Сабақтың тақырыбы Біздің мектеп Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/2
Дата13.11.2022
өлшемі68,14 Kb.
#157967
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
10 сабақ дүниетану
түргеш мемлекетінің құрылуы және нығаюы, 1. «Ñåã³ç àÿ?» ?ëå?³ ëèðèêàíû? ?àé ò?ð³íå æàòàäû? Ñ ñàÿñè-?ëåóìå, Педагог.90% осыдан келеді

Бөлім:

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні




Күні:

11.11.2022ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Біздің мектеп

Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары

        1. Мектепте оқу және оқудан тыс әрекеттердің түрлерін, міндеттерін білу және түсіндіру;

        2. Мектеп қауымдастығы мүшелерінің құрылымын және міндеттерін зерттеу.




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мектеп, сынып атауларын еске түсіреді.
Оқушылардың басым бөлігі: өздерінің қай мектепте оқитындығын, қай көшеде орналасқанын айта алады, сұрақты түсінеді.
Кейбір оқушылар: өмірлік жағдаяттарда мектепке байланысты өз қалауын білдіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың
кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы 2 мин

«Байланыстырушы тізбек» жаттығуы.
Мұғалім қолында бір шүйке жіпті ұстап тұрып,
барлығымен амандасады және жіпті қасындағы оқушыға береді. Жүргізуші: «Жіпті ақырындап тартып көріңдер, сонда біздер бұл әлемде біртұтас екенімізді сезінеміз», – дейді.
Қозғалысқа келтіру тапсырмасы. Жұмбақты шеш.

Қатысушылар шеңбер жасап тұрады.
Жіп қолына түскен оқушы
барлығымен сәлемдеседі және жіптің бір ұшын өзінде ұстап, оны басқа ойыншыға береді. Солай
шеңбер бойынша жүргізіледі. Шүйке жіп жүргізушінің өзіне қайтып




Мұғалім үшін: компьютер, экран, мультимедиалық проектор,
дыбыстық колонкалар, электронды

8 мин

Білімнің мол сый-асы,
Балғындардың ұясы. (Мектеп)
(Ж.Ж) «Миға шабуыл». «Мектеп» сөзіне ассоциация құр.



Мұғалім балалардың әрбір айтқан пікірлерін толықтырады және мектеп дегеніміз білім беру мекемесі, жоғары білім
алудың алдындағы алғашқы сатысы екенін түсіндіреді. Мақсатты тұжырымдау.
Оқулықты ашып, бөлімнің суреттерімен және мазмұнымен танысуды ұсынады.
Мектеп – біздің екінші үйіміз. Балалар, білім алу үшін мектепке барады. Мектептен білім алып қана қоймай,
ерік-жігер мен рухани тәрбие алады.
– Берілген бөлімді оқып-білуде жаңадан не білеміз, не жайлы айтамыз?
Сен білесің бе?
Оқушыларға қосымша Қазақстанда алғашқы мектепті кім

келгенде барлығы бір жіппен байланысқан болып шығады.

Оқулық мәтінімен танысып, мектеп жайлы толық түсінік алады.


Сұрақтарға жауап береді.


Мұғалімнің қосымша




қосымша, кестелер мен мазмұнды
суреттер.
Оқушы үшін: оқулық, оқушы дәптері (№1, №2).
Оқулық
Оқулық суреттері







ашқаны туралы мәлімет беріледі. Оқушылар бұрын Ыбырай Алтынсарин туралы естіген болуы мүмкін. Ыбырай Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін оқып беріңіз. Алғашқы мектептің суретін көрсетіңіз және оны қазіргі заманғы мектеппен салыстыруын сұраңыз.
Ы. Алтынсарин қазақ халқының ұлы ағартушысы екенін түсіндіріңіз. Оқушыларға сол кезеңде білім алу
қаншалықты қиын болғанын, кітап тауып, оны қолында ұстаудың өзі керемет бақыт саналғанын әңгімелеуге
болады. Бұл мәлімет келесі айдарға көшуге негіз болады.
Мектеп – оқушылардың білім алатын оқу орны. Ондағы сынып бөлмелері кең әрі жарық болады. Біз сондай мектептерге шолу жасап көрейік. Мектептегі негізгі
тұлға – мұғалім. Ол оқушыға білім берумен қатар, оны ізденуге үйретеді және тәлім-тәрбие береді.

Ы. Алтынсарин туралы берген ақпаратымен танысады.

Мектептегі негізгі тұлға мұғалім екенін, оның білім мен тәрбие


беретінін біледі.




Ы. Алтынсариннің өлеңдер жинағы

Ортасы 10 мин

Оқулықпен жұмысты ұйымдастырады. «Коллаж әңгіме» стратегиясы. Оқушыларға түрлі түсті суреттері бар журналдар беріледі. Оқушылар журналдардан әртүрлі суреттерді қиып алып, флипчартқа жабыстырып әңгіме құрастырады.

  • Суреттерді қарастырыңдар.

Сұрақтар бойынша талқылауды ұйымдастырады:

  • Берілген суреттердің қайсысында мектеп көрсетілген? Өз таңдауыңды түсіндір.

  • Қандай суреттер сәйкес келмейді? Неліктен? Оқулықтың мәтінін оқу. Бағытталған оқу.

Сұрақтарға жауап беріңдер:



  • Қандай мектептер болады? Олардың бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар? Қандай ортақ белгісі бар?

  • Балалар, өз мектептеріңнің тарихы туралы білесіңдер ме? Өз мектебі туралы жақсы білетіндердің байқауын өткізейік.

  • Мектебіміздің іргетасы қай жылы қаланды?

  • Директордың аты-жөні кім?

  • Дәрігерлер кабинеті қайда орналасқан?

Жұптасып жұмыс істеудің
ережелерін естеріне түсіріп, атайды. Журналдардан түрлі түсті суреттер қиып, флипчартқа жапсырады.

Сұрақтарға жауап береді, өз ой- пікірлерін басқалармен


салыстырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Смайлик

Оқулық, дәптер, СД дискі


Оқулық

13 мин

жауап ретінде бір заттың немесе бір орынның ішіндегі біреуді (адамды) немесе бір затты атайды.
Мысалы:
Мектеп – бөлме. Дәрігерлік бөлме – ... .
Қаламсауыт – ... .
Музыка бөлмесі – ...
Спорт залы – ... .
Оқулық – ... .
Асхана – ... .
Кітапхана – ... .
Оқулықпен жұмыс ұйымдастырады.

  • Жарайсыңдар! Өз мектептерің жайлы жақсы біледі

екенсіңдер. Бірақ біздің ең басты сұрақ әлі алда. Сендер мектепте оқығандарыңа екінші жыл болды және мектеп дегеніміз не екенін, мұнда балалар не үшін келетінін нақты білесіңдер. Қазір сендер екінші сынып оқушыларының 6 түрлі көзқарасын оқисыңдар. Олар
«Сендер мектепке не үшін барасыңдар?» деген сұраққа жауап береді.
Мектепті екінші үйің десе болады. Мұнда сен
достарыңмен, сыныптастарыңмен араласасың. Сабақта көптеген жаңа, қызықты нәрселерді білесің. Мектепте түрлі кабинеттер бар. Олардың әрқайсысы жақсылыққа, жылылыққа және жарыққа толы.
Мәселенің қойылуы.

Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды.
Оқулықпен жұмыс жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.






Оқулық


10 мин



  • Кітапхана мен асхананың орналасуын білесіңдер ме? Жаңа сөздерді енгізеді.

Балалар, жаңа сөздерге мән беріңдер: оқушылар, кітапханашы, дәрігер, аспаз.
Өзінің мектебі туралы сыныптастарымен әңгімелеседі. Өз өмірінде мектеп қандай рөл атқаратынын айтады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет