Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептер шығару



Дата22.08.2017
өлшемі0,63 Mb.
#24700
түріСабақ
Жамбыл облысы

Шу ауданы, Белбасар ауылы

Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектеп

Пәні : Алгебра

Сыныбы : 7

Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептер шығару

Сабақ мақсаты: Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауда және көпмүшелерді көбейткіштерге

әртүрлі тәсілдермен жіктеуде қолдану біліктіліктерін тексеру, жалпылау; есептеу дағдыларын тереңдету.



Сабақ міндеттері:

- өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін дамытуларына жағдай жасау.



- алған білімдерін жүйелі түрде қалыптастырып, пәнге қызығушылығын арттыру.

- ақпараттық-коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыру;

-ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету;

- шынайы бағалауға, өзара көмекке, ұжымдық ауыз біршілікке баулу.



Модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау; Оқыту үшін бағалау, Талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ

Стратегиялар: «Топтастыру әдісі»; «Рефлексия»; «Топтық жұмыс»; «Өзара бағалау»;


Сабақ кезеңдері Уақыт

Мазмұны

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 мин


Тұсау

кесер

5 мин



Негізгі бөлім

30 мин

Қорытынды бөлім

6 минут


Психологиялық ахуал


Ұйымдастыру кезеңі

Диологтық оқыту

«БЖӘ»


Үй тапсырмасын тексеру.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер «Сұрыптау» әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау

«Ой түрткі» әдісі

Сергіту сәті

«Сұраққа - жауап»

Сыни тұрғыдан ойлау

«Миға шабуыл»,

«Ой қозғау»әдісі

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Рефлексия
Үйге тапсырма беру

Бағалау


Оқушылардың сабаққа қатысын, оқу құралдарын тексеру.

Сыныпқа кірген балалармен жылы шыраймен сәлемдесіп, оларды ортаға шеңбер болып тұрып бір – біріне жылы – лебіздер айтады, жағымды орта қалыптастыруға тырысамын. Сыныпты конфеттер арқылы үш топқа бөлемін.


Үй тапсырмасын тексеру:

213/3.4/



3/ 2х3+7(х2-х+1)(х+1) х=-0,25

3+7(х2-х+1)(х+1)= 2х3+7(х3+1)= 2х3+7х3+7=9х3+7= 9*(-1/4)3+7=-9/64+7=6 55/64

4/ у3-(у2+3у+9)(у-3) у=-1,75 у33+27=27

у33+27=27

№217/2,4/

2/ 300 –ге бөлінеді, 4/ 1944-ке бөлінеді

Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырамын.

Кіріспе

Мұғалім бүгін алгебра курсының негізгі тарауларының бірі - «Қысқаша көбейту формулалары» тарауын қолданып есептер шығаратындығын хабарлайды.

7 сынып курсы бойынша көптеген маңызды тақырып қарастырылғанын және де оларды білмей алгебра курсын әрі қарай оқу мүмкін еместігін ескертеді.

Өткенді қайталау үшін формуланы еске түсіру үшән «Жалғасын тап» ойынын ойнайды



Бүгінгі сабақ саяхат түрінде өтетінін және саяхаттың жүргізілу тәртібімен таныстырады. Бүгінгі біз «Математика» қаласынан «Алгебра» поезімен «Білім қаласына аттанамыз. Ол үшін алдымен билетке тапсырыс беріледі, формулаларды бекіту мақсатымен оқушылар тапсырмаларын орындайды. Таңдағаны бойынша математикалық поездың сәйкес вагонына орналасып, «Білім» қаласына аттанады.

Біз Алгебра поезімен Мектеп бекетінен жолға шығу үшін кассадан билет алуымыз керек. Ол үшін берілген конфеттерді таңдаймыз.

Қызыл - «Купе» вагоны

Көк- «Плацкарт» вагоны

Сары- «Көпшілік» вагонына орналасулары керек.



«Мектеп» бекеті

Есептер шығару

«Купе» вагоны.



  1. 215 /5,6/

5) (4y-z2)(16y2+4yz2+z4)=16y3-z6

6) (m-2n2)(m2+2mn2+4n2)=m3-8n6



  1. 218/3/

(a/2- b/3)(a2/4+ab/6+b2/9)= a3/8 - b3/27

  1. 219/5,6/

  2. 5) (a-b)3+b3=(a-b+b)((a-b)2-(a-b)b+b2)=a(a2-2ab +b2 - ab + b2+b2)=a(a2-3ab +3b2)

  3. 6) (x-2)3-27=(x-2-3)((x-2)2+3(x-2)+32)=(x-5)(x2-4x+4 + 3x-6+9)=(x-5)(x2-x +7)

«Плацкарт» вагоны.

  1. 215 /2,4/

  2. (3p-4)(9p2+12p+16)=27p3-64

4) (3x-a)(9x2+3ax+a2)=27x3-a3

218 /2/

2)(n+1/2)(n2-n/2+1/4)=n3+1/8

219/3,4/

3)a3+27b3=(a+3b)(a2-3ab+9b2)

4)k6-(pq)6=(k2-(pq)2)(k4+(kpq)2+(pq)4)

«Көпшілік» вагоны


  1. 215 /1,3/

1)(2m+3)(4m2-6m+9)=8m3+27

3) (m+2a)(m2-2am+4a2)=m3+8



  1. 218/1/

  1. (x6-3x3+9)(x3+3)=x9+27

  1. 219/1,2/

  2. 1) a3+27b3=(a+3b)(a3-3ab+9b2+9)

  3. 2) m3n3-k3=(mn-k)(m2n2+mnk+k2)

Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.
Енді келесі аялдамаға жету үшін бізге тест тапсырмалары берілген. Соны орындап сапарымызды жалғастыруымыз керек.

«Кеме» бекетінің тапсырмасы

Тест жұмысы

«Купе» вагоны.

1.  өрнегін есептеңдер.

А. -3 В. 37 С. -37 Д. 11

2. (в-4)2 -(а+3)2 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.

А. (в-а-7)(в-а+1); В. (в+а-7)(в-а+1); С. (в-а-7)(в+а-1);

Д. (в-а+7)(в-а-1);

3. Дұрыс теңдікті анықтаңдар.



А. 8а3+1=(2а+1)(4а2-2а+1) В. 216а36=(6а+в2)(36а2-6ав23) С. 27х3-64у3=(3х-4у)(9х2+12ху+16у2)

Д.а3-в3=(а-в)(а2+ав+в2)

4. (5х-2)(х+1)-(5-2х)2 өрнегін стандарт көпмүшеге түрлендіріңдер. А. х2+23х-27 В. 9х2+23х-27

С. 9х2+27х-27 Д. х2+23х+27

5.Теңдеуді шешіңдер:5х(х-3)2-5(х-1)3+15(х+2)(х-2)=5

А. 1 В. -1,5 С. 4 Д. 2

«Плацкарт» вагоны

1. 413+143 өрнегі қандай санға бөлінеді?

А. 2 В. 7 С. 14 Д. 55

2.Айырманың квадраты шығатын етіп 0,25а2-*ав+9в2 өрнегіндегі жұлдызшаның орнына сан қойыңдар.

А. 1,5 В. -1,5 С. 3 Д. -3

3.  өрнегін есептеңдер.

А. 4 В. 40 С. -40 Д. -4

4. 5х3-125х0 теңдеуін шешіңдер.

А. 0,5 В. -5 С. 0 Д. -5; 0; 5

5. 2х+у+у2-4х2 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.

А. (2х+у)(у-2х); В. (2х+у)(у-2х-1); С. (2х+у)(2х-у-1);

Д. (у+2х)(1+у-2х);

«Көпшілік» вагоны

1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:10ав-5

А. 5ав В. 5(2ав-1) С. 5(2ав+1) Д. . а(10в-5)

2. Теңдеуді шешіңдер: 4х2-25=0

А. 2,5 В. -2,5 С -2,5;2,5 Д. -10;10

3. (8-х)(8+х)+(х+2)2 өрнегін ықшамдаңдар.

А. 68-4х В. 68+4х С. 60-4х Д. 60+4х

4. Қысқаша көбейту формулалары шамамен неше жыл бұрын пайда болды?

А. 4мың жыл бұрын В. 3 мың жыл бұрын С. 2,5 мың жыл бұрын Д. 5 мың жыл бұрын.

5. Дұрыс теңдікті анықтаңдар. А. (3+а2)2=9+3а+а2 В. (х-5)22 -10х+10 С.(х-2у)22+4ху2+4у4

Д. 16а4-24а2в+9в2=(8а2-3в)2

Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.

Сергіту сәті. Оқушыларға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылып жауабы да айтылады. Жауаптар дұрыс болса, шапалақ шалады. Кері жағдайда қолдарымен партаны бір рет ұрады.

А) 5 санының квадраты 25-ке тең?

Б) теріс санның квадраты оң сан?

В) оң санның квадраты теріс сан?

Г) жақшаның алдында «-» белгі тұрса, жақшаны ашқанда оның ішіндегі белгі қарама – қарсы белгіге өзгереді?



«Теңіз» бекетінің тапсырмасы

Берілген есепті топ болып ақылдасып шығарады.

Компьтерде тапсырмаларды орындаңдар Сематикалық карта. Топтан бір оқушы шығып қорғайды.

Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.



«Купе» вагоны

«Плацкарт» вагоны



«Көпшілік» вагоны


Бағаларын бағалау парағына қойыңдар.


Оқушылар бағалау парақтарына бағаларын қояды. Баға журналға қойылады

3 топ топ болып шешеді





«Білім» бекеті.

Топтастыру «Қысқаша көбейту формулалары»


Қысқаша көбейту формулаларын қайталау.

№220, № 221 есептерін шешу

Формативті бағалау критериі

Аты-жөні



үй тапсырмасы /1/

Жалғасын тап /1/

Мектеп бекеті /4/

Кеме бекеті /3/

Теңіз бекеті /2/

Білім бекеті /1/

Жиынтық бағасы

1


























Бағалау шкаласы

12- 10 ұпай «5» 9-7 ұпай «4»

6-4 ұпай «3» 3-0 ұпай «2»





  • Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі.

Оқушылар конфет бөліп алады және топ болып отырып топ басшыларын сайлайды.

Оқушылар үй тапсырмасын оқиды. Топ басшысы тобын тексереді

3/ 6 55/64 4/27

Оқушылар үй тапсырмасын оқиды. Топ басшысы үй тапсырмасының орындағанын дәптерлерін тексереді

Оқушылар таңдаған билеттерін алады.

Есепті шығаруға кіріседі.

«Купе» вагоны.




  1. 215 /5,6/

  2. 15y3 - z6 6) m3-8n6

  3. 218/3/

(a/2- b/3)(a2/4+ab/6+b2/9)= a3/8 - b3/27

  1. 219/5,6/

5)a(a2-3ab +3b2)

6) (x-5)(x2-x +7)

«Плацкарт» вагоны.


  1. Шешуі

  2. 215 /2,4/

(3p-4)(9p2+12p+16)=27p3-64

4) (3x-a)(9x2+3ax+a2)=27x3-a3

218 /2/

2)(n+1/2)(n2-n/2+1/4)=n3+1/8

219/3,4/

3)a3+27b3=(a+3b)(a2-3ab+9b2)

4)k6-(pq)6=(k2-(pq)2) (k4 + (kpq)2+(pq)4)

«Көпшілік» вагоны



  1. 215 /1,3/

1) 8m3+27

3) m3+8



  1. 218/1/

  1. (x6-3x3+9)(x3+3)=x9+27

  1. 219/1,2/

  2. 1) (a+3b)(a3-3ab+9b2+9)

  3. 2) (mn-k)(m2n2+mnk+k2)

Ұпайларыңды бағалау парағына қояды.

«Купе» вагоны.
Тест тапсырмаларын орындайды

1.д


2.с

3.а


4.д

5.д
«Плацкарт» вагоны


Тест тапсырмаларын орындайды
1.д

2.с


3.в

4.д


5.д
«Көпшілік» вагоны
Тест тапсырмаларын орындайды

1.в 2. с 3. в 4. а 5. в


Бағаларыңды бағалау парағына қояды.


Оқушылар тапсырманы орындайды

Бағаларын бағалау парағына қояды.

Купе» вагоны

Шешуі: МЕКТЕП

«Плацкарт» вагоны
Шешуі: КЕМЕ

«Көпшілік» вагоны

Шешуі: БІЛІМ

Ұпайларыңды бағалау парағына қояды.


Топтан өз ойларын айтады.
Шешуі: ТЕҢІЗ

Мектеп –кеме, білім - теңіз


Оқушылар топтастырады
Оқушылар кестені толтырады.
Оқушылар қорытынды бағасын айтады


«Мадақтау»

«Ауызша бағалау»

«Бағасыз бағалау»

«Ауызша бағалау»

«Мадақтау»

«Жазбаша бағалау»

«Қорытынды

баға»



Таратпа материалдары,

интербелсенді тақта, компьтер



бағалау парағы.

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет