Сабақтың тақырыбы Тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі



бет1/3
Дата17.10.2022
өлшемі87,01 Kb.
#153356
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
8.3.1.5


Бекітемін:

Бөлім

Физикалық география , Литосфера

Педагогтың аты-жөні

Төремұратова М.Қ

Күні 11.10.2022 ж

12.10




Сынып 8 "А", "Б"

"Ә"

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі.

Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.5- тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді

Сабақтың мақсаты



Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Жер қыртысын түзетін тау жыныстары, олардың тузілу жағдайы, түрлері жөнінде түсінік алады
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Тау жыныстары және минералдардың жіктелуі туралы білім негіздерін қалыптастырады
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Кіріспе сөз

  1. Биік таулы өлкеге қандай таулар жататынын сұрау және оны картадан таптыру

  2. Алтай тау жоталарын картадан таптыру оның биік шыңы қалай аталады биіктігі

қанша? ( Неге Батыс немесе кенді Алтай деп аталады?)

  1. Сауыр мен Тарбағатайдың ұқсастығы мен айырмашылығын сұрау

  2. Жоңғар немесе Жетісу Алатауы таулы өлкесі жайлы түсініктерін сұрау

  3. Солтүстік, Батыс Тянь-Шань тау ларын картадан табу.

Өткенді қайталау: «крестик-нөлдік-үшбұрыш» ойыны» бойынша жұмыс.
«Х» (крестиктер), «О» (нөлдіктер), «Δ» (үшбұрыштар) ойыны арқылы. Әр топ өзінің белгісіндегі сұрақтарды таңдай отырып жауап береді. Дұрыс жауап берсе, өз белгілерін қояды. Ал жауап бере алмаса, басқа топ жауап беріп өз белгілерін қоюға болады. Қай топтың белгісі көп жиналса және көп ұпай жинаса сол топ жеңіске жетеді.

Крестиктер «Х»

Нөлдіктер «О»

Үшбұрыштар «Δ»

10

10

10

20

20

20

30

30

30

Крестиктер тобының сұрақтары:
10 – Жетісу Алатауының ең биік нүктесі? (Бесбақан шыңы 4622 м)
20 – Электрондық оқулық тапсырмасы (Қазақстан ойпаттарын тиісінше орналастыр)
30 – Ұзынқара (Кетпен) жотасы, Күнгей Алатау, Іле Алатауы және Шу-Іле таулары (Желтау-Айтау), Қырғыз Алатауы қай тау жүйесіне кіреді?
(Солтүстік Тянь-Шанға )
Нөлдіктер тобының сұрақтары:
10 – Тарбағатай тауының ең биік нүктесі? (Тастау 2992 м)
20 – Батыс Алтайды кейде Кенді Алтай деп те атайды. Неліктен? (Өйткені Батыс Алтай пайдалы қазбаларға бай болып келеді. Одан мыс, мырыш, қалайы қорғасын, вольфрам, күміс, алтын т.б металдар табылған )
30 – Электрондық карта тапсырмасы
Үшбұрыштар тобының сұрақтары:
10 – Алтай тауының ең биік нүктесі (Мұзтау 4506 м)
20 – Сауыр мен Тарбағатайдың қандай айырмашылықтары бар? (Сауырдың төбелерінде мұздықтар бар, ал Тарбағатайда мұздықтар жоқ. Тарбағатай Сауырға қарағанда алас, бірақ одан ұзынырақ)
30 – Электрондық оқулық тапсырмасы (Қазақстанның биік шыңдарын тиісінше орналастыр)



Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Слайд
Дидактикалық материалдар №1



Ортасы

Оқулықпен жұмыс.
1-топ: Тау жыныстары, минералдар
2-топ: Шөгінді тау жыныстары
3-топ: Магмалық, метаморфтық тау
1.Тау жыныстарының жіктелуі бойынша берілген тау жыныстарын жүйелеңдер: гранит,базальт, құм, ас тұзы, көмір, мәрмәр, алмас, пемза, саз, гипс, мұнай,гнейс, кварц, қиыршық тастар, газ, кварцит, қойтас, әктас, малта тас, бор.

Магмалық
жыныстар

Шөгінді жыныстар

Метаморфтық
жыныстар

Органикалық



Химиялық

Кесек


















Жұптық жұмыс
«Географиялық диктант»
Тапсырма:
1. Қарағанды және Екібастұз көмір алаптарын салыстыр.
2. Кескін картаға аталған кен орындарын түсір.

4. Қаныш Сәтбаевтың суреті
- Отанымызға, елімізге, халқымызға, табиғи байлықтарымызға тіреу де, сүйеу де, қорған да бола білген академик, ғалым, қоғам қайраткері, Жезқазған мыс рудасын ашуға көп еңбек сіңірген осы Қаныш Имантайұлы Сәтбаев болатын.

Тапсырма:
1. Қаныш Сәтбаевтың Қазақстанның пайдалы қазбаларын игеруге қосқан еңбектері жайлы баянда.
2. Картадан Қаныш Сатпаевтың зерттеген аумақтарын көрсет.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет