Мақсаты: балаларды өз балабақшасы туралы әңгімелей білуге үйрету.
Білімділік міндеті: балабақша туралы түсініктерін кеңейту. Қазақ тіліндегі сөздер мен сөйлемдерді түсініп және күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету. Диалогке қатысуға үйрету.
Дамытушылық міндеті: сөздерді сөз тіркесімен айтуға, сөйлем құрауға жаттықтыру, сөздегі қазақ тіліне тән.
дыбыстарды ойын жаттығуларында дұрыс айтуға дағдыландыру.
Тәрбиелік міндеті: білімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:
Жасайды:жаңа сөздерді және сол сөздерде кездесетін қазақ тіліне тән дыбыстарды айтады, диалогке қатысады. Түсінеді: қарапайым сұрақтарды түсінеді, жауап береді.
Қолданады: сөйлемдер құрайды, сұрақтарға жауап береді.
біздің балабақша – наш детский сад, әдемі – красивый, кең – просторный, жарық – светлый, таза – чистый.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сәлеметсіздерме? балалар. Келіңдер сендермен көңіл күйі әдісін орындайық
Қайырлы таң ұстазым,
Қайырлы таң достарым. Шеңберге тұрайық, Жұлулық сыйлайық. Жарайсыңдар, балалар, көңіл – күйлерің жақсы болса орнымызға отырайық.
Балалар мұғалімның іс –қыймылдарын қайталайды
жарайсыңдар
Сабақтың ортасы
Ғажайып сәт. Қуыршақтар – Сәуле мен Арман келеді. Сәлеметсіңдер ме, балалар! Балалар, бірге амандасайықшы. – Сәлеметсіз бе!
Қуыршақтар: Сендерге қазақ тілін үйренуге көмектесеміз,
Дидактикалық ойын:«Танысу». Балалар аттарын айтып, қуыршақпен танысады.
– Сенің атың кім?
– Менің атым – Рома.
– Менің атым – Вика.
– Менің атым – Арлан.
2.Негізгі кезең
Жаңа сөздермен таныстыру. Демонстрациялық материалдармен немесе слайдпен «Біздің балабақша» жұмыс.
– Мынау – балабақша. (Айнаны қолымызға алып жаңа сөздерді қайталаймыз).
– Қ-қ-қ – бақ-ша – балабақша.
– Мынау не?
– Мынау – балабақша.
– Біздің балабақша әдемі, кең, жарық және таза. – Ә-ә-ә –
әдемі, ң ң ң кең, қ қ қ жарық, таза. (Балалар сөздерді, сөйлемдерді қайталайды).
– Біздің балабақша қандай?
– Біздің балабақша әдемі, кең, жарық және таза. Педагог дыбыстарды дұрыс дыбыстап айтуларын қадағалайды.
Дидактикалық ойын: «Аудармашы».
Педагог сөздерді қазақ тілінде айтады, балалар аударады.
біздің балабақша – наш детский сад
әдемі – красивый
кең – просторный
жарық – светлый
таза – чистый
Сергіту сәті. Бір-бірімен сыйласты,
Тату жүрміз бәріміз.
Бал достықтың ұясы –
Біздің балабақшамыз.
Дидактикалық ойын: «Тыңда, көрсет, қайтала». (Балалардың есте сақтау қабілеттерін жетілдіру, тілдерін дамыту, қима суреттермен жұмыс).
– Мынау кім?
– Мынау – қыз.
– Қыз қайда келді?
– Қыз балабақшаға келді.
1.Суретке қарап, балабақша туралы әңгімеле. Өзіңнің балабақшаң қандай? Балабақшада саған не ұнайды? 2.Балабақшаға баратын жолды тап. Қарындашпен сызып көрсет.
Педагог тапсырмаларды түсіндіреді. Жеке жұмыс жүргізеді
Қуыршақтың келгеніне балалар қызыға қарады, амандасты
Дидактикалық ойын арқылы балалар қуыршақпен таныстып өздерінің атын атап шықты
Сөздерді, сөйлемдерді жеке-жеке, хормен қайталап, дұрыс айтып жаттығады.
Аудармашы ойыны арқылы балалар дұрыс айтып жаттығады. біздің балабақша – наш детский сад
әдемі – красивый
кең – просторный
жарық – светлый
таза – чистый
Балалар сергіту сәтін жаттығуын жасайды іс –қыймылдарын қайталайды
Мәтінді мұқият тыңдайды, мұғалімнің соңынан қайталайды.