Сабақ тақырыбы Стереометрия аксиомалары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Оқушылар



Дата12.12.2021
өлшемі1,97 Mb.
#99611
түріСабақ
Байланысты:
Стереоматрия аксиомалары және салдары


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:10.1В бөлім: Стереометрияның аксиомалары.


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ

тақырыбы


Стереометрия аксиомалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушылар:

10.3.2.1 стереометрия аксиомаларын және олардың салдарын біледі;



Сабақ

мақсаттары



- стереометрия аксиомаларымен, олардың салдарымен танысады;

Бағалау

критерийлері



Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

- математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, стереометрияның аксиомаларын сипаттай алады.



Тілдік

мақсаттар



Оқушылар:

кеңістіктегі нүктелердің орналасуын, жазықтықтың берілуін түсіндереді;

– кеңістікте түзулердің, түзу мен жазықтықтың, жазықтықтардың өзара орналасу жағдайларын талқылайды, сызбада түсіндіреді;

–перпендикулярды, көлбеу проекцияны атайды.



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- нүкте;


- түзу;

- жазықтық;

- кеңістік;

- параллель, айқас түзулер;

-түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш;

-екіжақты бұрыш, ортақ бүйір, сызықты бұрыш;

-тетраэдр;

-тікбұрышты



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болады, себебі ... .

Нүкте ..... жазықтықта жатыр.

Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр.



  • Егер екі нүкте әртүрлі жазықтықтарда жатса, онда бұл жазықтықтар...;

  • Екі түзудің біреуі берілген жазықтықта жатады, ал екіншісі оны қияды, ендеше…;

  • Жазықтық берілген түзуге (перпендикуляр/ айқас) параллель болатын түзу арқылы өтеді;

  • Берілген түзу жазықтықтағы қиылысатын түзулерге перпендикуляр, ендеше…;

Көлбеу мен жазықтықтың арасындағы бұрыш…тең.

Құндылықтарды дарыту


Сыйластық (бағалау кезінде кері байланыс беру арқылы )

Пәнаралық

байланыстар



Физика, химия, информатика, биология (ортақ дағдыларды дамыиу арқылы)

Ағылшын тілі (ағылшын тілінде есептер шығару арқылы)



АКТ қолдану

дағдылары



Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар

Бастапқы білім

Планметрияның негізгі аксиомалары мен теоремаларын білу, түрлі көпбұрыштың қасиеттері; үшбұрыштардың ұқсастық белгілері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин



Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау. Психологиялық ахуал жасау.

Аксиомалар және теоремалар сияқты ұғымдарды оқушылардың естеріне салыңыз. Олардың бір-бірінен айырмашылығын қайталаңыздар.

Мысалы,

Аксиома 1. Қандай түзуді алсақ та, ол түзуге тиісті нүктелер де, оған тиісті емес нүктелер де бар болады.

Кез келген екі нүкте арқылы түзу жүргізуге болады және ол тек біреу ғана болады. Оқушыларға тапсырма беріңіз:

а) аксиома шартына сәйкес келетін суретін сал;

б) тиістілік белгілері мен нүктелерінің белгілеулеріне нұсқаңыз;

в) планиметриямен ұқсастығын қарастырыңыз және т.б



Сабақтың ортасы

6-11 мин


12-19 мин

20-25 мин

26-35 мин

36-38 мин





Жаңа сабақ

Презентация немесе bilimland.kz сайтындағы бейнематериалды көру және ондағы тапсырмаларды орындау


Нүкте, түзу және жазықтықтардың өзара орналасуына қатысты негізгі қасиеттері аксиомалар арқылы тұжырымдалған:
Оқушылар мен бірге 1-аксиоманы қорытып шығару

Бейнебаян қарау:

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/10-synyp/stereometriyanyng-aksiomalary?mid=ed5bcfa0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Оқушылардан осы аксиомаға мысалдар келтіруін сұраңыз
Жоғардағы сілтеме бойынша келесі жаттығуды орындау

Сыныппен жұмыс




3 нүкте емес кез келген 4 нүкте алсақ олар арқылы мүлдем жазықтық жүргізуге болмауы мүмкін, яғни 4 нүкте бір жазықтықта жатпауы мүмкін екенін айту маңызды
Оқушылар мен бірге 2-аксиоманы қорытып шығару



Оқушылардан осы аксиомаға мысалдар келтіруін сұраңыз

Бұл жағдайда түзу жазықтықта жатыр немесе жазықтық түзу арқылы өтеді деп айтады.


Жоғардағы сілтеме бойынша келесі жаттығуды орындау

Жұптық жұмыс





Оқушылар мен бірге 3-аксиоманы қорытып шығару

Яғни, жазықтықтар түзу бойымен қиылысады.

Бейнебаян қарау:

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/10-synyp/stereometriyanyng-aksiomalary?mid=ed5bcfa7-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe



Оқушылардан осы аксиомаға мысалдар келтіруін сұраңыз

Жоғардағы сілтеме бойынша келесі жаттығуды орындау

Жеке жұмыс



Оқушылар мен бірге 1-аксиомадан шығатын салды қорытып шығару

Аксиомадан шығатын салдар:

Дәлелдеу:
1) a түзуі және осы түзуде жатпайтын  A нүктесін қарастырайық.
2) a түзуінің бойынан B және C нүктелерін таңдап алайық.
3) осы 3 нүктенің үшеуі де бір түзу бойында жатпағандықтан екінші аксиома бойынша ABC  нүктелері арқылы жалғыз α жазықтықтығын жүргізуге болады.
4) a түзуінің  B және C нүктелері α жазықтығында жатқандықтан , үшінші аксиома бойынша жазықтық a түзуі және A нүктесі арқылы өтеді.  Дәлелденді.
Оқушылардан осы салға мысалдар келтіруін сұраңыз

Сыныппен жұмыс



Оқушылар мен бірге 2-аксиомадан шығатын салды қорытып шығару

 

Дәлелдеу:



https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/10-synyp/stereometriya-aksiomalarynan-shyhatyn-saldar?mid=e6277b35-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Оқушылардан осы салға мысалдар келтіруін сұраңыз

Жеке жұмыс







https://bilimland.kz/kk/

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/10-synyp/stereometriyanyng-aksiomalary?mid=ed5bcfa0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/10-synyp/stereometriyanyng-aksiomalary?mid=ed5bcfa7-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe






Қосымша тапсырма:







39-40 мин



Рефлексия:

Нені білдім?

Не түсініксіз?

Нені білгім келеді?










Үй тапсырмасы





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?








Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет