Сабақтың тақырыбы: Ел тәуелсіздігі үшін күрескен батырлар



Дата18.12.2021
өлшемі119,56 Kb.
#103115
түріСабақ
Байланысты:
кмж жібек 25.09
Оңғарбаева Әмина, кмж жібек 25.09, 123, 8-дәріс, Перевод по фото онлайн с английского и других языков – Яндекс.Переводчик 11, Каталитикалық риформинг қондырғыларының аппаратурасы мен жабдығы-melimde.com, Рег сброс пароля Договор Starbanking рус каз, 7

Сабақ:

Қазақ әдебиеті




Мектеп:

№229 жалпы орта мектебі

Күні: 25.09.2020

Машықкердің аты-жөні: Шермахан Жібек

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ел тәуелсіздігі үшін күрескен батырлар

Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.Т/Ж3Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:«Күлтегін» жырында көтерілген мәселелерді анықтай алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:«Күлтегін» жырында көрініс тапқан кейіпкерлердің іс – әрекетін түсінеді;

Кейбір оқушылар орындай алады:Суреттеудегі автор мақсатын айқындай алады.

Бағалау критерийі

Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді, автор қолданысына болжау жасайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Диалог құруға, шығарма жазуға арналғаг пайдалы тіркестер:

Менің ойымша...;Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Күлтегін, Білге қаған, Йолығ тегін, Табғаштықтар, ел, тәуелсіз, күрес т.с.с

Талқылауға арналған сұрақтар

  • Түрік қағанатының негізін құраған кім?

  • 630-680 жылдары қағанат қандай күйде болады?

  • Қағанат қай ханның тұсында бостандыққа жетеді?

  • Елтеріс хан дүниеден өткен соң, таққа кім отырады?

  • Қапаған хан қаза тапқаннан кейін қағанатты кім билейді?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясындағы ұлттық қауіпсіздік, тарих,

мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау;Елге деген адалдық, халыққа деген құрмет,ынтымақтастық, ауызбіршілік, туған жерге деген сүйіспеншілік, тәуелсіздік үшін күрес



Пәнаралық байланыс

Әдебиет,тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Орхон-Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы




1.Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал туғызу

2.Топқа бөлу

Топқа ( түрлі түсті қағаздар арқылы)

І топ (қызыл түс)

ІІ топ(жасыл түс)

ІІІ топ.(сары түс )



3.Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады

Қызығушылықты ояту

Түрік қағанатының негізін құраған кім?

630-680 жылдары қағанат қандай күйде болады?

Қағанат қай ханның тұсында бостандыққа жетеді?

Елтеріс хан дүниеден өткен соң, таққа кім отырады?

Қапаған хан қаза тапқаннан кейін қағанатты кім билейді?



1– топ тапсырмасы:

Жырдан алынған сөздің қай кейіпкерге тән екенін анықтаңыз, автор қолданысын суреттеңіз.



Сөз

Қай кейіпкердің іс – әрекетіне байланысты болды?

Дәлел

Сөздерді қолданудағы автор мақсаты

Қаған










Елсіретті










Шад










Балбалы










Тарман










Қарагер










2– топ тапсырмасы:

Жырдағы кейіпкер Білге қағанды зерттеп, зерттеуіңіздің нәтижесін кестеге түсіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.



Кейіпкер

Қоғамдағы орны, тіршілігі

Өмірге деген қызығушылығы

Дәлел

Кейіпкерді жырға қосудағы автор мақсаты

Білге













3-топ тапсырмасы:

Кейіпкер Күлтегінге мінездеме беріп, оған жырдан дәлел келтіріңіз, автор қолданысын суреттеңіз.



Кейіпкер

Мінездеме

Дәлел

Кейіпкерді осылайша суреттеудегі автор мақсаты

Күлтегін










4-топ тапсырмасы: «Екі түрлі түсініктеме»

Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстар,үзінділер

Сол әсер еткен үзінділер жайлы өздеріңнің пікірлерің







Топ мүшелері шығып, жұмыстарын таныстырады

Дескриптор:

1.Шығармада ұсынылған кейіпкерлер іс –әрекеті бойынша ой түйеді;

2.Автор қолданысына болжау жасайды;


Қима қағаздар




Қызық,Қиын,Құнды»



Сабақтың соңы

Рефлексия

3-2-1 стратегиясы бойынша

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.



Үй тапсырмасы: ««Күлтегін» шығармасын әсерлі етіп тұрған не?» деген тақырыпта сыни шолу жазып келу.




































































Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет