Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану
|
Мектеп: Шелек №1 орта мектеп КММ
|
Күні:18.11.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Болатбек Ерқанат
|
Сынып: 6 «Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.1.2.17
рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар
рационал сандарды қосудың ауыстырымдылық қасиетін біледі;
рационал сандарды қосудың терімділік қасиетін біледі;
рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін біледі;
рационал сандарды көбейтудің терімділік қасиетін біледі;
рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиетін біледі;
рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік, үлестірімділік қасиеттерін есеп шығаруда қолданады.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы
-Таңбалары әр түрлі рационал сандарды көбейтуге есептер шығарады;
-рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік, үлестірімділік қасиеттерін біледі;
- қасиеттерін қолдана отырып, есептер шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;
шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;
мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;
сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;
рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.
Бөлім бойынша лексика және терминология
қажетті тіркестер
рационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады;
0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
Бастапқы білім
|
Рационал сандарды көбейту, көбейту ережелері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Үй тапсырмасын тексеру.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. Топ басшысын тағайындау.
«Сен не білесің ? » стратегиясы
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды, ары қарай жалғастырады, егер жауап бере алмаса, келесі топ оқушысы шығады.
|
|
|
Топтық жұмыс
Үш топ бойынша кітаппен жұмыс жасау.
Дескриптор: Білім алушы
көбейтудің үлестірімділік заңын қолданады;
қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолданады;
ұқсас мүшелерді біріктіреді;
өрнектің мәнін табады.
Саралау:
«Қолдау көрсету»
Оқушыларға қолдау көрсету арқылы топтық жұмыстың пәрменін арыттырады.
ҚБ: Топ басшысы бағалайды.
Сергітіу сәті: Көз жаттығулары.
|
|
|
Жеке жұмыс
1-тапсырма
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз.
, мұндағы
, мұндағы
Дескриптор: Білім алушы
көбейтудің үлестірімділік заңын қолданады;
қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолданады;
ұқсас мүшелерді біріктіреді;
өрнектің мәнін табады.
Саралау:
«Достық көмек»
ҚБ: топ басшысның бағалауы
2-тапсырма
Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз:
a)
b)
Дескриптор: Білім алушы
тиімді тәсілдерді пайдаланады;
көбейтудің үлестірімділік заңын қолданады;
аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады;
көбейтуді орындайды;
өрнектің мәбюйнін табады.
Саралау
« Қарқын»
Оқушыларды шапшаңдыққа,тапсырманы сапалы орындауға баулу.
ҚБ: Топ басшысы бағалайды.
|
Қосымша 3
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: Шығармашылық тапсырма: Көбейтудің қасиеттеріне есептер құрастыру.
Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.
Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша) Неге?
|
|
Саралау –
«Достық көмек» яғни оқушылар бір-біріне көмектесе алды.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін топ басшысы бағалайды.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және топпен жұмыс жасайды.
Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді.
|
Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау.
Топтар бір-бірін бағалайды , яғни өзара бағалау болады және өзін-өзі бағалайды.
|
Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату.
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет.
|
|
|
Жеке жұмыс
1-тапсырма
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз.
, мұндағы
, мұндағы
2-тапсырма
Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз:
a)
b)
Жеке жұмыс
1-тапсырма
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз.
, мұндағы
, мұндағы
2-тапсырма
Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз:
a)
b)
Жеке жұмыс
1-тапсырма
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз.
, мұндағы
, мұндағы .
2-тапсырма
Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз:
a)
b)
Жеке жұмыс
1-тапсырма
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз.
, мұндағы
, мұндағы .
2-тапсырма
Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз:
a)
b)
Достарыңызбен бөлісу: |