Сабақтың тақырыбы: Моңғол шапқыншылығы. Отырар -қаһарман қала



Дата08.09.2017
өлшемі15,16 Kb.
#31037
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Моңғол шапқыншылығы. Отырар –қаһарман қала
  • Мақсаты:
  • Білімділігі: моңғол мемлекетінің құрылуы, Шыңғыс хан туралы, Отырар халқының моңғол басқыншыларына қарсы қаһармен ерлігі туралы түсінік беру;
  • Дамытушылығы: оқушыларды тарихи оқиғалармен өз бетінше жұмыс істеуге, оны пайымдауға дағдыландыру
  • Тәрбиелілігі: отансүйгіштікке тәрбиелеу;
  • Көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, СТО әдістері
  • Әдісі: топтық жұмыс
  • Барысы: Ұйымдастыру кезеңі \топқа бөлу, сабаққа дайындау\ \3минут\
  • Үй тапсырмасын тексеру:
  • 1.«Кім шапшаң?» \ сұрақ -жауап\ \ 3минут\
  • 2.«Мені таны» \ ортағасырлық қалаларға шолу \ \3минут\
  • 3.Постермен жұмыс: \ суретін салып, тақырыппен байланыстыра әңгімелеу\
  • «Керуен» «Карта» «Қала» \ 3минут\
  • ІІІ. Жаңа сабақ
  • Топтық жұмыстар, тапсырмалар орындау.
  • ІУ. Сабақты қорытындылау
  • У.Оқушыларды бағалау
  • УІ. Үйге тапсырма беру
  • УІІ.Кері байланыс
  • Топқа бөлу
  • ОТЫРАР
  • ТҮРКІСТАН
  • СЫҒАНАҚ
  • «КІМ ШАПШАҢ?»
  • 1. Ұлы Жібек жолы қай қай ғасырдан бастап қарым- қатынас құралы ретінде пайдалана бастады?
  • 2. Жібек жолының Ұлы деп аталу себебі неліктен?
  • 3. Жібек матасы қайда өндірілді?
  • 4. Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай бөліктерін басып өтті, ата? Картадан көрсет
  • 5. Ұлы Жібек жолының бойында жатырған қалаларды ата?
  • 6. Сауда айырбасы құралы ретінде пайдаланған заттарды ата?
  • 7. Ортағасырлық қалалар неше бөліктен тұрды?
  • 8. Қаланың цитадель бөлігінде кімдер тұрды?
  • 9. Қаланың шахиристан бөлігінде кімдер тұрды
  • 10. Қаланың рабад бөлігінде кімдер тұрды?
  • «МЕНІ ТАНЫ»
  • Бұл қаланың негізі іргетасы Імыңжылдықта қаланған. Сол кезеңде гүлденген, сауда , әкімшілік орталығы болған. Бұл қалада ғұлама діндар Қ.А.Йасауидің кесенесі орналасқан
  • Бұл қала қазіргі Оңтүстік Қазақстан жерінде орналасқан.Ол кезде Фараб, Тарбанд деп аталған. ІХ Х ғасырларда гүлденген ірі қала ғылым орталығына айналды. Археологиялық қазба жұмысы кезінде 15 т бидай сақталған қамба табылды.
  • Бұл қала Сырдария өзенінің бойында орналасқан. Ертеде қыпшақ мемлекетінің астанасы болған.Бұл қалада сауда саттық жақсы дамыған. Қаланың базарында күніне 500-дей түйеге артқан тауарлар сатылған
  • САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ
  • І.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҒЫН ОЯТУ
  • 2минут
  • БІЛЕМІН
  • БІЛГІМ КЕЛЕДІ
  • ҮЙРЕНДІМ
  • ІІ. МАҒЫНАН ТАНУ
  • І. «Бағытталған оқыту»
  • \ 9минут\
  • Моңғол мемлекетінің құрылуы. Шыңғыс хан - моңғол мемлекетінің негізін қалаушы
  • Отырар – қаһарман қала. Отырар халқының қаһармандық ерлігі
  • Моңғол шапқыншылығының зардаптары
  • ТОПТЫҚ ЖҰМЫС
  • ІІІ. Ой – толғаныс кезеңі
  • ТАПСЫРМАЛАР ШЕРУІ
  • 1. БЛИЦ КЕЗДЕСУ
  • 6. СЕРПІЛГЕН САУАЛ
  • 4. «БҰЛ НЕ?» «БҰЛ КІМ?»
  • 5. СӨЙЛЕМ ҚҰРАСТЫР
  • 2. ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР
  • 7. МІНЕЗДЕМЕ БЕР
  • 8. СӨЗДЕР БАНКІСІ
  • 10. ЭССЕ
  • 9. ҰСТАП АЛ!
  • Блиц-кездесу
  • .
  • Әр топ берілген тапсырманы талқылап, бір ортақ шешімге келіп, келесі топқа, келтірілген негізгі сөздің мағынасын түсіндіреді. Егер топ нақты факті келтіріп түсіндірсе,тыңдаушы топ, қол шапалақтап баға береді. «өте жақсы» 100%; «жақсы» 70%, «қанағаттанарлық» 50 %. Жауап беру уақыты: 2 минут
  • Сіздің негізгі сөзіңіз:
  • ҚҰРЫЛТАЙ. БАСҚЫНШЫЛЫҚ.КҮЙРЕУ.
  • True or False:
  • Test your knowledge of the lesson so far by deciding whether the following statements are true or false
  • Өзіңізді тексер:
  • Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? \ 2минут\
  • Бес ай бойы қоршауда қалған халыққа Қараша деген әскербасы азық түлік жеткізіп отырды
  • Қайырхан 20 мыңдай әскермен қаланың ішкі қамалына бекініп алып, тағы да бір ай бойы қаланы соңғы жауынгері қалғанша қорғады
  • Қала тұрғындары қазандарға су мен май қайнатып, аштыққа ұшыраған балаларды тамақтандырды.
  • Атылған жебелер қорғаннан асып түсіп, қала ішін өрт басты.
  • Моңғол басқыншылары 6 ай бойы қоршасада мықты қоршалған қала қамалды ала алмады.
  • Моңғолдар Отырар қаласын 6 ай бойы қоршады
  • Құрылтайда Темучинді бүкіл моңғол тайпаларының ханы деп жариялады
  • Гүлденген Отырар қаласы күл мен үйіндіге айналды.
  • Темучин моңол тайпаларының басын біріктіріп, моңғол мемлекетін құрды
  • Моңғолдар тұтқынға алған Қайырханды азаптап өлтірді
  • Мына оқиғаларды ретімен қой. \2минут\
  • Шыңғысхан Жетісуды басып алды.
  • Берілген негізгі сөздерді қатыстыра отырып,екі немесе үш сөйлемді сөздерді құрастыру қажет.
  • \3минут\
  • _________________________________________
  • Constantinople
  • Отырар. Моңғол. Жебе
  • ШЫҢҒЫСХАН
  • ҚАРАША
  • ҚАЙЫРХАН
  • Мына тарихи тұлғаларға мінездеме бер
  • \2минут\
  • Тақырыптық түйінді сөздер
  • Келтірілген сөздердің қайсысы өтілген жаңа тақырыпқа жатады?
  • Сөздер банкісі
  • Біздің тақырып
  • таран, ағаш, саты, түмен, ондық, рота, жүздік, оқ, полк, тас, кірпіш,су, қазан,нан, май, күл, қақпа, жылқы, түйе, қой, ор, шұңқыр, мылтық, қылыш, жауынгер, қамал, айна, кітапхана, медресе, қанжар, сауыт, киіз үй, арқан
  • Негізгі сөздер осы жерге ауыстырылуы тиіс.
  • ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС
  • «Мен өз елімнің патриотымын»
  • Тәуелсіз ел тірегі- білімді ұрпақ
  • Тәуелсіздік- ел тірегі
  • Сабақта өзіне қиындық келтірген сұрақтарын қалдыр!
  • Сұрақтары бар қорап
  • Моңғол шапқыншылығы кезеңі қазақ тарихының жарқын беттерінің бірі.Моңғол басқыншылары қазақ жеріне қызығып, басып алуға ұмтылды. Моңғол басқыншыларына қарсы бүкіл қазақ елі қарсылық танытты, қасық қаны қалғанша ерлікпен шайқасты.Оған дәлел Отырар опаты.Бабаларымыздың аңсаған еркіндігін, елге мұра етіп қалдырған байтақ жерін сырт жаудан қорғайтын СІЗДЕР.
  • БАҒАЛАУ
  • Топ басшысы өз тобындағыларға баға береді.
  • Мысалы, «өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық»
  • Кері байланыс
  • Топтың аты: __________________________
  • Қандай тапсырмаларды орындау маған бүгінгі сабақта ұнады:
  • ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  • Менің ұсынысым: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  • Пікірілеріңді білдіргендеріңізге рахмет!

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет