Сабақтың тақырыбы : Бердібек Соқпақбаев «Шынықсын денеміз»



Дата25.01.2022
өлшемі1,15 Mb.
#129773
түріСабақ
Байланысты:
56 сабак адебиет





САБАҚ:Әдебиеттік оқу

МЕКТЕП:№15 мектеп - лицей




КҮНІ:

МҰҒАЛІМ:БедербековаМ.А




СЫНЫП: 2«Б»


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:26

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:0




Сабақтың тақырыбы :Бердібек Соқпақбаев «Шынықсын денеміз»




САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (smart мақсаттары/стандартпен байланыстыру)

Оқушыларды денсаулығы жақсы болуы үшін,денесін шынықтыра білуге,қысқы спорт түрлерін ажыратуға , өлең мазмұнын ашуға, Бердібек Соқпақбаевтың өмірін білуге үйрету






САБАҚ МАҚСАТТАРЫ


Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):




- Қыс айының ерекшеліктерін анықтай алады,қысқы ойындарды біледі




Оқушылардың басым бөлігі (В, С (көптеген оқушылар жасай алулары керек):




- Бердібек Соқпақбаев өмірін біледі

- Қыс айының өзгерістерін біледі






Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):




- Спортшылар туралы айта алады.




ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар (сипаттай алады):




Негізгі сөздер мен тіркестер:қысқы ойындар,қысқы спорт түрлері,




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):




Талқылауға арналған тармақтар:




Өлеңді талдай алады,қысқы спорт түрлерін біледі, оқи алады




Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?




Өлеңнің неге «Шынықсын денеміз» деп аталатынын айта аласың ба?




Жазылым бойынша ұсыныстар:




Қыс туралы сөздерден мақал-мәтел дер , өлеңдер құрастырып жаза аласың ба?




Жетістік критерийлері

  • Өлеңді мәнерлеп оқи алады.

  • Қысқы спорт түрлерін біледі

  • Денсаулықтарын қалай сақтау керектігін түсінеді.







Құндылықтарды игерту

  • Салауатты өмір салтын ұстанады




  • Оқу тапсырмаларын жүйелі орындату арқылы ерінбей өздерін шынықтыра білуге төселдіру




Пәнаралық байланыс

Дүниетану, әдебиеттік оқу, бейнелеу өнері




АКТ-ны қолдану дағдылары:

үнтаспа




Осыған дейін меңгерілген білім

Қыс мезгілі туралы біледі,ұлттық қысқы киімдерді атай алады.БердібекСоқпақбаев «Менің атым- Қожа» 1-сынып.




ЖОСПАР




Жоспарланған уақыт (45 мин.)

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер




Сабақтың басы
Психологиялық ахуал

«Кубизм» стратегиясы




«Миға шабуыл» стратегиясы

Бағалау


Мұғалімнің іс – әрекеті

Қызығушылықты ояту. Оқушылармен ынтымақтастық атмосферасын құру.  



Психологиялық ахуал

Ішік, пима, қолғап бар,
Арада жоқ тоңғақтар.
Баста қалың тымақ бар,
Біз тоңбаймыз алақай.

Үй тапсырмасын тексеру

-Балалар үйге қандай тапсырма берілді?


Құлақ пен тымақ

-Құлақ деген не?

Адамның есту органы

-Тымақ деген не ?

Ұлттық бас киім.

Асқар Тоқмағабетовтың «Құлақ пен тымақ» өлеңін рөлге бөліп оқыту

Әр топтан 1 оқушы.

4 топқа:-Оқыған шығарма шығарманың қай түріне жатады?
-Мысалдан өздеріңе қандай үлгі алдыңдар?
Қалған топтың оқушылары (1-2-3 топ

 

Әйел адамдардың киімін бір бөлек,ерлердің киімін бір бөлек сызықпен байланыстыр:

 


Қорытынды

-Тымақ туралы не айталасыңдар?

-Құлақ туралы не айта аласыңдар?
Тымақ -ұлттық бас киім.Қыста тымақ кисең құлағыңнан суық өтпейді.Құлақ - есту мүшесі Құлақ 3 бөлімнен тұрады: сыртқы, ортаңғы. және ішкі құлақ.Құлақты жылы ұстау керек.

Құлыңты тазалағанда қатты, үшкір заттарды пайдалануға болмайды. Дабыл жарғағы зақымдануы мүмкін.



Оқушының іс – әрекеті

Оқушылар қимылмен жасайды

Автор, «құлақ»,тымақ киген оқушы.

Құлақ құрылысын слайдтан көреді.



«Бас бармақ» әдісін қолданады.






Сабақтың ортасы

«Топтастыру» стратегиясы

Сөздік жұмыс

Сергітусәті:


Қысқы спорт түрлері

«Болжау» стратегиясы

Топпен жұмыс



-Балалар қыста тоңбау үшін жылы киімдер киесіңдер

-Ал ,денсаулығымыз мықты болып,ауырмас үшін не істеуіміз керек? Қысқы ойындар ойнап ,денемізді шынықтыруымыз керек.

-Дұрыс айтасыңдар ,балалар! Ендеше бүгін біз Бердібек Соқпақбаевтың «Шынықсын денеміз» өлеңімен танысамыз.

Автор туралы біз 1-ші сыныпта танысқанбыз.

Бердібек



← Соқпақбаев→ақын



Бердібек Соқпақбаев(1924-1991)

15 қазанда Алматы облысының Нарынқол ауылында туған. Абай атындағы Қазақ педагогикалық институтын, кейіннен Мәскеуде Жоғары әдеби курсты бітірген. Біраз жыл ауыл мектебінде бала оқытқан. "Қазақ әдебиеті" газетінде, "Балдырған" журналында, Ш.Айманов атындағы "Қазақфильм" киностудиясында істеген. Қазақстан Жазушылар одағында балалар әдебиеті жөніндегі әдеби кеңесші болған.

Шығармашьшық жолын өлеңмен бастап, 1950 жьшы "Бұлақ" атты жыр жинағын шығарған. Кейін балалар мен жасөспірімдерге арналған 20-дан астам әңгіме, повесть, роман кітаптарын ұсынды. "Менің атым Қожа", "Балалық шаққа саяхат", "Бозтөбеде бір қыз бар", "Өлгендер қайтып келмейді" және "Қайдасың, Гауһар" секілді туындылары КСРО халықтарының және шетелдердің көптеген тілдеріне аударылып, сахналық, экрандық нұсқаға айналған. 1967 жылы Балалар мен жасөспірімдерге арналған фильмдердің Канн қаласында (Франция) өткен халықаралық фестивальінде "Менің атым Қожа" фильмі (Б.Соқпақбаевтың сценарийі) арнаулы жүлдеге ие болды.

Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің Құрмет Грамотасымен марапатталған.

«Шынықсын денеміз»өлеңін 2 балағатолық мәнерлеп оқыту

3-ші топ «Буксир»әдісімен оқиды.

4-ші топ «Тықылмен» оқиды.(шумак бойынша
ҚАЛҒАНЫМЫЗ ТАНЫС ЕМЕС СӨЗДЕРДІ ТАУыП АСТЫН СЫЗЫП ОТЫРАМЫЗ.
Биялай,қонышы,малақай (қолғап , етік, бас киім көрсету.

Құрыспай, құрыштай –ширақ, арқамызды кең жазып деген мағынада.

-1топқа:Өлең құрылымын анықта.Неше шумақ?Неше буыннан?

2-топқа: Өлең сызбасын түсір.

3-топ:Ұқсас сөздер тізбегін құр.(тебеміз-денеміз, майлап ал-сайлап ал, тоңбай ма- толмай ма.

4-топ:Өлеңдегі негізгі ой? Өлең неге үйретеді?

«Аяқпенен топ-топ-топ» әнін қимылмен орындау

-Қысқы спорттың қандай түрлерін білесіңдер



Шаңғы тебу Шана тебу



Мәнерлеп сырғанау Сноуборд



Қыста қар шыңдарын бағындыру

Хоккей ойнау



Жүгіру Қар атысу

Шорт-трек

Қысқы спорт түрлерімен айналыссаңдар ,денелерің шынығып,еліміздің атақты спортшыларына айналасыңдар,көптеген жетістіктерге жетесіңдер.

- Қазақстандық мәнерлеп сырғанаушы,Сочи олимпиадасының 2014 жылғы қола жүлдегері кім? (Денис Тен)

-Рио-де-Жанейродағы олимпиададан суда жүзуден Алтын жүлде иегері атанған Қазақстандық спортшыны айта аласыңдар ма? (Дмитрий Баландин )



- РИО олимпадасында ауыр зілтемірді көтеріп күміс жүлде алған қазақ қызы кім? (Жазира Жаппарқұл)





Жазира Жаппарқұл ауыр зілтемірді көтеріп, Рио Олимпиадасының күміс жүлдегері және қазақ қыздарынан тұңғыш Олимпиада жүлдегері атанды.

Еліміздің басқа да спортшыларына кейінірек тоқталамыз.


І топ Мақал-мәтел дұрыс құрастыр

Шымыр, боласың, шынықсаң

Сау, дені, жаны, саудың

ІІ топ. Өлең құрастыру

Қар жауады

жүр шапалақтап

Балалар киеді

бетті сүйеді
ІІІ топ Көп нүктенің орнына сөз тауып қой

..... суытты.

..... жауды.

...... мұз ......

..... балалар.

Адамдар ...... киінді.



Ivтоп Қысқы ойындарды сызбаға түсіреді


Оқушыларайтады, мұғалім тақтаға жапсырып отырады.

Жекелей оқиды, Жұптасып оқиды

Қысқы спорт түрлерін атайды

Сауалнамаларға жауап береді

Топқа бөлінеді,тапсырма орындайды

Крите рий

Дис криптор

Ұпай

1.Зейін қойып тыңдау

Зейін қойып тыңда ды




2.Өлеңдімәнер леп оқу, талдау

Мәнер леп оқи ала ды,тал дайды




3.Қыс айының ерекше ліктерін анықтау,қысқы ойындарды айту

Қыс айының ерекше ліктерін анықтай алады, қысқы ойындарды біледі




4.Қыс туралы сөздер ден мақал-мәтел дер , өлеңдер құрастырып жазу

мақал-мәтел дер , өлеңдер құрастырып жаза алады








Таратпа материал


Оқулық


Сабақтың соңы


-Бүгінгі сабақта Қандай тапсырмалар орындадың?,көңіл күйің қандай?

Бердібек Соқпақбаев өмірімен таныстық


Қысқы спрт түрлерімен танысып білдік

Үйге тапсырма:Бердібек Соқпақбаев «Шынықсын денеміз» өлеңін жаттап келу



Оқушыларға парақтар таратылады Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Алдарындағы доптың суретін бояу арқылы оқушылар өз-өздеріне баға береді. Жасыл,сары, қызыл туске бояу.





Күнделік

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Құндылықтардағы байланыс

-Барлық оқушылар (А, В, С):

бірін – бірі бағалау, өзін–өзі бағалау ,жұп арқылы бағалауын тексеремін.

Дүниетану,бейнелеу өнері ,еңбекке баулу

Рефлексия (соңында)

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?





Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет