Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі
Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
______қазақ әдебиеті________________
(пән)
Бөлім:
|
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
Сүйеніш Б.П
|
Күні:
|
10.11.2023
|
Сынып:9
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
"Кенесары – Наурызбай» поэмасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.4.1.Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазады
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы мин
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылар сурет арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырады
Ой қозғау
Кім ?
|
Қашан ?
|
Қайда?
|
Қандай оқиға?
|
«Кенесары көтерілісі қырғыз жерінде» Марат Қаниевтың бейне-
фильмі,
|
Сабаққа қажетті кұралдарды дайындайды.Болжам жасайды.
Сұрақтарға жауап береді
|
Шапалақ әдісі
|
Оқулык,
Дәптер,қалам,сурет,дк экран
|
5 мин
5 -7 мин
3 мин
8-мин
|
.
1-тапсырма
«Кенесары-Наурызбай» жыры мен батырлар жырымен салыстырыңыз.
«Кенесары-Наурызбай» жыры
|
Батырлар жыры (Нақты бір жырды алуға да болады)
|
Авторы
|
|
|
Тақырыбы
|
|
|
Идеясы
|
|
|
Басты кейіпкерлері, батырлар
|
|
|
Батырлар мұраты
|
|
|
Өзіндік ерекшеліктері мен айырмашылығы
|
|
|
«Кенесары-Наурызбай» жырының жаңашылдығы неде?
|
|
2-тапсырма
Wordwall арқылы сұрақтарға жауап беріңіздер
3-тапсырма
Нысанбай жырау – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы» тақырыбында автордың ақындық, адамдық бейнесіне баға бере отырып, шағын сыни мақала жазыңыз
|
Кенесары-Наурызбай» жыры мен батырлар жырымен салыстырады
Wordwall арқылы сұрақтарға жауап береді
Нысанбай жырау – ұлт-азаттық көтерілістің жыршысы» тақырыбында автордың ақындық, адамдық бейнесіне баға бере отырып, шағын сыни мақала жазады
..
|
Бес саусақ арқылы бағалау
Шапалақ әдісі
Бес саусақ арқылы бағалау
|
Дәптер
Дк экран,қалам
|
Рефлексия
|
Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Кері байланыс.
Сабақта:Мен................................................білдім
Мен .............................................. үйрендім
Мен .............................................. қиналдым.
Уй жұмысы:
|
Анықтама
Оқианың басталуы кенесары мен наурызбайға сипат
байланыс Қазақтардың қырғыздармен шайқасуы
дамуы: наурызбайдың хан кенге баруы
наурызбайдың қырғыздармен шайқасқа түсуіш
шарықтау шегі: наурызбайдың кәрібозбен кездесу
шешімі: жалғыз өзі жауға қарсы шығуы. Шешімі кене ханның ұсталуы
Топтық жұмыс.
«Кенесары-Наурызбай» жыры мен батырлар жырымен салыстырыңыз.
«Кенесары-Наурызбай» жыры
|
Батырлар жыры (Нақты бір жырды алуға да болады)
|
Авторы
|
|
|
Тақырыбы
|
|
|
Идеясы
|
|
|
Басты кейіпкерлері, батырлар
|
|
|
Батырлар мұраты
|
|
|
Өзіндік ерекшеліктері мен айырмашылығы
|
|
|
«Кенесары-Наурызбай» жырының жаңашылдығы неде?
|
|
9.3.4.1.Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
Қашан ?
|
Қайда?
|
Қандай оқиға?
|
1837 ж. қараша
|
Ақтауға
|
шабуыл
|
1838 ж. 26 мамыр
|
Ақмолаға
|
шабуыл
|
1843 ж. 27 маусым
|
Көтерілісті басуға
|
Лебедев отряды жіберілді
|
1845 ж. сәуір
|
Кенесары аулына
|
елшілер кірді
|
1847ж.
|
Қырғыз жеріне
|
Кенесары әскері басып кірді
|
Достарыңызбен бөлісу: |