Семинар сабақ Пән : «Операциялық жүйелер және жүйелік қамтамасыздандыру» Сабақ тақырыбы: «ms- word мәтіндік редакторы»



Дата08.09.2017
өлшемі117,17 Kb.
#30282
түріСеминар
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

«Рымбек Байсеитов атындағы Семей қаржы- экономикалық колледжі» РМҚК


СЕМИНАР САБАҚ


Пән: «Операциялық жүйелер және жүйелік қамтамасыздандыру»

Сабақ тақырыбы: «MS- WORD мәтіндік редакторы»

Топ: 2 қысқартылған ИС


Оқытушы: Конкашева К.С.

Семей қаласы



Ф.219

4. Сабақтың технологиялық картасы (жоспары)




Топ

Күні

2 қысқ ИС

21.02





















Пән: Операциялық жүйелер және бағдарламалық қамтамасыздандыру

5 бөлім Қолданбалы жүйелер

Курс тақырыбы: 5.2 тақырып. Экономикалық ақпараттарды өңдеуде мәтіндік және электрондық процессорлар, графикалық редакторлар мүмкіндіктерін қолдану

Сабақтың тақырыбы: №4 WORD мәтіндік редакторы

Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру

Сабақтың түрі: дәріс, семинар сабақ


Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

Базалық құзыреттілік

Ақпаратты әр түрлі жолмен алу көздерінің жұмысын ұйымдастыру – табу,өңдеу,сақтау,көрсету,шығару

Кәсіптік құзыреттілік

Компьютерлік құрылғылардың тестік тексеруден өтуін және алдын –ала қаралуын жүргізу.




Сабақ мақсаттары


Оқытушылық

WORD мәтіндік редакторымен таныстыру, бағдарламамен жұмыс істеу

Тәрбиелік

Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық

Оқушының өз бетімен жұмыс жасау қасиеттерін және қабілеттерін дамыту.



Пәнаралық байланыс

Қамтамасыз ететін

Операциялық жүйелер және жүйелік қамтамасыздандыру

Қамтамасыз етілітін

Операциялық жүйелер және жүйелік қамтамасыздандыру


Сабақтың жабдықталуы

Көрнекілік құралдар

ДК, MS Word

Таратпа материалдар

Тірек конспект

Оқытудың техникалық құралдары




Әдебиет: негізгі

  1. Ефимова О., Морозов В., Шафрин Ю. Курс компьютерной технологии. М.: Издательство «АБФ», 1998г.

  2. Робачевский А. Операционная система Unix. СПб. 2000г

Қосымша

  1. Иртегов Д. Введение в операционные системы. Учебное пособие. СПб. 2002г

  2. Таненбаум Э. Современные операционные системы. Питер, 2005


Сабақ мазмұны

Эле-мент №

Сабақ элементі, қарастырылатың сұрақтар,

оқытудың әдістері мен тәсілдері



Қосымшалар, өзгерістер

1.

Ұйымдастыру (3 мин)

  1. Кабинеттің сабаққа дайындығын тексеру

  2. Компьютердің сабаққа дайындығын тексеру

  3. Оқушылармен амандасу

  4. Оқушыларды түгендеу

  5. Сабақтың мақсатымен таныстыру




2.

Үй тапсырмасын сұрау (15 мин)

  1. Қолданбалы программалық жасақтама

  2. Жалпы мақсаттағы қолданбалы программалық жабдықтар

  3. Мәселелік бағытталған қолданбалы программалық жабдықтар

  4. Интегралданған ҚПЖ

  5. Мәтіндік ақпараттарды өңдеу құралдары

  6. Мәтіндік құжаттарды өңдеуде кездесетін негізгі ұғымдар

  7. Символ. Абзац. Колонтитул.

  8. Текстік редакторлар. Текстік процессорлар. Баспалық жүйелер


Семинар сабақтың сұрақтары:

  1. Мәтіндік редакторлар

  2. MS Word 2003 мүмкіншіліктері

  3. MS Word 2007 мүмкіншіліктері

  4. MS Word 2010 мүмкіншіліктері

  5. MS Word 2013 мүмкіншіліктері




3

Жаңа сабақ (40 мин)

5 бөлім Қолданбалы жүйелер

Курс тақырыбы: 5.2 тақырып. Экономикалық ақпараттарды өңдеуде мәтіндік және электрондық процессорлар, графикалық редакторлар мүмкіндіктерін қолдану

Сабақтың тақырыбы: №4 WORD мәтіндік редакторы
Семинар негізгі 3 кезеңге бөлінеді: оқытушының сөзі, жоспардың пунктерін талдау, жасаған жұмыстарына қорытынды жасау.

Сабақтың басында оқытушы тақырыпты айтып, оны оқу мақсатымен, оның курс тақырыбындағы маңыздылығымен таныстырады. Бұл бөлімге 4-5 минут уақыт беріледі.

Оқытушының сөзінен кейін баяндама дайындаған оқушыларға сөз беріледі. Оқушылар баяндамашыға ескерту жасауға болмайды, себебі баяндама жасаған оқушы тақырып бойынша ақпараты мол.

Семинар оқытушының сөзімен аяқталады, онда оқытушы талдау нәтижесін, тақырыптың маңыздылығын, басқа тақырыптармен байланысы туралы айтып өтеді. Мұнда оқушыларды бағалауда ерекше назар аударылуы тиіс.






4

Жаңа сабақты бекіту (15 мин)

  1. Текстік процессорлар.Құжат құру. Құжатты редакциялау

  2. Текстік құжаттарды форматтауды. Текстік құжатты форматтау тәсілдері.

  3. Құжатты сақтау. Құжаттарды ашу және жабу

  4. Құжаттан фрагментті іздеу және ауыстыру




5

Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау (5 мин)




6

Үйге тапсырма беру (2 мин)

Мотов В.В. Word , Excel, Power Point, 11-13 бет






Оқытушы __________ Конкашева К.С.




Пән: Операциялық жүйелер және жүйелік қамтамасыздандыру

5 бөлім Қолданбалы жүйелер

Курс тақырыбы: 5.2 тақырып. Экономикалық ақпараттарды өңдеуде мәтіндік және электрондық процессорлар, графикалық редакторлар мүмкіндіктерін қолдану

Сабақтың тақырыбы: №4 WORD мәтіндік редакторы
Текстік процессорлар (мысалы, MS Word программасы)– текстік құжаттарды дайындау, түзету және қағазға басып шығару сияқты текстік редакторларға тән қарапайым әрекеттермен қатар, құжаттан берілген сөзді немесе фрагментті іздеу, алмастыру, текстік құжатқа макрокомандалардың көмегімен объектілер орналастыру, т.б. күрделі әрекеттерді де орындай алатын программа.

Құжат құру Word программасында екі түрлі жолмен орындалады: дайын шаблондарды (макеттерді) пайдалану және жаңа құжат (новый документ) негізінде құру.

Құжатты редакциялау терілген құжаттағы түрлі қателерді жөндеуді, текстегі фрагменттердің орындарын ауыстыру, алып тастау, қосу және т.б. қамтиды. Қате терілген символдарды жою BACKSPACE, DELETE пернелерінің көмегімен жаслады..

Текстік құжаттарды форматтауды Word программасының терезесіндегі Форматирование саймандар панеліндегі батырмалар немесе негізгі мәзірдегі Формат опциясының командалары арқылы жүзеге асырады.

Текстік құжатты форматтау тәсілдері:

  • Шрифт гарнитурасын таңдау және өзгерту

  • Шрифт өлшемін өзгерту

  • Шрифтің сызылымын (начертание) өзгерту

  • Тексті бетке қатысты туралау

  • Маркерленген және номерленген тізімдер жасау

  • Абзацтың параметрлерін орнату.

Құжатты сақтау. Word текстік процессорының құжаттары стандарт кеңеймесі .doc болып келетін файлдар түрінде сақталады. Құжаттарды сақтау әдісінің параметрлері, Сервис -> Параметры командасының терезесіндегі , Сохране­ние жапсырмасы бөлімінде көрсетіледі.

Құжаттарды ашу және жабу. Құжатты ашу, бұл бұрын даярланған және файл түрінде сақталған құжаттар үшін ғана мүмкін болады, ол Файл ->Открыть командасы көмегімен орындалады. Файл->Закрыть командасы арқылы ашылған құжатты жабуға болады , мұның басқа да тәсілдері бар.

Құжаттан фрагментті іздеу және ауыстыру келесі әрекеттерді қамтиды:

  1. Правка ->Найти (немесе Ctrl+f пернелері) командасы орындалады;

  2. Найти тұсындағы терезеге ізделінетін текст фрагменті жазылады;

  3. Табылған фрагментті автоматты түрде бірден басқа текстпен ауыстыру үшін Заменить жапсырмасының элементтері қолданылады;

  4. Заменить на нұсқауының тұсына алмастырушы жаңа текст жазылады.

Word программасы терезесі саймандар панелінде орналасқан негізгі командаларға сәйкес батырмаларды алып тастауға нмесе керісінше қосуға болады. Ол үшін Сервис →Настройка командасынан кейін пайда болатын Настройка терезесінен Команды жапсырмасы іске қосылады. Әрі қарай Категориялар тізімінен қажет батырма жататын топтың аты таңдалады., сол мезетте сол терезедегі Команды тізімінде таңдалынған топқа жататын батырмалардың белгілері шығады.

Оқытушы Конкашева К.С.



Тәжірибелік жұмыс №4 Мәтінді теріңіз
Си тілін 1972 жылы АҚШ-тағы Bell Laboratories фирмасының қызметкері Денис Ритчи құрастырған болатын.

Автор жоспары бойынша Си тілі қарама-қарсы екі қасиетке ие болуы тиіс еді. Бір жағынан, ол құрылымды програмалау әдісін ұстанатын жоғары деңгейлі тіл, екінші жағынан, бұл тілдің компилятор және операциялық жүйелерді құра алатын мүмкіндігі болуы керек. Си пайда болмастан бұрын мұндай программалар тек Ассемблер, Автокод сияқты төмен деңгейлі тілдерде ғана жазылған болатын. Си тілінің көмегімен жасалған алғашқы жүйелік программа – Unix операциялық жүйесі болды. Жоғарыда аталған екі қасиеті үшін Си тілін көбінесе орташа тіл деп атайды. Си стандарты 1983 жылы Американың ұлттық стандарттар институтында (ANSI) бекітілді.

1980 жылдардың басында Bell Laboratories фирмасының тағы бір Бьерн Строуструп деген қызметкері Си тілінің нысанды-бағытталған программалауға арналған кеңейтілген түрін жасады. Бұл тіл С++ деп аталды.
Программист — это специалист, который занимается разработкой алгоритмов и компьютерных программ на основе специальных математических моделей. Программистов можно условно разделить на три категории в зависимости от специализации:

Прикладные программисты занимаются в основном разработкой программного обеспечения прикладного характера — игры‚ бухгалтерские программы‚ редакторы‚ мессенджеры и т.п. К области их работы также можно отнести создание программного обеспечения для систем видео- и аудио-наблюдения‚ СКД‚ систем пожаротушения или пожарной сигнализации и т.п. Также в их обязанности входит адаптация уже существующих программ под нужды отдельно взятой организации или пользователя.

Системные программисты разрабатывают операционные системы, работают с сетями, пишут интерфейсы к различным распределенным базам данных. Специалисты этой категории относятся к числу самых редких и высокооплачиваемых. Их задача состоит в том‚ чтобы разработать системы программного обеспечения (сервисы)‚ которые‚ в свою очередь‚ управляют вычислительной системой (куда входит процессор‚ коммуникационные и периферийные устройства). Также в список задач входит обеспечение функционирования и работы созданных систем (драйвера устройств‚ загрузчики и т.д.).

Web-программисты также работают с сетями, но, в большинстве случаев, с глобальными - Интернет. Они пишут программную составляющую сайтов, создают динамические веб-страницы, web-интерфейсы для работы с базами данных.


With the words "Elementary, my dear Watson ...", the most famous detective of all time, Sherlock Holmes, starts to explain a crime to his friend, Dr. Watson. That phrase has now entered the English language.

Sherlock Holmes first appeared in a book called 'Study in Scarlet'. He became famous in 'The Adventures of Sherlock Holmes', first published in the 'Strand Magazine'. After that came a whole series of books about him: 'The Memoirs of Sherlock Holmes, 'The Return of Sherlock Holmes', 'The Hound of the Baskervilles', and many others. Many thousands of the Sherlock Holmes books are still sold every year.

Who invented Sherlock Holmes? Arthur Conan Doyle was his inventor. Arthur Conan Doyle was born in Scotland, of Irish parents. He was a doctor. In 1882 he moved from Scotland to England, to Southsea near Portsmouth, to set up a practice. One of the doctors he worked for, Dr. Joseph Bell, was the model for Sherlock Holmes's friend, Dr. Watson. Conan Doyle's medical knowledge was a great help to him in his detective stories.

Conan Doyle started the fashion of the detective story. Today the fashion goes on — with Simenon's Inspector Maigret stories and the stories of other writers.



And what sort of man is Sherlock Holmes? We learn a lot about him from the stories in which he appears. He has a thin face and intelligent eyes. He speaks when he has something to say. He smokes a pipe (he has a collection of them). He plays the violin. He lives at 221 'B' Baker Street in London.
Каталог: uploads -> doc -> 0f68
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f68 -> Сабақ Тізбек бөлігіне арналған ом заңы. Электр кедергісі Пән мұғалімі: Ғ. Карабаева
0f68 -> Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды тугендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Уйге берілген тапсырманы сұрау. Өткен тақырыптарды қайталауға сұрақтар беріледі. ІІ.


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет