Сабақтың тақырыбы Табиғатты пайдалануды реттеу Сәйкес оқу мақсаттары оқу бағдарламасымен



Дата08.02.2022
өлшемі75 Kb.
#123238
түріСабақ
Байланысты:
ПП 2 04-09.10.21




Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған қысқа мерзімді жоспар
Пәні: география

Бөлім:

Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану

Педагогтың аты-ЖӨНІ

Өмірова Н.

Дата:

04.10-09.10.2021

Класс: 11

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатты пайдалануды реттеу

Сәйкес оқу мақсаттары
оқу бағдарламасымен

11.3.1.2 табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде

Сабақтың мақсаты

табиғатты пайдалану түрлерінің заңда белгіленген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті / аймақтық компонент негізінде);

дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу-
Қолдану
Талдау және бағалау

табиғатты пайдалану түрлерінің заңда белгіленген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті / аймақтық компонент негізінде);

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

1-10

Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбымен және оқыту мақсатымен таныстырады.

Оқушылар АКТ-да ұсынудан бастап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазады.

АУЫЗША




10-20

Орманның тіршілік үшін маңызы қандай?
Ормандардың пайдаланылуына мысал келтіріңіздер
Ормандардың жойылу себептерін атаңыздар, салдарына мысал келтіріңіздер.
Орман ресурстарын пайдалануда нақты заң нормаларына мысал келтіріңіздер.

Сұрақтарға ауызша жауап беру

ауызша

Оқулықтың 51-54 беті, жетекші ұғымдар

20-35

Табиғатты пайдалану және тұрақты даму бойынша талдау жасайды

Оқушыларға еліміздегі түрлі мәселелер беріледі, олар осы берілген мәселелердің құқықтық нормаларға сәйкестігін анықтайды
1: Каспий теңізінің мұнаймен ластануы;
2: коммуналдық шаруашылықтың қатты тұрмыстық қалдықтармен ластануы;
3: топырақтың ауылшаруашылық пестицидтерімен ластануы;
4: көмір өндірісінің қоршаған ортаға зияны.



Жазбаша

Оқулықтың 52-55 беті, жетекші ұғымдар




Ұсынылған заңнамалық құжаттармен танысып, оны интерпретациялау және тапсырмада қолдану.



Мысалы: Каспий теңізінің мұнаймен ластануын Қазақстан Республикасының экологиялық және су кодексінің негізінде талдауға болады. Сонымен қатар, Жер кодексі мен Экологиялық кодекс негізінде коммуналдық кәсіпорындардың қатты тұрмыстық қалдықтармен, ауыл шаруашылығымен, көмір өндірумен қоршаған ортаның ластануын талдауға болады.







35-45

Оқушылар ұсынған жауаптарды қарастырады және кері байланыс береді.

Қорытынды. кесте толтыру




Оқушылардың жұмыс үлгілері.



Оқушыларға берілген критерилер бойынша кестені толтырады.

Ластанудың түрлері

Ластаушы көздер

Салдары

Заңнамалық нормалары

Егін шаруашылығының топырақты пестицидтермен ластауы;










Көмір өндірудің қоршаған ортаға зияны.










Пән мұғалімі Өмірова Н.


Келісілді: ОӘБ бастығы Б. Шакирова
Алматинская республиканская школа «Жас улан» имени Бауыржана Момышулы
Краткосрочный план для педагога организаций среднего образования
Предмет: география

Раздел:

Раздел 3. Природопользование и геоэкология 3.1 Природопользование

ФИО педагога

Өмірова Н.

Дата:

04.10-09.10.2021

Класс: 11

Количество присутствующих:

Количество отсутствующих:

Тема урока

Регулирование природопользования

Цели обучения в соответствии
с учебной программой

11.3.1.2определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/регионального компонента)

Цели урока

определение соответствия видов природопользования установленным законом нормам (на основе местного / регионального компонента);

навыки

Критерий оценивания

анализ



определение соответствия видов природопользования установленным законом нормам (на основе местного / регионального компонента);

Ход урока

Этап урока

Действия педагога

Действия ученика

Оценивание

Ресурсы

1-10

Учитель знакомит учащихся с темой урока и целью обучения.

Учащиеся записывают в тетради Основные понятия, начиная с представления в ИКТ.

УСТНО

презентация

10-20

Каково значение леса для жизни?
Приведите пример использования лесов
Назовите причины разрушения лесов, приведите примеры последствий.
Приведите пример конкретных норм закона об использовании лесных ресурсов.

Устные ответы на вопросы

УСТНО

Стр. 51-54 учебника

20-35

Проводит анализ по природопользованию и устойчивому развитию

Учащимся даются различные вопросы в нашей стране, которые определяют соответствие данных вопросов правовым нормам
1: загрязнение Каспийского моря нефтью;
2: загрязнение коммунального хозяйства твердыми бытовыми отходами;
3: загрязнение почвы сельскохозяйственными пестицидами;
4: вред угольной промышленности для окружающей среды.

писменно

Стр. 36-39 учебника




Ознакомление с представленными законодательными документами, их интерпретация и применение в задании.

Например: загрязнение Каспийского моря нефтью можно проанализировать на основе экологического и Водного кодекса Республики Казахстан. Кроме того, на основе Земельного кодекса и Экологического кодекса можно проанализировать загрязнение окружающей среды коммунальными предприятиями твердыми бытовыми отходами, сельским хозяйством, добычей угля.







35-45

Учащиеся рассматривают предложенные ответы и дают обратную связь.

Заключение. значение и использование географических карт




Примеры работ учащихся.

Заполняет таблицу по заданным учащимся критериям

Виды загрязнений

Источники загрязнения

Последствия

Законодательные нормы

Загрязнение почвы пестицидами земледелием;










Вред добычи угля для окружающей среды.










Учитель- предметник Өмірова Н.
Согласовано: начальник УМО Б.Шакирова

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет