Сабақтың тақырыбы : М.Әуезов



Дата26.10.2019
өлшемі0,61 Mb.
#50647
түріСабақ
Байланысты:
Камшат (1)
5В010200 БП Гаухар

Сабақтың бөлімі: Балалар мен үлкендер

Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек»

Күні:15.03.2019

Мұғалімнің аты-жөні : Ташеева Камшат Оразкуловна

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

1. Әңгіменің мазмұнын түсінеді, кейіпкерлердің болмысына сипаттама береді. гуманистік тұрғыдан ойын айтады



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Шығарманың мазмұны мен кейіпкерлердің тұлғалық болмысына талдау жасайды, үзінділерден мысал келтіреді



Кейбір оқушылар орындай алады:

Әңгіме мазмұнына қатысты сұрақтар дайындайды, кейіпкерлердің тұлғалық болмысына гуманистік тұрғыдан талдау жасайды. өзіндік пікір білдіріп, өмірмен байланыстыра мысалдар келтіреді.



Тілдік мақсаттар

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қалың сасыр, жат иіс, жоталарынан тістелеп, итаяқ, жонданғандай, борбайынан.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Көксеректің ауылға келуі,Көксеректің мінезі, Көксеректің ауылдан кетуі, Көксеректің жаралануы, Көксерек пен Құрмаштың соңғы кездесуі, Аққасқа мен Көксеректің шайқасы.

Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Құрмаш бөлтірікті неліктен аман алып қалды?2.Құрмаштың бөлтірікті қолда асырауы дұрыс па? 3.Жазушының гуманистік идеясы неде деп ойлайсыңдар?

Не себепті ........... деп ойлайсыз? (Қасқырдың баласын қанша асыраса да тауға қарап ұлиды ) Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып, өтілетін тақырып бойынша қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.




Құндылықтар-

ды дарыту

Адамгершілік қасиеттерді дарыту

Пәнаралық байланыс

Табиғаттану, тарих, бейнелеу өнері.

Алдыңғы оқу:

М.Әуезов «Көксерек» әңгімесінің мазмұнын біледі.

Жоспары

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басы
10 мин.



Ұйымдастырушылық кезеңі

Топқа біріктіру.

Түрлі-түсті қағаздар арқылы оқушыларды топтарға біріктіремін.



Ширату жаттығуы:

« Оқиғалар картасы» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіремін. Топтарға әңгімені бөліктерге бөліп

шығармадан келтірілген үзінділер таратамын. Оқиға ізімен орналастырып, қысқаша мазмұндайды

Қ.Б .


Оқиғаның басы

Жалғасы

Жалғасы




Оқиғаның соңы

Жалғасы

Жалғасы

Кері байланыс. Сұрақтарға толық жауап берген топтарды мақтап,мадақтаймын.



Әңгімеден алынған тіркестер мен өзінді сөйлемдер жазылған қағаздар

Маркер, флипчат




Ортасы


27мин


Жаңа сабақ

1-тапсырма «Қос диаграмма» әдісі

Әдеби шығармадағы Құрмаш пен ағасына гуманистік тұрғыдан талдайды.







Тапсырма:

1.Кейіпкерлерге жеке-жеке мінездеме бер

2. Айрмашылықтар мен ұқсастықтарын тап

3.Тұлғалық болмысына талдау жаса
Дескриптор:

1.Құрмаш пен нағашысына мінездеме береді.

2.Құрмаш пен нағышысының бойындағы қасиеттерді салыстырады.

3.Гуманистік тұрғыдан тұлғалық қасиеттерін талдайды.



2-тапсырманы Жеке жұмыс «Тұжырымдамалық кесте» арқылы пысықтаймын.

1.Шығармадан кейіпкерледің тұлғалық болмысын көрсететін тіркестерді тақтадан ұсынамын.

2. Оқушылар сол эпизодқа қатысты салыстырулар мен өз пікірін білдіреді, өмірмен байланыстырады.

1-топ. Көзі ашылмаған бөлтірікті арашалауы.

2-топ. Көксеректі талап жатқанда, Құрмаштың аяушылық әрекеті.

3-топ. Көксерек үйге қайта оралғанда.




Эпизодтар

Бейнелер

Салыстыру

Менің пікірім













Дескриптор

1.Оқушылар әңгімедегі эпизодтар мен бейнелерді таба алады.

2.Оқушылар әңгімедегі эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады.

3.Оқушылар әңгімедегі эпизодтар мен бейнелерге өз пікірлерін білдіреді, өмірмен байланыстырады.
Бағалау «551» бағалау

АКТ


суреттер

аудио


жазба

Тұжырымдамалық кесте


Жұмыс дәптері





3 минут

Үй тапсырмасы:

Рефлексия


« Көксерек» әңгімесінің қазақ әдебиетіндегі орны мен

ерекшелігі.



Оқулық

Кері байланыс: «Шығу билеті»



Таратпа қағаздар


Қосымша ақпарат АКТ

Саралау– оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау– оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс–

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Әр оқушының танымдық қабілетіне байланысты «Хикая картасы», «Тұжырымдамалық кесте», «Қос диаграмма» әдістерін таңдадым.

Қабілеті жоғары оқушылар шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды, эпизод пен бейнелерді салыстырады,құралдарды тауып талдайды, эссе жазады.

Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. «551»

«Шығу билеті» арқылы Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын. Оқушыларға смайликтер беру арқылы мадақтаулар айтып,олардың әдебиет пәніне деген қызығушылығын арттырамын.


Бүгінгі сабақта тарихпен байланыстырдым. Себебі адам мен табиғат арасындағы байланыс тарихы тақырыпқа арқау болған.

Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқу

Міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған

саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарымақандай өзгеріс

енгіздім жəне неге?



Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты)

1:


2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі



сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет