Сабақтың тақырыбы : Үшбүрыш ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема. Сабақтың мақсаты



Дата27.01.2020
өлшемі92,72 Kb.
#56625
түріСабақ
Байланысты:
ашық сабақ гео
ашық сабақ гео, Методикалык корсетпе ТЕСТ, Методикалык корсетпе ТЕСТ
Мерзімі: 9,02,2016ж

Сынып : 7

Пән : Геометрия

Сабақтың тақырыбы : Үшбүрыш ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема .

Сабақтың мақсаты :

Тәлімдік : Оқушыларға жаңа тақырыпты кеңінен түсіндіріп , сызбамен , теоремамен таныстыру .

Тәрбиелік : Ақымақ досты дос деп санама . Өйткені ол ақымақтығы арқылы саған зиян тигізеді . Ә.Науай

Өркендетуші : Сұрау – жауаптар

Сабақ түрі : Жаңа тақырып .

Сабақ әдісі : Кластер , ойын түрлері

Сабақ жабдығы : Кеспелер , транспортир,

Сабақ басқышы :

Ұйымдастыру кезеңі. 3 минут

Үй тапсырмасына шолу . 5 минут

Жаңа тақырып . 6 минут

Есептер шешу . 20 минут

а) №1-2- 3 сұрау - жауаптар

ә) № 4 ойланайық Алма теру ойынымен

б) № 5 есеп шешу

в) № 6-7 сызбамен істесу

Қорытынды . ( кластер) 4 минут

Оқушыларды бағалау. 1минут

Уйге тапсырма . 1минут

Сабақ барысы :

Құрметті оқушылар міне елімізде қыс айының соңғы мезгілі ақпан айы . Қыс ойы болғандықтан жылы , қалың әрі мектеп киіміне сай киініп жүру керектігін сіз оқушылар әрдайым ұмытпағаныңыз жөн болар . Сонымен бірге сынып ішін де жылы ұстау керектігін естен шығармаңдар.

Бүгін қандай күн ? Бұл сураққа еш ойланбастан . Жауап : Өзбек халқының ұлы ақыны Әлішер Науай және қазақ халқының ақыны Мұқағали Мақатаев сынды аталарымыздың туылған күндері . Менің сіздерге тілерім осы ақындардай ұлы , аттары мәңгі естеріңде қалатын азамат болып жетісулеріңе тілектеспін.

Біз сынып оқушыларын екі топқа бөлеміз «Әлішер» , «Мұқағали» топтары деп.

Оқушылардың әрбір дүрыс жауаптары кеспемен бағаланады және қай топ көп кеспе ( алма ) жинаса сол топ жеңімпаз атанады .

Үй тапсырмасына шолу мақсатында төмендегі сұрақтар беріледі .

1. Шеңбердің кез- келген екі нүктесін қосатын кесінді не деп аталады ? (хорда) 2.Үшбүрыш бұрыштарының түріне қарай нешеге бөлінеді? ( 3) 3.Үшбүрыш қабырғаларының түріне қарай нешеге бөлінеді? ( 2) 4.Геометрия сөзі не деген мағынаны білдіреді ? (жер өлшеу) 5.Геометрия нешеге бөлінеді ? (2) 6.Геометрияның қай бөлігін үйренудеміз? (планиметрия) 7.Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады ? (бір) 8.Сыбайлас бұрыштардың қосындысы наше градусқа тең? (180 градус) 9.Бұрыштың түрлерін ата? (сүйір, тік , жазыңқы , доғал) 10.Жазыңқы бұрыштың градустың өлшеуіші (180 градус) 11.Ұзындығын өлшеп болмайтын нәрсе ( нүкте) 12.Ортақ ұшы бар екі сәуле (бұрыш) 13.Бұрышты тең екіге бөледі (биссектриса)

Жаңа тақырып : В

А С


Суретте АВС берілген үшбұрыштың үш бұрышын да транспортирдің көмегімен өлшеп олардың қосындысын есептейміз . А = 63о В = 58о С= 59о

А + В + С = 180 о екенін байқаймыз.



Бір парақ қағазға кез- келген АВС ұшбұрышын сал және бұрыштарын 1 , 2 және 3 цифрларымен белгіле . Оның бұрыштарын

1 2


2

3 1 3


жыртып алда бір түзу бойына қатар қой .

Нәтижеде + 2 + 3 = 180 о екенін байқаймыз.

Енді геометрияның ең маңызды теоремаларының бірі - ұшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдейміз.

Теорема: Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180 0- қа тең.

Дәлелдеу : А бұрыштан ВС қабырғаға параллель а түзу жүргіземіз.

А а

4 2 5


1 3

В С

= 4 , өйткені бұл бұрыштар , а және ВС параллель түзулерді АВ қиюшымен қиғанда пайда болатын айқыш бұрыштар .



= 5 , өйткені бұл бұрыштар , а және ВС параллель түзулерді АВ қиюшымен қиғанда пайда болатын айқыш бұрыштар7

+ 2 + 5 = 180 о өйткені бұл бұрыштардың ортақ төбесі бар және тұйық бұрышты құрайды . Пайда болған бұл үш теңдіктен

+ 2 + 3 = 180 о яғни А + В + С = 180 о екенін табамыз . Теорема дәлелденді.

№ 1 Үшбұрыш бүрыштарының қосындысы туралы теореманы айт Жауап : Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180 0- қа тең.

№ 2 Үшбұрыштың неше бұрышы тік болуы мүмкін? Жауап: Үшбұрыштың тек бір бұрышы тік болады .

№3 Үшбұрыштың неше бұрышы доғал болуы мүмкін ?

Жауап: Үшбұрыштың тек бір бұрышы доғал болады .

№4 Бұрыштары : а) 5о , 55о, 120о ә) 46о , 150о, 4о б) 100о , 20о, 50о болған үшбұрыш бар ма ?

а) 5о +55о+ 120о = 180 0 жауабы : болады

ә) 46о + 150о+ 4о =2000 жауабы : болмайды

б) 100о + 20о+ 50о =1700 жауабы : болмайды

№ 5 Егер үшбұрыштың екі бұрышы : а) 600 және 400 ә) 700 және 850 б) 900 және 450 в) 1050 және 300 болса , оның үшінші бұрышын тап .

а) х=1800 – (600 + 40 0 )= 1800 - 1000 = 800

ә) х=1800 – (700 + 85 0 )= 1800 - 1550 = 250

б) х=1800 – (900 + 45 0 )= 1800 - 1350 = 450

в) х=1800 – (1050 + 30 0 )= 1800 - 1350 = 450

№ 6 -7 Белгісіз бұрышты тап

А) х=1800 – (770 + 40 0 )= 1800 - 1170 = 630

770

х 400

Б) х=1800 – (620 + 280 )= 1800 - 900 = 900

620 Х

280

В)

х=1800 – (150 + 150 0 )= 1800 - 1650 = 150

150

1500 Х

№7


А) 8Х+ 5Х +500=1800

13Х=1800 - 500

13Х=1300

Х=1300 : 13

Х=100 8Х=8 *10 0= 800 5Х= 5 * 100 =500

Ж: 800 , 500

Ә) 3Х+ 2Х +Х=1800

6Х= 1800

Х=1800 : 6

Х=300

2Х= 2 * 300= 600

3Х= 3 * 300 = 900 Ж: 900 , 600

ҮЙГЕ №7- Б

Сабақты қорытындылау арысынды топ арасынан екі оқушы келіп үшбұшыш сызбасына кластер ойынын толтырады .




үшбұрыш




Ал қалған оқушыларға үшбұрыш сөзінің түбірі болған үш санына байланысты байламдар туралы сұрау – жауаптар болып өтеді:



Үш жүз : Ұлы жүз , орта жүз , кіші жүз

Үш тәтті: Жан, мал,жар

Үш қуат: Ақыл,жүрек, тіл

Үш жұрт: Өз жұртың-күншіл,Қайын жұртың-міншіл,Нағашы жұртың-сыншыл.

Үш тоқтам: Ой, ақыл, шешім.

Үш ғайып: Қонақ, несібе, ажал

Үш із: Бала, байлық, бақыт

Үш арсыз: Күлкі, ұйқы, тамақ.

Уйге: № 7 б)



Қорытынды : Көп ұпай жинаған топ анықталып , оқушылар бағаланады .

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет