Сабақ тақырыбы Екілік кодтау



Дата24.10.2019
өлшемі28,71 Kb.
#50565
түріСабақ
Байланысты:
1 Информатика 6 сынып Екілік кодтау Сабак жоспары

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2 А-бөлім Мәтіндік ақпаратты ұсыну

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екілік кодтау





Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.2-компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру


Сабақтың мақсаты

- студенттерді «санау жүйесі», «екілік санау жүйесі» ұғымымен таныстыру.
- сандарды ондық жүйеден екілік жүйеге және артқа аударыңыз
- Компьютерде ақпарат қалай ұсынылғанын түсіну

Бағалау критерийлері

Барлық оқушыларға:
- «сандар жүйесі», «екілік жүйе»
- Сандарды ондықдан екілік және артқа аударуға болады
- Компьютерде ақпарат қалай ұсынылғанын біліңіз

Тілдік мақсаты

Терминдерді түсіндіре алады:
Екілік жүйе, 0 және 1, ондық жүйе, ақпарат, аударма

Құндылықтарды дарыту

1. Ынтымақтастық: Топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастарды дамыту, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру және конструктивтік тәсілді дамыту, қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетін қамтиды.
2. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтеу, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтау.

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Тиісті ақпаратты табу үшін Интернетті және браузерді пайдалану

Бастапқы білім

Ақпаратты беру, ақпаратты шифрлау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
0-5 мин



Ұйымдастыру Сабақты топқа дайындау. Бірлескен орта.

Мұғалім сабақтың басында оқитын ақпаратты екі жақты таныстыру туралы бейнедегі сұрақтарды таратады.







Сабақтың ортасы

6-12 мин


Мұғалім екілік көрініс туралы бейнефильмді көрсетеді. Бейнеге қарап отырған оқушылар сұрақтарға жауап беруі керек. Мұғалім сыныппен бірге жауаптарды талқылайды.

Мұғалім бүтін сандарды ондық санға дейін екілік және керісінше аудару алгоритмін көрсетеді.



Қосымшасы 1.1

https://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16417




13-25 мин

26-36 мин




Оқушылар келесі тапсырмаларды өз бетінше орындайды:

  • 2310

  • 1510

  • 3110

  • 4210

  • 11012

  • 111012

  • 1001012

  • 10111012

Мұғалім сергіту сәтін өткізеді. Оқушылар қолға жаттығулар жасайды. Егер 0 болса, онда оқушылар саусақтарын майыстырады(жұмады), егер 1 – арбитады (ашады). Мұғалім бірінші дәйекті түрде, содан кейін араластыра отырып ондық сандар жүйесіндегі сандарды айтады (немесе жасырады), ал оқушылар оларды екілік жүйеде саусақтармен көрсетеді және керісінше.



Ондық сандарды екілік санмен саусақ әдісімен аударумен байланысты проблеманы шешудің көрсетілімі.

Аударманың мағынасы қарапайым: кішкене саусағыңыздан үлкен саусағыңызға дейін 1-ден 4-ге дейінгі санның 1,2,4,6,16 ондық жүйеге сәйкес келетін нөмірлерді бір қолға нөмірлейсіз (солға, алақанға). Егерде 1 - майысқан (жұмған) ал 0 - арбиған(ашқан) саусақ деп алып, ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне сандарды ауыстыру кезінде шешу тек қана сол сандарды қосу болып табылады. Бұл жаттығу көне саусақпен санауға негізделген екілік санау жүйесінде орналастырылған сандарды ашып жазуды көздейді. (Екі қолды 512-ге дейін аударуға болады, оң қолды – бүтін сандар бөлігіне, сол қолды - бөлшек сандар үшін пайдаланады). Мұғалім ондық санау жүйедесіндегі нөмірді айтады (31 немесе 62-ке дейін) және оқушылар санды саусақпен екілік жүйеге аударып, жауап жазады.


Мұғалім «Кім жылдам?» ойынын өткізеді.
Ойын ұйымдастыру үшін мұғалім суға арналған шыныаяқтарды пайдаланады. Мұғалім 3 топқа 4 стакан дайындайды. Мұғалім оларға алдын ала тапсырмаларды ұйымдастыруы керек:
бірінші шыныда - №1 тапсырма
екінші шыныда - №2 тапсырма
үшінші шыныда - № 3 тапсырма
төртінші шыныдан - №4 тапсырма.
Әр стаканға тапсырмалар саны топ мүшелерінің санына сәйкес келеді. Топта оқушылар ағымдағы тапсырма бойынша бір-бірін бағалайды (мысалы, №1 тапсырма). Екінші стаканда тапсырмаларды шешу үшін, бірінші және одан кейінгі барлық тапсырмалар шешілгенде ғана жалғастыруға болады.

қосымшасы 1.2




Сабақтың соңы

37-40 мин



Рефлексия «3-3-1»
Оқушылар сабақта не түсінгені және не ұққаны туралы түсіндірме жазады, 3 сөйлемнен тұратын.
Содан кейін, осы үш сөйлемнен бір түйінді(кілті) сөзді таңдайды, тек 3 сөз.
Осы 3 сөзден, студенттер бір түйінді (кілті) сөзді таңдайды.



Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Барлық оқушылар:

Сабақ барысында оқығандарын бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.
Қолданылатын физминутки және белсенді қызмет.
Осы сабақта Қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.


Сабақ бойынша рефлексия
Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?
Барлық студенттер орталық органға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?
Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?


Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы рейтинг
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет