Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнын түсініп, идеясын ашу арқылы оқушыларды дүниежүзілік мәселелер туралы сөзге тарту



Дата08.07.2017
өлшемі37,79 Kb.
#20829
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: «Ағаш ек» С. Шаумаханов

Сабақтың мақсаты:

  1. Мәтін мазмұнын түсініп, идеясын ашу арқылы оқушыларды дүниежүзілік мәселелер туралы сөзге тарту

  2. Дүние тану пәнімен байланыстыра отырып оқушылардың жан-жақты танымын кеңейтіп, білуге құштарлығын арттыру, дамыту.

  3. Отан мен туған жер табиғат ұғымдарының бірлігін жасампаз адамзат істері арқылы түсінуге мүмкіндік беру. Экологиялық мәселе шешімін іздеуге талпыныс арқылы оқу, жазу, сөйлеу мәдениетін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Ағаш түрлері, семантикалық кесте, бәйтерек суреті, балға, шеге. Қ.Мырза Әлі, С.Шаухаманов портреттері.

Сабақтың түрі: Дамытпалы аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

А.Меңжанова «Болайықшы осындай»

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

Қ.Мырза Әлі «Бірінші рет балға ұстаған балаға»

- Қ.Мырза Әлі кім? (Слайд)

Балға мен шегенің өмірдегі маңызы (Слайд)

Балға:

Басы үлкен балғамын,

Биік менің талғамым

Соғып қисам- қыңырды,

Түзетіп талай алғанмын.

Шеге:

Шеберге керек шегемін,

Құрылысқа келгенмін

Аяқ-басы сынғанның,

Бүтіндеп бәрін бергенмін.

2. Өлеңді мәнерлеп оқу (Слайд)

- Автор ойы, бізге не айтпақ болған?

Епті бол, олпқ болма, еңбек ет өнер сырын ұғасың.

  • Осы шегемен балғаны пайдаланып, табиғатқа қандай пайдалы іс істер едің?

  • Ұя жасау, тырма жасап ауланы тазарту т.б

ІІІ. Негізгі бөлім:

Қызығушылығын ояту.

  • Көктем мезгілі кезіндегі атқарылатын ең бір жақсы, игілікті шара не? (Слайд)

А) наурыз көже пісіру

Ә) ән айтып, би билеу

Б) ағаш отырғызу.

ІV. Жаңа материалды меңгерту.

  • Олай болса бүгінгі біздің жаңа сабағымыз ағаш отырғызуға байланысты екен

Автор туралы қысқаша түсінік: (Слайд)

Мәтіннің авторы Сейілбек Шаумаханов.

Дәптермен жұмыс.

1939 ж. 5 мамыр


Сейілбек

Шаумаханов





Еңбек Қызылорда обл.

ардагері Жаңақорған ауд.

қоғам қайраткері

  • Мәтінді оқымас бұрын ағаштар туралы не білеміз?

Ойын: «Бұл қандай ағаш?» (Слайд)

  • Қазір ағаштар көрсетіледі, көрсетілген ағаштың атын өздерің тауып, сол ағаш туралы не білесіңдер? Ортаға салың. Сол тапқан ағаштарың топтарыңның аты болады.

Қайың

Емен

Бәйтерек

Терек

V. Мағынаны тану кезеңі:

Оқулықпен жұмыс. Топтық жұмыс.

  • Мәтінді 4 бөлікке бөлу, әр топ сурет сала ма, топтастыра ма, өздерің білесіңдер, жазып қорғау.

Топта ақылдасады, ойларын ортаға салады, бөлу.

І топ-Ағаш-байлық

ІІ топ-Ағаш-қорған

ІІІ топ-Ағаш-өмір

ІV топ-Бабалар өсиеті

Көзіңді қалдыр-бұлақ көзін аша жүр, (Слайд)

Ізіңді қалдыр-жақсылық мұра шаша жүр.

Өзіңді қалдыр-бау өсіріп, жаса нұр.

Экологиялық дабыл! (Слайд)

«Табиғат менің көзіммен» Ой толғаныс 1-минут

  • Егер мен ақын болсам......

  • Егер мен суретші болсам.........

  • Егер мен Қоршаған ортаны қорғау министрі болсам............

Қорытындылау:

  • Топырақ орманы болғанда ғана Отанға айналады.

Ататүрік

Жасыл әлем өшпей соқсын жүрегі!

Благодар орта мектебі

Ашық сабақ жоспары

Пәні: қазақ әдебиеті

Класы: 4 «Ә»

Оқытушы: Б.Ш.Ахаева

2012-2013 оқу жылы
Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет