Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты



бет1/3
Дата21.04.2017
өлшемі367,17 Kb.
#14363
түріСабақ
  1   2   3
Сабақтың тақырыбы: Магнит өрісі. Магниттік индукция. Кернеулік
Сабақтың түрі: Аралас сабағы

Сабақ уақыты: 90 мин.

Сабақтың педагогикалық мақсаты:

  • Ақпараттық технологияны қолдану арқылы білім берудің сапасын арттыру;

  • Интерактивті технология әдісін қолданудың маңыздылығын көрсету;

  • Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;

  • Интерактивті тақтаны қолдану арқылы студенттердің белсенділігі мен қызығушылығын арттыру;

  • Пәнаралық және пәнішілік байланысты тереңдету;

  • Ақпараттық ізденіс қабілетін арттыру;

  • Пәнге деген қызығушылығын ояту.


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Магнит өрісі. Магниттік индукция. Кернеулік туралы түсінік беру. Білімді

қалыптастыру, студенттерге деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған

білімдерін бағалау

Дамытушылық: Студенттерге шығармашылық іс-әрекеттерін, ізденімпаздығын

дамыту. Пәнге қызығушылыған арттыру



Тәрбиелік: Адамгершілік тәрбиесін беру, еңбекке баулу, қоршаған ортадағы табиғи

құбылыстарға, пәнге қызығушылығын арттыру.


Студент білуі керек:

- Магнит өрісі.

- Магниттік индукция.

- Магнит өрісінің құйынды сипаты.

- Ортаның магниттік өтімділігі.

- Магнит тұрақтысы.

- Магнит өрісінің кернеулігі.

- Магнит өрістерін график түрінде кескіндеу.

Студент істей алуы керек:


  • тақырыпқа сай есептер шығару

  • формулаларды жаттау

  • анықтамаларды жаттау

  • сызбаларын сызу

  • тест белгілеу



Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар: Дамыта оқыту, бақылау бағалау, деңгейлеп оқыту, ақпараттық оқыту және интерактивті технологиясы.

Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:

Сабақтың әдісі - іздену, сұрыптау, сараптау, өзін-өзі бақылау, есеп шығару, суреттермен жұмыс, білім мен тәжірибені байланыстыру.
Пәнішілік байланыс:

Құзіреттік аймағы К Электрмагниттік құбылыстар

Оқыту модулі К 2 Түзу сызықты токтың, дөңгелек токтың және соленоидтың магнит өрістері.

Оқыту модулі К3 Магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсері. Ампер заңы.

Оқыту модулі К4 Магнит өрісінің қозғалыстағы зарядқа әсері. Лоренц күші.

Оқыту модулі К5 Жердің магниттік сферасы. Пара-, диа-, ферромагниттік заттар.



Пәндер аралық байланыс (қамтитын, қамтылатын пәндер)

Қамтитын пәндер:

- геометрия

- Химия

Қамтылатын пәндер:

- биофизика

- информатика

- математика



Сабақтың жабдықталуы:

Көрнекті құралдар:

    • Схемалар

    • формулалар.

Үлестірме материалдар:

    • Карточкалар.

    • тест

Техникалық оқу құралдары:

    • Компьютер

    • Интерактивті тақта

    • LCD TV (сұйық кристалды телевизор)

    • CD, DVD дискілері


Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:

- Кронгарт Б.А., Кем В.И., Қойшыбаев Н. Физика / Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық/.-Алматы: Мектеп, 2006

Қолданылған негізгі әдебиеттер

1. Жданов Л.С., Жданов Г.Л. Физика. Учебник для средних специальных учебных заведений .-М.:Наука, 1986

2. Кронгарт Б.А., Кем В.И., Қойшыбаев Н. Физика / Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық/.-Алматы: Мектеп, 2006

3. Мякишев Г.Я., Буховцев Б.Б. Физика / Орта мектептің 10-сыныбына арналған оқулық /.-Алматы: Мектеп, 2001

4. Воронцов-Вельяминов Б.А. Астрономия.- Алматы: Рауан, 1997

5. Физика. Вселенная./ Перевод с английского языка под ред. А.С.Ахматова.- М: Наука, 1973


Қосымша әдебиеттер

1. Тұяқбаев С., Насохова Ш., Кронгарт Б., Кем В., Загайнова В. Физика / Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану–математика бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық/. –Алматы: Мектеп, 2007

2. Рымкевич А.П. Физика есептерінің жинағы. Алматы: Рауан, 1992

3. Көшеров Ә.Ж. /Жаттығу есептері 10-сынып /. Шымкент, 2009



WEB сайттары тізімі

1. www.google.kz

2. www.fizica.ru

3. www.e-gov.kz


Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі (2-3 минут) - Студенттерді түгелдеу, аудитория тазалығына, оқушылардың сырт келбетіне, тақтаның тазалығына және бордың болуына көңіл бөлу.
2 Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (2-3 мин)Тақырыпқа мотивациялық, сипаттама беру, маңыздылығын түсіндіру. Студенттерді сабақтың жоспарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

Сабақ жоспары мен хронокартасы




Мазмұны

Уақыты

1

Ұйымдастыру кезеңі

2-3 мин

2

Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау

2-3 мин

3

Үй жұмысын тексеру, студенттердің білімдерін бақылау

20 мин

4

Баға қою және түсінік беру

5 мин

5

Жаңа тақырыпқа мотивациялық сипаттама беріп, тақырыпты түсіндіру

20-25 мин

6

Жаңа тақырып бойынша студенттердің білімін пысықтау

20-25 мин

7

Сабақты қортындылау

5 мин

8

Үйге тапсырма беру

5 мин



3 Үй жұмысын тексеру, студенттердің білімдерін бақылау (20 мин) – /Студенттің білімін бақылайтын сұрақтарды жауабымен жазу және тест сұрақтарын жауабымен, эталонымен жазып түсіру және есептердін шығарғанын қадағалау/
Студенттерден ауызша сұралатын сұрақтар:
1. Асқын өтгiзгiштiк – Кейбiр заттардың электр кедергiсi төмен температурада кенет 0-ге төмендейтiндiгi.

2. Жартылай өткiзгiштердiң меншiктi өткiзгiштiгi - таза (қоспасыз) жартылай өткiзгiш кристалындағы еркiн электрондардың және кемтiктердiң қозғалысынан болатын өткiзгiштiк.

3. Транзистор - екi p-n-аусуы және электр тiзбекке қосылатын үш ұштары бар жартылай өткiзгiштi прибор.

4. Вакуумдегi электр тогы - вакуум күйдегi электродтар аралығындағы өткiзгiштiк.

5. Электолиз - электродтарда, электролиттердiң құрамына кiретiн зат бөлiнуi

6. Электролиттер - ток тасушылары иондар болатын сұйық жөне қатты заттар.

7. Электрод – белгiлi электрлiк потенциалы бар прибордың бөлiгi болатын өткiзгiш.

8. Электрондық өткiзгiштiк – электрондардың қозғалысынан пайда болатын өткiзгiштiк.

9. Электронды кемтiктiк ауысу - монокристалдық өткiзгiштiң кемтiктiк өткiзгiштен электрондық өткiзгiшке ауысатын ауданы.

10. Электронды-сәулелiк түтiкше - термоэлектрондық эмиссия құбылысына негiзделген құрылғы.
Үйге берілген есепті тексеру: (А.П. Рымкеевич)
Есеп 4

Электр шамының 23° С қызған кездегi вольфрам қылының кедергiсi 4 Ом. 0° С температурадағы кедергiнi табыңдар. Вольфрам кедергiсiнiң температуралық коэффициентi 4,8·10-3 К-1 тең.




Бер:

t =23° С R=R0(1+αΔt). R0=R/(1+αΔt)=4 Ом/(1+4,8·10-3 К-1·296 К)=3,6 Ом



R=4 Ом

Α=4,8·10-3 К-1

t.= 0° С

R-?

Есеп 5 Егер кремний диодтан өтетiн күш I=5,5 мА, ал кернеу U=0,7 В тең болса, оның керi бағыттағы тұрақты токқа кедергiсiн табыңдар.

Бер: I=5,5 мА I=U/R. R=U/R=0,7 В/5.5·10-3А≈1,3·10-3А
U=0,7 В

т/к R-?



Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау
1-вариант
1.Магнит индукциясының өлшем бірлігі?

A) Н

В) М


С)

D) Дж


E) Тл


2.Магниттік өтімділігі бойынша барлық заттарды негізгі қанша топқа бөлінеді?


A) 2

В) 3


С) 4

D) 5


E) 6


3. Кернеулік векторы нөлге тең болатын яғни Е=O, ВО күйімен сипатталатын?


A) диэлектриктер

B) жартылай өткізгіштік

C) магниттік өріс

D) конвенция



E) кулон заңы

  1. Магнит өрісін жүйелі түрде зерттеу эрстедтің тәжірибелерінен қай жылы басталды?



  1. A) 1830

  2. B) 1835

  3. C) 1845

  4. D) 1820

  5. E) 1825



  1. Өрістің кез-келген нүктесіне жүргізілген жанама осы нүктедегі магнит күшінің бағытымен сәйкес келетін не?

  1. A) магнит өрісі

  2. B) магнит өрісінің күш сызықтары

  3. C) магниттік индукция

  4. D) диэлектриктер

  5. E) электриктер



  1. Магнит өрісінің күш сызықтарының бағытын анықтау үшін қолданылатын ереже?

  1. A) Ом ережесі

  2. B) Нъютон ережесі

  3. C) Кулон ережесі

  4. D) буранда, сол қол ережесі

  5. E) дұрыс жауап жоқ



  1. Электростатикалық өрістен магнит өрісінің айырмашылығы?

  1. A) магнит өрісі әлсіз

  2. B) магнит өрісі жан-жақты

  3. C) магнит өрісі бір текті

  4. D) магнит өрісі теріс

  5. E) магнит өрісі құйынды



  1. Магнит өрісі магнит индукция векторымен сипатталады.

  1. A) В=

  2. B) Q=R

  3. C) F=K

  4. D) R=

  5. E) I=



  1. 9. Магнит өрісінің бағытын қай ережесі бойынша табады

  1. A) оң қол ережесі

  2. B) сол қол ережесі

  3. C) Нъютон ережесі

  4. D) Ом заңы

  5. E) кулон заңы



  1. 10. Магнит өрісінде күшті магниттелетін заттар.

  1. A) парамагнетиктер

  2. B) ферромагнетиктер

  3. C) диамагнетиктер

  4. D) магнетиктер

  5. E) диэлектриктер



  1. 2- нұсқа





  2. 1. Өрістің кез-келген нүктесіне жүргізілген жанама осы нүктедегі магнит күшінің бағытымен сәйкес келетін не?

  1. A) магнит өрісі

  2. B) магнит өрісінің күш сызықтары

  3. C) магниттік индукция

  4. D) диэлектриктер

  5. E) электриктер



  1. Магнит өрісінің күш сызықтарының бағытын анықтау үшін қолданылатын ереже?

  1. A) Ом ережесі

  2. B) Нъютон ережесі

  3. C) Кулон ережесі

  4. D) буранда, сол қол ережесі

  5. E) дұрыс жауап жоқ



  1. Электростатикалық өрістен магнит өрісінің айырмашылығы?

  1. A) магнит өрісі әлсіз

  2. B) магнит өрісі жан-жақты

  3. C) магнит өрісі бір текті

  4. D) магнит өрісі теріс

  5. E) магнит өрісі құйынды



  1. Магнит өрісі магнит индукция векторымен сипатталады.

  1. A) В=

  2. B) Q=R

  3. C) F=K

  4. D) R=

  5. E) I=



  1. 5. Магнит өрісінің бағытын қай ережесі бойынша табады

  1. A) оң қол ережесі

  2. B) сол қол ережесі

  3. C) Нъютон ережесі

  4. D) Ом заңы

  5. E) кулон заңы



  1. 6. Магнит өрісінде күшті магниттелетін заттар.

  1. A) парамагнетиктер

  2. B) ферромагнетиктер

  3. C) диамагнетиктер

  4. D) магнетиктер

  5. E) диэлектриктер



  6. 7.Магнит индукциясының өлшем бірлігі?

  1. A) Н

  2. В) М

  3. С)

  4. D) Дж

  5. E) Тл



  1. 8.Магниттік өтімділігі бойынша барлық заттарды негізгі қанша топқа бөлінеді?





  1. A) 2

  2. В) 3

  3. С) 4

  4. D) 5

  5. E) 6



  1. 9. Кернеулік векторы нөлге тең болатын яғни Е=O, ВО күйімен сипатталатын?



  1. A) диэлектриктер

  2. B) жартылай өткізгіштік

  3. C) магниттік өріс

  4. D) конвенция

  5. E) кулон заңы



  1. 10.Магнит өрісін жүйелі түрде зерттеу эрстедтің тәжірибелерінен қай жылы басталды?



  2. A) 1830

  3. B) 1835

  4. C) 1845

  5. D) 1820

  6. E) 1825









  1. Тест эталоны





    1. 1-нұсқа

    1. 1

    1. 2

    1. 3

    1. 4

    1. 5

    1. 6

    1. 7

    1. 8

    1. 9

    1. 10

    1. е

    1. в

    1. с

    1. д

    1. в

    1. д

    1. е

    1. а

    1. а

    1. В

    1. 2- нұсқа

    1. в

    1. д

    1. е

    1. а

    1. а

    1. в

    1. е

    1. в

    1. с

    1. д







  2. Бағалау критерий

  3. 10-9=5

  4. 8-7=4

  5. 6-5=3

  6. 5=2



  1. 4 Қатемен жұмыс, баға қою және түсінік беру (5 мин)



  2. Бағалау критерийлері




    1. Аты-жөні

    1. Студенттер-дің теориялық білімін бағалау

    2. /ауызша сұрақтар бойынша /



    1. Тест тапсырмалары

    2. /ойларының жүйелілігі/

    1. Аудиторияда орындаған есептер бойынша

    1. Карточкаларға жауап беруін бағалау

    2. /жаңа тақырып бойынша сұрау/

    1. Жал-

    2. пы баға-

    3. сы

    1. 1













    1. 2














  3. Каталог: sabaq-kz -> attachment
    attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
    attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
    attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
    attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
    attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
    attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
    attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету
    attachment -> Модуль №1 Қаныққан көмірсутектер. (8 сағат)


    Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет