Сабақ тақырыбы Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері



Дата06.02.2022
өлшемі29,14 Kb.
#79258
түріСабақ
Байланысты:
10.1.1. сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы

Мектеп: Павлодар қ. ХББ НЗМ




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Машрапова А.С.




Сынып: 10

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы

Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері.




Тарихи концепт (фокус):

маңыздылық




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1. 1 «Орталық Азия» түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану






Сабақ мақсаттары

Орталық Азияның негізгі географиялық ерекшеліктерін анықтайды.






Бағалау критерийлері

Қолдану картамен жұмыс атқарады.
Анализ мәтінді талдау, сұрақтарға жауап береді.
Бағалау Орталық Азия аймағының тарихи маңыздылығына баға береді.






Тілдік мақсаттар



Тілдік мақсат:
Пәнге тән лексика мен терминология:
Ұлы Дала өркениеті, Тұран, Оғыз даласы, Дешті Қыпшақ, көшпелі шаруашылық, далалық ландшафт, далалық аймақ, Мәңгілік Ел, Ұлы Дала елі, Ботай мәдениеті, Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Өркениет, мәдениет (рухани және материалдық), тарихи, географиялық ерекшелік, өркениет ошақтары, Орталық Азия, Ұлы Дала өркениеті.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Көшпелілер мекендеген аумақ «Ұлы Дала» деп аталады, себебі ...Көшпеліліктің қалыптасуына .......... факторлар әсер етті. Ұлы даланы мекендеген тайпалар мен мемлекеттердің аумақтық орналасуындағы сабақтастық болды, өйткені ...Орталық Азия өркениеттері пайда болуының басты факторлары..... Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері .....Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық/рухани мәдениетінің дамуына қосқан үлесі .....




Саралау түрлері

Оқу әрекетін ұйымдастыру бойынша. Оқушылардың өздігінен жұмыс жасау деңгейіне қарай.




Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар:
- патриотизм
- өз елі үшін мақтаныш
- ұлттық сана-сезім
- тәуелсіздік




Пәнаралық байланыстар

Дүниежүзі тарихы




АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта




Бастапқы білім



Оқушылар 9 сынып бағдарламасын біледі.




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар




Сабақтың басы
10 мин



9 сыныпта болған тақырыптарды қайталау.
М Алдыңғы білімін жаңғырту
1. Дүние жүзінің картасын қандай аймақтарға бөліп қарастыруға болады?
2. Қазақстанның географиялық орналасуына байланысты аймақты атаңыз.
3. Дүние жүзінің саяси картасынан немесе кескін картада Орталық Азия аймағын көрсетіңіз.
Оқушылар сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады.
Дүние жүзінің саяси картасын көрсетіп, 10-сыныпқа дейін география және тарих пәндері бойынша алған білімдері негізінде сұрақтарды талқылайды.

Презентация, жұмыс парағы
Абишева О. Центральная Азия как культурно-исторический регион. http://writers.kz/journals/?ID=12&NUM=287&CURENT=&ARTICLE=7677




Сабақтың ортасы


10 мин


10 мин
5 мин

Зерттеу сұрақтары:

  • Орталық Азия аймағының географиялық ерекшеліктері қандай?

  • Орталық Азияның этносаяси және әлеуметтік құрылымының, шаруашылық-мәдени дамуының ерекшелігі неде?



Ж/Т 1 тапсырма: Оқушылар оның аумағы туралы ғалымдар арасындағы түрлі пікірлерді мәтін арқылы анықтайды.
Дескриптор:

  1. Мәтінді оқу.

  2. 3 аргумент фактімен дәлелденген келтіру.

  3. Өз ойын білдіру.

Ж/Т 2 тапсырма: Орталық Азия аймағының географиялық ерекшеліктерін анықтау.
Бұл географиялық ерекшелік аймақтың саяси, әлеуметтік-экономикалық, тарихи-мәдени дамуына қалай ықпал етеді?
М «Географиялық детерминизм» ұғымына тоқталу. Бұл тұжырым бойынша географиялық орта онда өмір сүретін адамдар қоғамының саяси өзгерістерін, мәдениетін, экономикасын анықтайды.

Т 3 тапсырма: Орталық Азия аймағының тарихи ерекшеліктерін анықтайды. Содан соң бұл ерекшеліктерді саяси, әлеуметтік, экономикалық, этникалық-мәдени салалар бойынша қарастырады. Әр топ анықтаған тарихи ерекшеліктерді сыныпқа ортақ шеңбер тәріздес диаграммаға салады (бірін-бірі қайталамауы керек).
Дескриптор:

  1. Орталық Азия аймағының тарихи ерекшеліктерін анықтау.

  2. саяси, әлеуметтік, экономикалық, этникалық-мәдени салалар бойынша қарастыру.

  3. диаграммаға салу.




үйлестірмелі материал
Қосымша 2


Қосымша 1






Сабақтың соңы
5 мин

Ж/Т Қорытындылау
«Орталық Азия» түсінігі туралы біліміңізді үш сөйлеммен беріңіз.
1.Орталық Азия ________________________.
2. Орталық Азия ________________________.
3. Орталық Азия ________________________.
Үй тапсырмасы:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет

Слайд 9




Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау





Дифференциация тапсырмаларды таңдау,нақты оқушыдан нәтиже күту, жеке оқушыларға қолдау көрсету, оқушылардың жеке ерекшелігіне қарай оқу материалдары мен ресурстарды іріктеу (Гарднер бойынша арқылы көрінуі мүмкін.,
Дифференциация уақытты тиімді пайдалану арқылы сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін.

Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың нені үйренгенін бағалаудың әдістерін жазу үшін пайдаланыңыз



Денсаулық сақтау технолоиялары
Сергіту сәттері мен белсенді әдіс түрлері.
Осы сабақта Қауіпсіздік техникасы ережелерінен пайдаланылатын пункттер






Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
ОМ барлық оқушылар жетті ме?
Егер жетпесе, онда неге?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?
Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.





Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет