Сабақ тақырыбы Нүкте түзу және кесінді Оқу мақсаттары 1 1



бет1/3
Дата25.09.2019
өлшемі0,81 Mb.
#48870
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
7Г 1-2


Мектеп:

Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Мұхтар Арын атындағы №24 "Экономика және бизнес" арнаулы лицейі

Күні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометрияның алғашқы мәліметтері

Сабақ тақырыбы

Нүкте түзу және кесінді

Оқу мақсаттары

7.1.1.1

планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;

Сабақ мақсаттары

1. Геометрияның негізгі түсініктерін біледі;

2. Аксиомаларды, қасиеттерді қолданып тұжырымдарды дәлелдеу дағдыларын қалыптастырады.



Бағалау критерийлері 

  • Нүкте және кесіндінің анықтамасын айта алады.

  • Аксиома деген не екенін біледі.

  • Геометрияның алғашқы ұғымдарын түсіне алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:геометрия, планиметрия, нүкте және түзу.

Пәнге тән лексика мен терминология:

-Нүкте және түзу.

- Жазықтық және фигура.

- Теорема және аксиома.



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  1. Геометриялық фигураларга мысал келтіру.

  2. Жазықтықтағы негізгі фигураларды атау.

  3. Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады?

  4. Екі түзудің неше ортақ нүктесі болуі мүмкін?

Құндылықтарды дарыту

Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды. Достық, адамгершілік қасиеттері артады.

АКТ қолдану дағдылары

Үйде осы топтық жұмысқа берілген тапсырмаға байланысты деректерді сайттардан іздеп,геометрия негізгі ұғымдарын түсіндіретін бейне материялдар көру.

Алдынғы білім




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Сабақ тақырыбын айтып, сабақ мақсаттарын анықтау.





Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ:

Геометрия – ең ежелгі ғылымдардың бірі. Бүгін сіздерде геометрияның жеке пән ретіндегі алғашқы сабағы.

Тақтада геометриялық фиуралардың аттары екі бағанда жазылған:

Түзу куб


Сынық сызық цилиндр

Кесінді шар

Сәуле конус

Тіктөртбұрыш пирамида

Квадрат параллелепипед

Бұл геометриялық фигуралардың аттары екі бағанға қандай тәртіппен бөлінген? (1-жазықтықтағы, 2-кеңістіктеі фигуралар).

Геометрияның жазықтықтағы фиураларды зерттейтін бөлімі планиметрия деп аталады. Біз геометрияны зерттеуді планиметриядан бастаймыз.

Саралаудың тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету».

Белсенді оқыту түрі «Нұсқау беру жəне айту».
Аксиомалар және теоремалар.

Аксиома деп дәлелдеусіз қабылданатын тұжырымды айтады.

Мысалы:


Аксиома. Түзу жазықтықты екі жарты жазықтыққа бөледі.

Дәлелдеуді қажет ететін тұжырымды теорема деп атайды.

Түзу мен нүкте – геометрияның негізгі ұғымдары.

Нүктелер: А, В, С, D, М, Е,



Түзулер : а, в, с, l, d,
немесе: AB, MN, LK, ОР.

Кесінді. А және В нүктелері а түзуінің бойында жатсын (1-сурет). Онда а түзуінің А және В нүктелерінің арасында орналасқан нүктелерінің жиынын АВ кесіндісі деп атайды, яғни а түзуінің А және В нүктелерімен шектелген бөлігін АВ кесіндісі дейді. Кесіндіні шектейтін нүктелерді оның ұштары деп, ал екі нүктенің арасындағы нүктелерінің барлығын оның ішкі нүктелері деп атайды. Мысал: 2-суретте N және О нүктелері АВ кесіндісінің ішкі нүктелері, ал А және В нүктелері – оның ұштары.

2-сурет
АВ кесіндісінің ұзындығын А және В нүктелерінің арақашықтығы деп те атайды.








Сабақтың ортасы
Саралаудың тәсілі: «Қарқын».

Белсенді оқыту түрі «Бекіту және қолданысқа енгізу».

«Қолдану» белсенді оқыту тәсілі







Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет