Сабақтың тақырыбы Энергия түрлері Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата28.10.2023
өлшемі331,7 Kb.
#188904
түріСабақ
Байланысты:
trler-5-synyp
audarmanyng ozektigi Kulmanov, Адамзатты мір с ру тарихында депті негізгі проблемалары жа с, Новое пополнение от TINK0FF INVEST

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Энергия және қозғалыс

Мектеп: ЖББ №16 лингвистикалық бағыттағы орта мектебі



Күні: 11.02.19

Мұғалімнің аты-жөні: Съезбек Ж

Сынып: 5 Б

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Энергия түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 5.5.1.1 -энергия түрлерін ажырату

Сабақ мақсаттары

  • Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Энергия түрлерін білу

  • Оқушылардың көпшілігі істей алады: Энергия түрлерін ажырату

  • Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: алған білімдерін қолданады, тұжырымдайды.

Бағалау критерийлері



 Энергия түрлерін сипаттайды
 Энергия түрлерін ажыратады
 Энергия түрлерін пайдалану жолдарын анықтайды


Тілдік мақсаттар



Пәндік лексика және терминология:

қазақша

орысша

ағылшынша

энергия

энергия




механикалық энергия

Механическая энергия

Mechanical energy

Жылу энергиясы

Тепловая энергия

Heat energy

Электр энергиясы

Электрическая энергия

Electrical energy




Құндылықтарды
дарыту

ИНДУСТРИЯ-ЛАНДЫРУ МЕН ИННОВАЦИЯЛАРҒА НЕГІЗДЕЛГЕН ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӨСУ «Мәңгілік Ел» идеясының маңызды құрам бөліктері болып табылатын идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуін оқушылардың бойына өмір сүру шарттарын айта отырып еліміздің дамуына өз үлесін қоса алатын тұлғаға баулу

Пәнаралық байланыстар

география, физика элементтері, химия элементтері

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация

Алдыңғы білім

Өсімдіктердің жарыққа жауап қайтаруы, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөлетінін білу
Фотосинтез үдерісін білу және түсіну. Өсімдіктер бөлген оттегінің тірі ағзалар үшін мағызын түсіну.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер



Ресурстар

Сабақтың басы
0-10 мин



- Ұйымдастыру. Сәлемдесу, түгелдеу. Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру
үй жұмысын сұрау.
1-топ – Ғалымның фотосинтез рөлі туралы жазбасын талдайды


Дескриптор

Балл



Жер бетіне түскен Күн сәулесінің рөлін анықтайды

1

Күн сәулесінің адам ағзасына тигізер пайдасын айтады

1

атмосферадағы қорғаушы қабат

1

жасыл жапырақтың атауын айтады

1

жасыл жапырақтың шикізатын атайды

1

қозғалтқышын атайды

1

жасыл өсімдіктің адам өміріндегі маңызы

1

2-топ Мына өсімдіктерде қандай пигменттер басым екенін анықта





Дескриптор

Балл

хлорофилл сөзінің мағынасын айтады

1

пигмент сөзіне анықтама береді

1

түрлерін және қандай түс жататынын айтады

1

көк шөптің пигментін анықтайды

1

қара өріктің пигментін анықтайды

1

сәбіз шырынының пигментін анықтайды

1

қауынның пигментін анықтайды

1

3-топ Фотосинтез үдерісін сипаттайды






Дескриптор

Балл

үдерістің атауын жазады;

1

сіңірілетін газды анықтайды

1

түзілетін газды анықтайды

1

үдерістің жүретін орнын жазады;

1

түзілетін органикалық затты анықтайды

1

жарық фазасын сипаттайды;

1

қараңғы фазасын сипаттайды

1






3-то
3-топ

Слайд 1-2
Ашық экран жекелей бағаланады.



Сабақтың ортасы
11-20 мин
21-36 мин

37-39
мин



Жаңа сабаққа кіру
Мұғалім түсіндірмесі:

  • Күн-тіршілік көзі.

  • Жануарлар дайын тағаммен қоректенеді.

  • Өсімдіктер күн энергиясын пайдаланып, органикалық заттар түзеді.

  • 1-топ: https://learningapps.org/display?v=prx4dvi5j19 

Дескриптор Балл

Бейнежазбадан энергия түрленуін айтады

1

Бейнежазбадан энергия түрлерін белгілейді

1

мұнай қорының болжам бойынша таусылатын уақытын табады

1

Әлемдегі ең қуатты СЭС орналасқан мемлекетті анықтайды

1

Жер бетіндегі адамзаттың тіршілігі үшін қажеттіні анықтайды

1

2-топ: https://learningapps.org/display?v=pjtt5qa6519

  • Дескриптор Балл

энергия сөзінің мағынасын айтады

1

Энергияның синонимін анықтайды

1

адамның энергияны қажет ету өлшем бірлігін анықтайды

1

Энергия түрлерін ағылшынша айтады

1

энергия түрлерін филворд кестесі арқылы сипаттайды

1

3-топ: https://learningapps.org/display?v=prx4dvi5j19 



Дескриптор Балл

суреттер бойынша энергия түрлерін атайды;

1

қозғалыстағы дене энергия түрін сипаттайды;

1

Энергия көзін анықтайды

1

Энергия түрлерін ағылшынша айтады

1

ЭКСПО тақырыбын анықтайды

1


  • 1-топ: балауыз шам

    • Дескриптор Балл

    майшамды жағады

    1

    майшам жанып тұрған кездегі энергия түрін сипаттап, тұжырымдайды

    2


  • 2-топ: шам мен батарейка


    • Дескриптор Балл

    Шамды, батерейканы,өткізгіш сымдарды қолданады

    1

    Өткізгіш сымдар арқылы шамды батарейкаға қосу арқылы энергия түрін анықтап, тұжырымдайды

    2


  • 3-топ: шар мен қағаз бөліктері


Дескриптор Балл

Шарды үрлеп қағаз үгінділерін қолданады

1

Шарды шашқа үйкеу арқылы қағазды тартанын көрсетіп, энергия түрін анықтап, тұжырымдайды

2


Слайд 3
Бағалау парағы


Слайд 4
Слайд 5

Сабақтың соңы

38-40мин


Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізіледі: Жапырақтарға жазу





Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Жазбалары және бағдарлары жоқ сызбалар;

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

Қабілеті орта оқушылар:

  • Бағдарлары жоқ сызбалар;

  • Суретке талдау жұмысы осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;

  • (Тапсырма мазмұны бір, орындау уақытына қарай ықшамдалған, бірақ оқушының таңдау құқығы бар)

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Деңгейлік сұрақтар;

  • Мұғалімнің қолдауы;

  • Жазбалары және жартылай бағдарлары бар сызбалар

  • Орта деңгейдегі зертханалық парақ.

  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Жұппен бағалау жүргізеді;

  • жұмысқа жазбаша кері байланыс беріледі.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?


Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Оқушыларға әдістеме:

  1. Түрлі жапырақтан 3 г өлшеп алу.

  2. Қайшымен жапырақтарды ұсақтап, үккішке салу. 2 г кварц құмын салып, езу.

  3. Езілген жапырақтар жұмсағына 3 мл этил спиртін қосып араластыру.

  4. Сүзгіш қағаздың төменгі ұшынан 10 мм жерде қарындашпен көлденең бастау сызығын сызу. Сызықтың тең ортасын белгілеу.

  5. Белгіленген орынға 1 тамшы пигмент ерітіндісін тамызу.

  6. Стаканға 3 мм шамасында этил спиртін құю.

  7. Пигмент ерітіндісі тамызылған қағаздың бір шетін малып, стақанға орналастыру.

  8. Пигменттердің таралуын бақылау


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет