Көкмардан жалпы орта мектебінің биология пәнінің мұғалімі.
Сабақтың мақсаты: Мейоздық бөлінуінің ерекшелігі,биологиялық мәнін,сперматогенез,овогенезді талдау.
-Өз пікірін еркін жеткізе алады,өзіндік пікір қалыптасады.
-топта жұмыс жасау барысында өзара сыйластық дамыта алады.
Түсіндірмелер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру
|
Сабаққа қажетті оқу құралдарын дайындау
|
Психологиялық дайындық
|
Тренинг(сабақ басталарда оқушыларға психологиялық дайындық жасаймын.)
|
Менің көңіл-күйім жақсы
Мен сабақты жылдам орындаймын
Мен сабақты жақсы оқимын
Менің тәртібім жақсы т.б
|
Қызығушылықты ояту.Топқа бөлу
|
Гүлдер арқылы топқа бөлу.
|
Топқа бөлінеді.
|
Ой шақырту
Үй тапсырмасы бойынша
|
.Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап алу. «Бумеранг» әдісі арқылы
|
Оқушылар бір-біріне сұрақ дайындайды.
1.Көбеюдің қандай түрлері бар?
2.Жыныссыз көбею деген не?
3.Жыныссыз көбеюдің қандай түрлері бар?
4.Қолдан вегативті көбейту дегеніміз не?
5.Телу әдісі дегеніміз не?
6.Қалемшелер арқылы көбейту қалай жүргізіледі.
7.Сұлатпа вегативті көбейтудің ерекшелігі неде?
8.Вегетативті көбеютудің әдістеріне мысал келтір.
|
Мағынаны тану.
Жаңа сабақ.
|
«Жигсо»әдісі бойынша тапсырманы топқа бөліп беру,әр топ жұмысын сыныпқа жариялауын талап ету,қосымша сұрақтар қою.
1-топ.Мейоздың ерекшелігі,мейоздың 1-ші бөлінуі.
2-топ.Мейоздың 2-ші бөлінуі.
3-топ.Мейоздің биологиялық мәні,сперматогенез,обогенез.
|
Тапсырманы орындайды жұмыс жасау арқылы білгенін ортаға салады,сұрақтарға жауап береді.
|
|
«Артық болмас білгенің,көкірекке түйгенің»мейоздық бөлінуді интерактивті тактадағы слайдтарды пайдалана отырып түсіндіру
|
|
«Топтастыру»стратегия сы
1-топ
2-топ
3-топ
|
Жынысты көбею дегеніміз не?
|
Оқушылар постер арқылы қорғайды
|
Ыстық микрофон стратегиясы
|
Термин сөздерге түсінік алу.
|
1.Коньюгациялану
2.Кроссинговер
3.Сперматогенез
4.Обогенез
5.Спермилер
6,Жұмыртқа жасуша.
|
Қорытындылау
|
Бекіту сұрақтары.
|
|
|
1.Жынысты көбею деген не?
2Мейоздың фазаларын ата?
3.Мейоздық бөлінуде не түзіледі?
4.Мейоздың биологиялық мәні неде?
|
Түсінген оқушылар жауап береді.
|
Бағалау
Үй тапсырмасы:
Рекфлекция
БББ әдісі
|
Бағалау парағы бойынша бағаланады.
Мейоз. Сперматогенез және овогенез.
Деңгейлік сұрақтар.
Жауап парағын ұсынады.
|
Әр топбасшылары жауап парағы бойынша өзара бағалау жасайды.
Тапсырманы орындайды.
|