Мерзімі:
|
Сынып: 7
|
Алиева Света Куанышбаевна
№ 53 орта мектебі
Тараз қаласы
Пән: География
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Аустралияның климаты, өзендері мен көлдері
|
Сабақтың мақсаты:
|
Климат қалыптастырушы факторлары, климаттық белдеулері, ішкі сулары жөнінде түсіндіру.
|
Міндеті:
| -
Оқушылардың бірлесе оқу машықтарын жетілдіру;
-
Мәтіндегі негізгі ойды анықтату арқылы танымдық іс - әрекетке тарту;
3. Топтық жұмыстағы жауапкершілікті орнықтыру.
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі:
|
«Ыстық орындық», «Миға шабуыл», Тұжырымдамалық карта, географиялық диктант, Венн диаграмасы, картамен жұмыс,
|
Табыс
критерийі:
|
Жер ғаламшарындағы жауын-шашынның таралуы,климаттық белдеулер,оның маңызы жайында білетін болады...Топтық жұмыстағы жолдастық көмекті үлгі ету арқылы топтық жұмысқа бейімделеді
|
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:
|
Карта, стикерлер, атлас, кескін карта, қима қағаздар,интербелсенді тақта
|
Күтілетін нәтиже:
|
Аустралияның климат қалыптас тырушы факторлары, клим аттық белдеулері, ішкі сулары жөнінде түсінеді.
|
Сабақтың кезеңі:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурс
тар мен жабдықтар
|
І. Ұйымдастыру:
|
1.Сәлемдесемін;
2.Топқа бөлемін;2мин
1-топ «Климат»
2-топ «Өзендер»
3-топ «Көлдер»
4-топ «Жер асты сулары»
|
Оқушылар сәлемдеседі;
Топ атауларына байланысты жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.
|
Қима қағаздар
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
|
Конверт сұрақ таратылады
Әр топтан топ басшылары шығып өз коверттерін алады
-
Аустралия материгінің табиғи ерекшеліктері қандай
-
Материктің физ-географиялық орнына сипаттама бер.
-
Аустралияның жер бедері қандай
-
Қандай пайдалы қазбалар бар?
|
Оқушылар үй тапсырмасына байланысты сұрақтар топ болып жауап береді
|
|
ІҮ. Жаңа сабақ жоспары:
|
Білім:
|
«Миға шабуыл» әдісін пайдаланып өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою,материктің климаты және ішкі сулары жөнінде бейне фильм көрсету
|
Электронды оқулық
|
|
Түсіну:
|
Әр топқа мәтінмен жұмыс жасауды тапсырамын, қосымша ресурстар таратамын
|
Әр топ мәтінмен жұмыс жасайды, тұжырымдамалық картаға өз ойларын түсіреді
|
Постер
|
Қолдану:
|
Кескін картамен жұмыс.Материктің климаттық белдеулерін, ішкі суларын кескін картаға түсірулерін тапсырамын.
|
Оқушылар берілген кескін картамен жұмыс жасайды
|
қима қағаз
|
Талдау:
|
  Африка ұқсастығы Аустралия
А тобындағы оқушыға берілетін тапсырма: Сәйкестендіру кестесі
В тобындағы оқушығаберілетін тапсырма: Климаттық белдеулерді (кесте арқылы)
С тобындағы оқушыға берілетін тапсырма: Жауын-шашынның таралуын (топтастыру)
|
Оқушыларға салыстырмалы түрде Венн диаграммасын толтырады
А;В;С тобындағы оқушылар берілген тапсырманы орындайды
|
Қима қағаз.
|
Жинақтау:
|
Кубизм әдісі бойынша сұрақтар қою
-
Суреттеңіз
-
Салыстырыңыз
-
Бұл туралы ойлағанда, көз алдыңызға не елестейді?
-
Зерттеңіз
|
Оқушылар берілген кескін картамен жұмыс жасайды
|
Кескін карта
|
Бағалау:
|
«ТИИ» кестесі Аустралия материгі қолайлы қолайсыз жақтарын көрсету
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады
|
Жоқ
|
Ү. Бағалау:
|
Топтағы оқушыларды белсенділігене және жұмыс жасауына қарай бағалау парағы арқылы бағалаймын
|
бағалау парағын топ басышысы қортындылап бағалайды
|
Бағалау парағы
|
ҮІ. Үй тапсырмасын беру:
|
8-тақырып, кескін картамен жұмысты аяқтау
|
Күнделіктеріне жазып алады.
|
Power Point
|
Рефлексия:
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» жаңа тақырып бойынша өз әсерлерін,ұсыныстарын көрсетулерін тапсырамын.
|
Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді
|
стикерлер
|