Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері



Дата05.04.2022
өлшемі30,38 Kb.
#137947
түріСабақ
Байланысты:
30..03.2022жж
ААЖ-112 20.04.22, 5 лекция ККЗТ, магистратура, 14 лекция ККЗТ, 3-билет Қазақстан тарихы, Тарих және география пәнінің әдістемелік кеңес отырысының № 1 хаттамасы, Тарих және география пәнінің әдістемелік кеңес отырысының № 1 хаттамасы, Сәйкестендіру

Білім беру ұйымының атауы

Б.Нұрлыбеков

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы

Педагогтің аты-жөні:

Әбсамат Ә

Күні:30.03.2022жж




Сынып: 10Б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.1 -Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін «мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың қазақ халқының материалдық мәдениетінің дамуы және әр кезеңде жалғасуын талдап оны қазіргі заманда насихаттау туралы жолдарын ұсыну.

Құндылықтарға баулу

Құндылықтар:
-өзгенің еңбегін құрметтеу
-патриотизм
-ұлттық сана-сезім
-ынтымақтастық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты
ру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру





5 Т ережесі «Тәртіп,талап,тыныштық.тазалық,
татулық »
Балалар ережені еске түсіріп ,сыныптағы тәртіпті сақтап,оқып –білуге талаптанайық,тыныштықты орнатып тазалықты сақтайық,бүгінгі күнімізді тек қана көңіл күймен өткізейік
Ой шақыру: Материалдық мәдениетіміз сонау көшпелі дәуірден басталады. Арғы ата-бабаларымыз яғни сақ тайпаларының көшіп қонып мал шаруашылығымен айналысқанын білеміз. Киіз үй – материалдық мәдениеттің басты көрнісі. Әрбір отбасы киіз үйді өздері жасап отырды, арба үстіне жасалған киіз үйлерде болды
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI



Жаңа білім

Тапсырма №1. Кластер сызу.
Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады.



Жаңа сөздермен танысу
Күлпара – жел, су, суық өткізбес үшін басқа жамылатын киімнің түрі
Сәукеле – қыз балалардың, ұзатылатын қыздың киетін бас киімі
Қамқа тон – бай, мырзалар киген, әдемеліпі тігілген тон.
Саптама - іші кигізбен қапталып тігілген ер адамдардың аяқ киімі
Жақы – жылқы терісіне тігілген ерлер киімі.
Шекпен - түйе жүнінен тоқылған жаздық сыртқы киім. Шекепеннен су да, жел де өтпейді.
Тапсырма № 2. Кестені толтырыңыз



Ер адамның ұлттық киімдері

Әйел адамның ұлттық киімдері








Мәтінмен жұмыс

Оқушылар қазақтың материалдық мәдениетіне сипатап,жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;


Оқушылар ер адам киімдерін анықтап,әйеладам киімдерін ажыратады;
Ер адам мен әйел адам киімдерінің ерекшеліктерін сипаттайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Дескриптор:
- Қазақтың материалдық мәдениетіне сипатама береді;
-жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;

Дескриптор:


-ер адам киімдерін анықтайды;
-әйеладам киімдерін ажыратады;
Ер адам мен әйел адам киімдерінің ерекшеліктерін сипаттайды;

Ахметжанов Қ. С. Қазақтың дәстүрлі қару - жарағының этнографиясы. А - 2006
Сен білесің бе? Энциклопедия. А -«Аруна»
Қазақ Алтайының көне қазынасы. А -«Өнер»2008
Кенжеахметұлы С «Қазақ халқының тұрмысы мен мәдениеті» А - 2006



Бекіту

Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
«Ұлттық киімдерді тарихи маңызы» Еркін жазу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
- Не білдім?
- Не білемін?
- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет