Сабақтың тақырыбы Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулелердің табиғаты оқу мақсаттары



Дата22.04.2022
өлшемі372,15 Kb.
#140354
түріСабақ
Байланысты:
ФИЗХИМ ВСЕ ЭЛЬДАНА (1)



сынып

9 класс

Өтілу күні

қатысқандар

Мұғалімі: Сатылганова Э.С.

Мектебі: №1 Дінмұхамед Қонаев атындағы мектеп-гимназиясы

қатыспағандар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атом құрылысы




Сабақтың тақырыбы

Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулелердің табиғаты

оқу мақсаттары (бағдарламаға сәйкес)

9.6.2.1 α,β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

  1. радиоактивтіліктің ашылу тарихы туралы ақпарат алу.

  2. Радиоактивтілік құбылысын түсіндіру.

  3. α,β және γ сәулелерін салыстыру.

Бағалау критерийлері

  1. радиоактивтіліктің ашылу тарихы туралы ақпарат алады.

  2. Радиоактивтілік құбылысын түсіндіре алады.

  3. α,β және γ сәулелерін салыстырып, ажыратады.

Тілдік мақсат

Академиялық тілді меңгерту үшін, «радиоактивтілік, α,β, γ сәулелері» терминдерін орынды қолдануға дағдыландыру.

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Химия

Алдыңғы білім

Атом құрылысы

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

ресустар

Сабақтың басы



А) Ұйымдастыру

  • Сәлемдесу. Түгендеу.

  • «Лимон және марғау» эмоциялық қысымды босаңсытуға арналған жаттығу

  • 1,2,3, 4 сандар көмегімен топқа бөлу







Б ) Жаңа тақырыпты игеруге қажетті білімді қайталау (актуализациялау)
«Аквариум» әдісі
Тапсырма: « Сіздерге берілген сурет бойынша атом құрылысына және атом бөлшектерінің массалық үлесіне сипаттама беріңіз.»
Дескриптор:

  • Атомның ядро мен электроннан тұратынын айтады

  • Ядро құрамында протон мен нейтрон бар екенін біледі

  • Ядро массасының электрон массасынан үлкен екенін түсіндіреді.

Бағалау: «Комментарий әдісі»







Сабақтың ортасы




А) «Радиоактивті қауіп» белгісінің суретін көрсету арқылы уәж тудыру
«Миға шабуыл» әдісі
-Жол жүру ережесінде қандай белгілер бар?
- Мына белгі таныс па?
-Қай жерде кездестіңдер?
-Нені ескертіп тұр?


Сонымен бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай?
Бүгінгі сабақтан не нәтиже күтеміз?

«Радиоактивті қауіп» белгісінің суреті






Жаңа тақырыпты игеру
Б) Видеоролик көру (Бүкіл сынып) «Түртіп алу әдісі» , Диалог
В) Топпен жұмыс
1-топ тапсырмасы «Радиоактивтіліктің ашылу тарихы»
«Жинақтау кестесі» толтыр



Қай жылы

Қандай жаңалық ашылды

Кім ашты









































2-топ «Радиоактивті сәулелердің өтімділігі»
Бейнематериалды қарау арқылы «Семантикалық карта» жасау




α-сәуле

β-сәуле

γ-сәуле




өтімділігі

Жұқа қағаз










Адам денесі










Жұқа алюминий пластина










Үй қабырғасы










Қорғасын пластина 20 см










3-топ «радиоактивті сәулелердің қасиеттері» Мәтінмен жұмыс


К ластер құру









Бағалау: Басбармақ әдісі


Г) «Физикалық диктант»: Жеке жұмыс ( Әр оқушыға диктант мәтіні беріледі. Тапсырманы орындауға барлық оқушыларға бірдей уақыт беріледі)



  1. Уран тұзының өздігінен көрінбейтін сәулелер шығаратынын байқаған ғалым ...........

  2. Өздігінен ......... ........құбылысы - радиоактивтілік деп аталады.

  3. Радиоактивті сәулелердің қасиетін жаз

А) α – сәуле дегеніміз .... .. .. ағыны, магнит өрісінде .... ..... ауытқиды.
В) β – сәуле дегеніміз ..... ағыны, магнит өрісінде .... ..... ауытқиды
Г) γ – сәуле дегеніміз - ........ , магнит өрісінде ....

  1. Суретке сипаттама беріп, қорытынды жасаңыз.



  1. Радиоактивті сәулелерді танып білу алгоритмін құрастыр

  2. Тақырыптың маңыздылығы туралы пікіріңізді жазыңыз ( «Радиациялық қауіп» белгісі, үйге радиация қайдан келуі мүмкін)

Видеоролик «Радиоактивность»
Оқулық, таратпа материалдар





диктант мәтіні



Сабақтың соңы

Бағалау парағы






Ұпай саны

Дескриптор

1-тап

1

«Беккерель»

2-тап

1

«Сәуле шығару»

3-тап
А)

1

-гелий атомының ядросы
–кіші бұрышқа

В)

1

-электрондардың
–үлкен бұрышқа

Г)

1

-электромагниттік толқын
–ауытқымайды

4-тап

1

α <β<γ

5-тап

2

Алгоритм құрастырған

6-тап

2

Өз пікірі бар




Барлық ұпай

Оқушы жинаған ұпай.

баға

1-2 ұпай




Ұмтыл, сенің қолыңнан келеді

3-5ұпай




Жақсы, әлі алар биігің алда

6-8 ұпай




Тамаша

9- 10ұпай




Физика ғылымының магистры




Бағалау парағы




Кері байланыс «Жетістік күнделігі» әдісі бойынша
Н ені білдім? Не үйрендім? Нені қайталау керек?

Әр оқушының «Жетістік күнделігі»




Үй тапсырмасы: &52





Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет