Сабақ Тақырып: Су және сулы ерінтілердің маңызы



Дата08.03.2018
өлшемі146,01 Kb.
#38382
түріСабақ
8 сынып 
Химия пәнінен ашық сабақ
Тақырып: Су және сулы ерінтілердің маңызы
Мақсаты: «Су және ерітінділер» тарауы бойынша оқушылардың алған білімін бір жүйеге келтіріп, пысықтау.судын халық шаруашылығындағы, адам өміріндегі маңызына тоқтап өту. Оқушылардың судың сандық, сапалық құрамын анықтау жолдарын қолдану, химиялық формула, теңдеу құру дағдыларын, есеп шығару шеберліктерін шыңдап, ойлау қабілетін дамыту. Химияның биология, экология, география, математика, физика және әдебиет пәнаралық байланысын көрсете отырып,оқушының танымдық белсенділігн арттырып, тілін дамытуға тәрбиелеу. 
Сабақ түрі: Кіріктірілген сабақ, МОТ-тың «Аквариум» тәсілі,СТО технология.
Көрнекіліктер: Д.И.Менделеев жүйесі,қышқылдардың, негіздердің, тұздардың ерігіштік таблицасы.Топтастыру кестесі. Карточкалар, жетондар, сөзжұмбақтар.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімін тексеру.

  1. «Сергіту сәті» өзгерістердің қандай құбылыстарға, қай пәнге қатысы барын анықтаңдар.

  2. «Кім жылдам?» Су тақырыбы бойынша сұрақтар қойылады, кім бірінші болып жауап берсе сол ұпай алады.

  3. «Ойлан тап!» Валенттілік бойынша тапсырмалар.

  4. « Жеті жұрттың тілін біл». Жұмбақ жасырылады, тапқан химиялық элементтің үш тілде атау керек (қазақша, орысша, латынша) 

  5. «Озғыр химик». Химиялық рекацияларды теңестіріп, типтерін анықтау.


ІІІ. Жаңа тақырып: Су және сулы ерітінділердің маңызы.

Ғалымдар - су маңызы туралы.
«Су тіршілік көзі». Судың биологиялық, экологиялық және халық шаруашылығындағы маңызын ашатын мақал-мәтелдер.

«Су ерекше зат», «Судың адам өміріндегі маңызы», «Судың маңызы» - осы тақырыптар бойынша кесте толтыру
Пысықтау: «Сандарды сөйлетейік». Сандық есептер шығару
ІУ. Жетондар арқылы бағалау.
У. Үйге тапсырма: §41 б.107-109 есеп №1,2
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары екі топқа бөлу. Сабақ кезеңдерімен, мақсатымен және ережесімен таныстыру.

«Сергіту сәті».Сұраққа жауап беріп, өзгерістердің қандай құбылыстарға, қай пәнге қатысы барын анықтаңдар.

  1. Судың булану жағдайы (температура) физика 

  2. Табиғатта ең көп таралған зат(су) география

  3. Судың формуласы (Н2О) химия

  4. Судың салыстырмалы молекулалық массасы (18) химия,физика

  5. Судың газ күйі (бу) физика

  6. Суы мол Қазақстандағы өзен (Ертіс) география

  7. Су молекуласындағы оттектің дәрежесі (-2) химия

  8. Судың қайнау температурасы (100о) физика

  9. Жер шарындағы судың пайызы (2%-2,5%) география

  10. Адам денесіндегі судың үлесі (65-70%) биология

  11. Мидағы судың мөлшері (81%) биология

  12. Судың қатты күйі (мұз) физика

  13. Сутек жанғанда алынатын зат (су) химия

  14. Жердің су қабаты (гидросфера) география

  15. Астана қаласы қай өзеннің жағасында орналасқан? (Есіл) география


Бір тәулікте адамға судың қажет мөлшері (2-2,5л) биология 2.«Кім жылдам?» Су тақырыбы бойынша сұрақтар қойылады, кім бірінші болып жауап берсе сол ұпай алады.

Ерітінді дегеніміз не?



  1. кг тас ауыр ма, 1 кг су ауыр ма?

  2. Синтез дегеніміз не?

  3. Судың агрегат күйлерін ата.

  4. Анализ дегеніміз не?

  5. Коэффициент дегеніміз не?

  6. Ерітінділердің жіктелуі.

  7. Құрамында екі атом сутек, бір атом оттегі бар қосылыстың формуласы.

  8. Газдардың ерігіштігі температура мен қысымда қалай өзгереді?

  9. Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін қалай табамыз?

  10. Индикатор дегеніміз не?

  11. Табиғатта ең көп тарлған зат.
    3.«Ойлан тап!» Валенттілік бойынша тапсырмалар

  1. Мына қосылыстардағы элементтердің валенттілігін көрсетіңдер.
    Н2О, НҒ, NH3 , H2S, CH4 . 

  1. Мына қосылыстардағы элементтердің валенттілігін көрсетіңдер.
    СаО, СО2, Р2О5, Н2О, AL2O3

  2. Мына қосылыстардағы элементтердің валенттілігін көрсетіңдер.
    P2S5 , CrO, FrCL3 , CuO, В2О3 

    4.« Жеті жұрттың тілін біл». Жұмбақ жасырылады, тапқан химиялық элементтің үш тілде атау керек (қазақша, орысша, латынша) 

    1. Өзім газбын менімен дем аласың,
    Жоқ болсам ауа жетпей қиналасың
    (оттек, кислород, оксигениум)
    2.Осы затпен ескі үйді аластайды
    Түсіне қарасаң алтынға ұқсайды
    (күкірт; сера, сульфур)
    3.Ең жеңіл элемент саналады
    Периодтық жүйе осыдан басталады.
    (сутек, водород, гидрогениум)
    4.Машина мен трактордың жаны,
    Қара металлургияның наны
    (темір, железо, феррум)
    5.Аспандағы айды осымен теңестіреді,
    Салмақты адамды мақтауды да келістіреді.
    (күміс, серебро, аргентум)
    6.Күмістей түсі жылтыр, өзі сұйық. Бұланбас қайнатсаңда отынды үйіп.
    Көрсететін суықты, жылуды анық қандай зат; құрал жасар соны құйып.
    (сынап, ртуть, гидраргирум)
    7. Ауаны шарлап кезеді, таза күйде пайдасыз
    (азот, нитрогениум)
    5.«Озғыр химик». Химиялық рекацияларды теңестіріп, типтерін анықтау. 
    HgO → Hg + O
    AL + CuCL2 → ALCL3 + Cu
    ZnO + HNO3 → Zn(NO3)2 + H2O
    Fe + HCL → FeCL2 + H2 
    Mg + H2SO4 → MgSO4 = H2
    AL + S → AL2S3 

    ІІІ.Жаңа тақырып: Су және сулы ерітінділердің маңызы

    1. Ғаламдар судың маңызы туралы :
    «Сусұйық қозғалғыш және бәрін еріткіш зат есебінде барлық дүниенің бастамасы болады» Грек ойшылы Фалес
    «Сусенің дәмің де, түсің де, иісің де жоқ, сені суреттеу мүмкін емес, жұрт сенің не екеніңді білместен-ақ сенен ляззат алады. Сен өмір үшін қажетсің деуге болмайды, сен өмірдің өзісің» Антуан де Сент Экзюпери 

    Шыдасаң да алты күн ассыз мүлде
    Шыдамайсың бұл затсыз екі күнде 
    Су жүргізер тіршіліктің тамырын,
    Су жоқ болса, тіршілік тәмам бауырым.
    Судың біздер біле тұра маңызын
    Көп болған соң ұмытамыз
    2.«Су тіршілік көзі». Судың биологиялық, экологиялық және халық шаруашылығындағы маңызын ашатын мақал-мәтелдер.

    Мақал-мәтелдерді аяқтаңдар:


  1. Су – ырыстың көзі, ... еңбек-кірістің көзі

  2. Егер жерді әке десек, ... онда суды ана дейміз

  3. Су тасыған жердің ... көгі тасыр

  4. Су ішетін арығы жоқ елдің ... сүзіп алатын балығы жоқ

  5. Жер – қазына ... су алтын

  6. Сусыз жердің шөбі сұйық,... суайт адамның сөзі сұйық

  7. Сулы жер - ... нулы жер.

  8. Ынтымақ - елдің ырысы, ... ылғал – жердің ырысы.

  9. Батыр туса – ел ырысы,... жаңбыр жауса жер ырысы

  10. Су – тазалық кепілі,... тазалық – денсаулық кепілі

  11. Ағындағы су - бал татыр, ... ақ шабағы – май татыр

  12. Сиыр су ішеді – сүтін береді,... жылан су ішеді уын береді


3.«Су ерекше зат», «Судың адам өміріндегі маңызы», «Судың маңызы» -осы тақырыптар бойынша кестелерді оқушылардың көмегімен толтыру


Пысықтау:.«Сандарды сөйлетейік». Сандық есептер шығару

1. Массасы 8 г CuO сутекпен тотықсыздандырылғанда қанша грамм су түзілетінін есептеңдер.

2. Массасы 8 г SO2 сумен әрекеттестіргенде неше грамм суды қажет етеді?

3. Массасы 8 г СаО +Н2 SO4 әрекеттескенде неше грамм су түзіледі?

ІУ. Жетондарды санап, бағалау.

У.Үйге тапсырма: §41 б.107-109 есеп №1,2
Каталог: uploads -> doc -> 09f0
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
09f0 -> Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
09f0 -> Сабақтар реті Сабақтың тақырыптары Мерзімі Түзету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет