Сабақтың тақырыбы : Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі Әмірқанның бейнесін ашу



бет1/2
Дата07.02.2017
өлшемі0,79 Mb.
#8911
түріСабақ
  1   2
Сидагалиева Алия Мураткановна

жоғары санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Атырау облысы Атырау қаласы №31 мектеп-гимназия
Сабақтың тақырыбы: Ж.Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі Әмірқанның бейнесін ашу

Мақсаты: Ж.Аймауытовтың «Әнші» әңгімесінің мазмұны бекітіледі, басты

кейіпкер Әмірқанның бейнесі ашылады.



Міндеттері:

1. Оқушылардың пәнге қызығушылығы артады, тілі, ой-өрісі дамиды, прозалық шығарманы талдау дағдылары қалыптасады, қосымша деректер арқылы дүниетанымдары кеңейеді.

2. Өнер адамына құрмет сезімдері артады, ұлттық рухымыздың күре тамыры ән құдіретін таниды.

3. Бірлесіп жұмыс істеуге ұмтылады, кейіпкер бейнесін талдау барысында зерттеу жұмысын жүргізеді, ізденеді.



Сабақтың түрі: бекіту, талдау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру, ой түйіндеме, салыстыру

Сабақтың көрнекілігі: «Тұжырым» кестесі, Ж.Аймауытов, Ә.Қашаубаев

портреттері



Қолданылатын стратегиялар: «Ой түйіндеме», «РАФТ», «Ой қозғау», «Әңгіме кестесі», «Ойлану баспалдағы»

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1. Қызығушылықты ояту.

А) Берілген жоспарды негізге ала отырып, ой түйіндеме айту (резюме)

1. Қала өмірі

2. Қазақ аулының тұрмысы

3. Қымыз ішу

4. Әншімен алғашқы таныстық

5. Ән құдіреті

6. Наурызға әзірлік

7. Өнерлі жастар

8. Арқалы әнші

9. Әнші тұрмысы

10. “Ақтамақ хикаясы”


Ә) РАФТ стратегиясы бойынша берілген тапсырманы тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ

А) «Тұжырым» кестесі бойынша мінездемелік жоспар жасау



Кейіпкер

Шығармадағы іс-оқиға

Мінездемелік кесте




Әмірқан



Әмірқан қол ұстасып, сыпайы амандасып отырды. Ана күнгідей емес, бұйығы, момақан жігіт.

Әншінің қарапайымдылығы

Ұшатын құстай қымтанып, қомданып алды. Әнші жіберді. Сүмірейте, қылмита соқты, желдете, құтырта соқты, лебізі құлаққа жағып кетті

Әншінің орындаушылық шеберлігі

Әмірқандай әнді ешкім сала алмайды, Ол әннің әр нақысын ұғады, әнді ғана сүйеді. Ол тәтті үнге, топқа бола жаралған адам. Ән салса рахаттанып, гүл-гүл жайнап, кісі емес, гүлге айналады.

Адамға үйірсектігі



Әмірқан кісіге тез үйір болатын, жолдасқа жанын қиятын адам. Наурыздан кейін бізбен дос болып кетті. Қалаға келсе, бізге соқпай кетпейтін.

Әншінің азаматтық тұлғасы



– Менің де құжырамды бір көріңдер,-деп қайта-қайта шақырып, үйіне қонаққа апарды. Құжырасы бір іншік екен. Үйінде мәз төсеніш те жоқ. Бар асыл бұйымы-домбырасы

Өнерге сүйіспеншілігі




- Сөйткен Ақтамақпен бір-ақ жұмадай дәурен сүрдім, ой, дүние-ай!-деп Әмірқан ауыр күрсінді. Бетіне қарасам, көзінің жасы парлап тұр.

Махаббатқа адалдығы



Б) «Ой қозғау» стратегиясы



«Тұжырым кестесі» бойынша анықталған кейіпкердің қасиеттерін топтастыру


«Әнші» әңгімесінің басты Әмірқанның прототипі - қазақтың біртуар арқалы әншісі-


Каталог: 2015
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев Қазақстанның ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы. Ғарышкер, техника ғылымдарының докторы
2015 -> Сабақтың тақырыбы: Реактивті қозғалыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Реактивті қозғалыс туралы түсінік беру
2015 -> Сабақың мақсаты: Білімділік
2015 -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2015 -> Абай және кітапхана
2015 -> «Бәріде Жеңіс үшін!!! Шығыстың қос шынары» Сыныбы: 7 Мақсаты
2015 -> Сабақтың атауы Құлын мінген бала Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет