Сабақ тақырыбы Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру



Дата05.09.2020
өлшемі1,02 Mb.
#77435
түріСабақ
Байланысты:
Растрлықжәне векторлық бейнелерді салыстыру
Растрлықжәне векторлық бейнелерді салыстыру , Растрлықжәне векторлық бейнелерді салыстыру

Сабақ жоспары





Ұзақ жоспары жоспар бөлімі: 6.2В -бөлім Компьютерлік графика

Мектеп: «Ә.Болғанбайұлы атындағы негізгі орта мектеп»КММ

Пән

Информатика

Сынып

6

Бөлім

Компьютерлік графика

Сабақ тақырыбы

Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.3 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау

Сабақ типі

Жаңа білімді бекіту

Сабақ мақсаты

Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау.

Бағалау критерийлері

Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктеріне баға береді.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика және терминология:

Растрлық графика, векторлық графика, пиксель, графикалық примитив, бұрмалау, графиканың сапасы, файл өлшемі, кеңейтілімі.



Диалогтар мен әріптер үшін пайдалы тіркестер:

… растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктері болып табылады



Құндылықтар

Тәжірибелік жұмыс, бір-бірін бағалау барысында академиялық адалдықты сақтау. Топта жұмыс істеу арқылы, сыныптастардың жауаптарын тыңдау арқылы бір-бірін сыйластыққа үйрету. Этика нормаларын сақтай отырып, объективті бағалауға қабілетті.

Пәнаралық байланыс

Мазмұн арқылы жүзеге асырылады (өнер).

Алдын ала білім

Компьютерлік графика түрлері, графикалық редакторлар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин


6-9 мин

Ұйымдастыру: Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгендеу, сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін

- Көңіл - күйлеріңіз қалай ?

Керемет (қолдарын көтеру)

- Сабаққа дайынсыңдар ма ?



Тамаша (шапалақ)

- Ендеше бастайық.



О – о – о (бас бармақтарын көрсету)
Оқушыларды жан-жақты дамыту үшін, өткен сабақты қайталауда «Ұшақ» тәсілін пайдаланамын.

Ұшақтың бір қанатына сұрақ жазып, бір-біріне ұшырады. Тосып алған білім алушы екінші қанатына жауабын жазады.

-Векторлық графика дегеніміз не?

-Векторлық графика қандай геометриялық обьектілер жинағынан тұрады.

-Векторлық графикаға қандай мысалдар келтіре аласың?

ҚБ) «Жүрекше» арқылы бағаланады.

Қолдарымен жүрек көрсетеді.

Жүрек тік тұрса – өте жақсы

Жүрек көлденең тұрса – жақсы

Жүрек төмен тұрса- нашар


Ұшақ

Презентация слайд 1



Сабақтың ортасы

10-13 мин

14-20 мин

21-30 мин

31-33

34-38


Мұғалім бейне көруді ұсынады.
Оқушылар графикалық файлдар туралы материалды оқиды.

1 оқушы - растрлық графика

2 оқушы - векторлық графика

Жұптарда бұл материал бір-біріне түсіндіріледі. Түсіндіргенде, оқушылар келесі кестені толтыруы керек:

 

Ең аз аумақ

Артықшылықтары

Кемшіліктері 

Қолданылуы 

Графикалық редакторлар

Форматтар 

растрлық графика 

 

 

 

 

 

 

векторлық графика 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктері бағалап түрлендіреді.



ҚБ. Өзара бірін- бірі бағалау.

Деңгейлік тапсырма.

  1. Практикалық жаттығу. Диск пен жұмыс

6 сынып

1 тапсырма А деңгейі

2 тапсырма Б деңгейі

3 тапсырма С деңгейі оорындайды



Дескриптор Білім алушы - стандартты сурет салу құрал-саймандарын анықтайды;

- белгішелер мен олардың атауларының арасындағы сәйкестікті табады



ҚБ. Өзін- өзі бағалау
Деңгейлік тапсырмалар

Кестені толтыр



А деңгейі

Тапсырма 1.

Өтініштердің шынайылығын анықтаңыз. «True» немесе «False» белгілерін бөлектеңіз.

Bitmap кескінінің сапасы сурет өлшеміне байланысты.

True

False

Пиксель - түсі бір-біріне орнатуға болатын суреттің ең аз аумағы.

True

False

Растрлық графика 3 өлшемді кескіндерді жасау үшін пайдаланылады.

True

False

Растрлық графиктерді өңдеу кезінде CorelDraw және Illustrator сияқты графикалық редакторлар қолданылады.

True

False


Б деңгейі. Кестені толтыр



С деңгейі

Оқушылар берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды және сәйкестендіру кестесін орындайды.



  1. Растрлық графика мен веторлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңдар.


Дескриптор:

  • Оқушылар растрлық және векторлық графиктерді біледі.

  • Оқушылар растрлық және векторлық графиктерді артық кемшіліктерін меңгереді.

  • Оқушылар растрлық графика мен векторлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады.

ҚБ. Өзін-өзі бағалау

Жалпылау («Блум кубы» тәсілі). Әр топ кубты лақтырады да, шыққан сөзге тақырып аясында басқа топқа сұрақ қояды.

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/grafikalyq-redaktorlar
Қосымша 1.1

Қосымша 1.2

Қосымша 1.3

Презентация слайд 2-3


Презентация слайд 4



Презентация слайд 5



Қосымша 1.4

Презентация слайд 6



Қосымша 1.5




Сабақтың соңы

39-40 мин



Кері байланыс«Рефлексия перамидасы»


Презентация слайд 7

Дифференциация

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Окушыларға мақсатты көмек және қолдау, топқа бөлгендегі дифференциация

өзін-өзі және бір-бірін, қалыпстарушы бағалау

Активтеудің өзгеруі (когнитивтік белсенділікті ұйымдастырудың әртүрлі түрлері).

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Барлық оқушылар:

Сабақ барысында оқығандарын бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.
Қолданылатын физминутки және белсенді қызмет.
Осы сабақта Қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?
Барлық оқушылар орталық органға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?
Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?


Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы рейтинг
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет