Сабақ тақырыбы Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және тубуленттік ағыс



Дата07.02.2022
өлшемі1,06 Mb.
#94238
түріСабақ
Байланысты:
№9 Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары
Нәзипа Құлжанова, 8 «Ел» атты ұғымның, елдік сананың өмірге келу тарихынан «Түрік -melimde.com, СПИСОК ИННОВАЦИОННЫХ ПРОЕКТОВ СБИ 2023, transfer-receipt-13 16156602971

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Кинематика (сұйық)

Көпсалалы индустриалды техникалық колледжі

Күні:




Тобы:

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және тубуленттік ағыс.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сұйықтықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағынын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • ламинарлық және турбуленттік ағынды анықтай алады;

  • идеал сұйықтықты сипаттайды;

  • судың құрылымы мен қасиеттерін түсінеді

  • сұйықтықтың тұтқырлығы туралы білім алады;

  • тұтқырлық мөлшері, коэффициенті және оның мәніне әсер ететін әртүрлі факторлар бар екенін түсінеді




Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Идеал сұйықтық

  • Нақты сұйықтық

  • Ток сызықтары

  • Ламинарлы ағын

  • Турбуленттік ағын

  • Тұтқырлық

  • Тұтқырлығы жоғары сұйықтық

  • Тұтқырлығы төмен сұйықтық

Пәнаралық байланыс

Әріптестермен мүмкін болатын пәнаралық байланысты талқылау
Сыныпта пәнаралық интеграция қалай жүзеге асырылатынын көрсетіңіз (әрекеттер және / немесе мазмұн арқылы))

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар сабақта АКТ қандай дағдылар дамитынын сипаттаңыз

Сабақтың жоспарлы кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған активитилер

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы




Ұйымдастыру кезеңі. Оқу мақсатымен танысу.


соңғы сабақтарда қаралған тақырыптарды қайталау

Активити 1 Крассворд
1. Ол тек бір бағытта күш түсіре алады.
2. Қар бетімен жүргенде батып кетпеуге мүмкіндік беретін аяқ киім түрі.
3. Аудан бірлігіне әсер ететін перпендикуляр күш.
4. Ол күш емес, қысым түсіреді.
5. Бұл материяның күйі.
6. Сұйықтың қысымы оған тура пропорционал.
7. Камералар арасында сұйықтықты қайтару үшін 2 камера мен аралық құбырға ие жүйе.



Активити 2 Бос ұяшықтарға тиісті сөзді қойыңыздар
Қысым деп – бірлік ауданға .....................айтамыз.
............. кішірейсе, қысым көбірек болады.
Біз қар бетімен жүргенде қысымды ............... үшін шаңғыны пайдаланамыз.
Сұйықтардағы қысым ....................... және сұйықтың ........................тәуелді.
Газдарда қысым барлық бағытта .................. таралады.
Қатты денелер тек ............................қысым түсіреді.
………………………………….күш бермейді, бірақ олар ……………………… береді.


Жаңа ақпарат
Бұл тәжірибеде шариктің ыдыс түбіне жету уақытын өлшеу арқылы жүргізіледі.


Демонстрация 1







Талқылау
Не себепті шариктер тасталынған сұйықтық түріне байланысты қозғалыстары әртүрлі?

Тұтқырлықты түсіндіру
Жоғары тұтқырлығы бар сұйықтықтар өте баяу ағады, бал сияқты. Төмен тұтқырлығы бар сұйықтық Тез су сияқты ағады. Тұтқырлық бірлігі Паскаль-секунд (па с)
Сұйықтықтың қандай түрлері бар?
Сұйықтықтарды екі негізгі түрге бөлуге болады. Олар мынадай: идеал сұйықтық, нақты сұйықтық
1. Идеал сұйықтық:
Идеал сұйықтық-тұтқырлығы жоқ сұйықтық. Ол табиғатта кездеспейді. Іс жүзінде, мінсіз сұйықтық жоқ.
2. Нақты сұйықтық:
Нақты сұйықтықтар табиғатта сығылады. Олар кейбір тұтқырлыққа ие. Мысалдар: керосин, бензин, кастор майы
Ток сызықтары ағын жылдамдығының геометриялық көрінісі болып табылады.
Ламинарлық және турбуленттік ағындардың айырмашылығы неде?
Активити 3
(a) Ағын сызықтарын салыстырыңыз, оларды сипаттаңыз.

(b) ток сызықтарын сипаттаңыз









Жаттығу
https://www.youtube.com/watch?v=rIcfE09HaEI
Нұсқаулық:
Сіз видеоны көріп, таратпа материалын толтыруыңыз керек



Сабақтың соңы



Оқушылар таратпа материалымен жұмыс істейді. Мұғалім жұмысты тексеріп оқушыларға кері байланыс береді.

Мұғалімдер сабақтың негізгі сәттерін жалпылайды. Оқушылар тыңдайды және түсініктеме береді.


Оқушылар үй тапсырмасын жазады.






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.










Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет