ашықбаев-1956 жылы Ақтөбе облысында туған. Балаларға арналған «Ашық сабақ», «Жақсы бала» т,б өлең жинақтары бар.
Топтастыру. Топтардың қайсысы бірінші, қайсысы екінші екенін анықтау.
1 – 2 топ. «Сен ұйықтап жатқанда» мәтінін мазмұндап, авторы туралы әңгімелейді.
3 – 4 топ. «Таң» өлеңін мазмұндап, авторы туралы әңгімелейді.
ҚБ: Бағдаршам арқылы бір-бірін бағалау
Сергіту сәті. «Күміс құмған - ай»
Топтық жұмыс. «Кір жаятын жіп» әдісі.
І топ.Кестедегі сұрақтарға жауап бер.
Мәтін
|
Шы- ғарма-
ның түрі
|
Тәуліктің қай мезгілі
суреттел- ген?
|
Оны неден
аңғардың?
|
Тағы қандай
оқиғалар қосар едің?
|
Б. Соқпақбаев.
«Сен ұйықтап жатқанда»
|
Әңгіме
|
Түн
|
Түңгі тіршілік
|
Полиция өрт сөндіру
|
Е.Ашықев.«Таң»
|
Өлең
|
Таң
|
Таңғы тіршілік
|
Мұғалімдер Маршрут айдайтын жұмысшылар
|
ІІ топ.Кестені толтыр.
Мәтін
|
Екі мәтінге ортақ тақырып
бер
|
Айырмашы- лығы неде?
|
Б. Соқпақбаев.
«Сен ұйықтап жатқанда»
|
Тәулік
|
Түн
|
Е. Ашықбаев.
«Таң»
|
Тәулік
|
Таң
|
ІІІ топ.Түнде жұмыс істейтін мамандардың еңбегі туралы айту.
-полиция қызметкерлері
-өрт сөндіру қызметкерлері
-поезд қызметкерлері
-көше тазалықшылары т.б
ІҮ топ Ауыл мен Қала тақырыбында вендиаграмма
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Жұптық жұмыс.
№
|
Мәтіндегі оқиғалар
|
Қай мәтіннен
|
1
|
Бізбен бірге құстарда оянады
|
Таң
|
2
|
Вагондарда санаулы ғана адамдар отыр
|
Сен ұйықтап жатқанда
|
3
|
Жемін теріп жеп жүрген құстар
|
Таң
|
4
|
Сағат түнгі он екі
|
Сен ұйықтап жатқанда
|
5
|
Қаламен бірге көліктерде оянады
|
Таң
|
Рефлексия (ұжымда)
«Алма ағашы» кері байланыс.
Қызыл – түсінбедім
Жасыл - түсіндім
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|