Сабақ тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу



Дата05.09.2020
өлшемі0,5 Mb.
#77330
түріСабақ
Байланысты:
0005d2ee-dff06f0d
0005d2ee-dff06f0d, 0005d2ee-dff06f0d




Күні, айы:




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: «Манашы орта мектебі» КММ




Мұғалімнің аты-жөні:Самаликова Рзакан Нурбергеновна

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.4

түрінде теңдеулерді шешу, мұндағы а және b – рационал сандар.

Сабақ мақсаты:

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез, ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын:

Қазақша

Русский

English

сызықтық теңдеу

линейное уравнение

linear equation

айнымалы

переменная

variable

теңдеудің түбірі

корень уравнения

the root of the equation

бос жиын

пустое множество

empty set



Құндылықтарға баулу

  • жұппен жұмыс жасай отырып оқушыларды өзара сыйластыққа, сенімділікке баулу;

  • оқушы өз бетімен ақпаратты табу;

  • қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Алдыңғы білім

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру

1) Сәлемдесу;

2) Оқушыларды түгелдеу;

3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару;

4) Топқа бөлу.



Сабақтың ортасы



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл»

859



Координаталық түзуде белгіленген нүктелердің координаталарын жазыңдар. Суретте кескінделген:

  1. нүктелердің қайсысы координаталар басына жақын орналасқан?

  2. нүктелердің қайсысы координаталар басынан алшақ орналасқан?

  3. нүктелердің қайсысы координаталар басынан бірдей қашықтықта орналасқан?





















































































К

Ғ







Е







Т

О




В

С







D













A











































0

























3













х





ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу:


(мұндағы а және b – рационал сандар

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде орналасқан сызықтық теңдеулерді шығару кезінде 2 жағдай қарастырылады. Бүгін біз 1-жағдайды қарастырайық:



1-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі: егер х≥0 болса, онда теңдеуі х=7 теңдеуіне мәндес;

егер х<0 болса, онда , демек, теңдеуі -х=7 немесе х= - 7



теңдеуіне мәндес болады. Демек, теңдеуінің 7 және -7 болатын екі түбірі бар. Теңдеудің шешімін фигуралық жақшаға алып жазу қабылданған: .

теңдеуінің шешімдер жиыны 7 және -7 сандарынан тұрады.

Жауабы:

ІV. Сыныппен жұмыс. «Команда таңдау» әдісі бойынша оқушылар тақтада ілініп тұрған стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді (яғни стикерлердің артында 3 топқа бөліну үшін 3 түрлі фигура берілген).

Топтардың аты:
Үшбұрыш

Дөңгелек

Шаршы

Топтық жұмыс. №863

Қай теңдеудің түбірі 5 болады:



  1. 3) 5)

  2. 4) 6)

864

Қай теңдеудің түбірі –ге тең:



  1. 3) 5)

  2. 4) 6)


Жұптық жұмыс. №865

Теңдеуді шешіңдер:



1) 2) 3)

866



Қай теңдеудің түбірі болмайды:

1) 2) 3)
Жеке жұмыс. №867

Теңдеудің түбірлерін табыңдар:



  1. 4)

  2. 5)

  3. 6)





V. Сергіту сәті. ТЕСТ






Bilimland сайты

Сабақтың соңы

Рефлексия және үй тапсырмасын беру

Үйге тапсырма: §30. №868

Рефлексия мен кері байланыс: «Кемпірқосақ»



Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімдері жазылған стикерлерді

желімдейді. Олар ең төменгі қызыл түстен ең жоғары орналасқан

күлгін түске стикерлерді желімдеу арқылы өздерінің сабақтағы

түсінік(немесе көңіл-күй) деңгейін білдіреді.





Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет