Бастауыш сыныптарда сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту Тақырыбы



бет1/4
Дата13.08.2017
өлшемі0,51 Mb.
#23362
  1   2   3   4
Шығармашылық жұмыстың тақырыбы:


Бастауыш сыныптарда сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту

Тақырыбы: Бастауыш сыныптарда сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық қабілетін дамыту
Зерттеу мақсаты: Оқыту процесінде оқушылардың жас

ерекшеліктерін ескере отырып, математика, қазақ тілі, ана тілі сабақтарында сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытудың жолдарын анықтау.


Зерттеу объектісі: Мектептің оқу-тәрбие үрдісі.

Зерттеу ауқымы: 1 сынып
Зерттеудің ғылыми болжамы: Егер де:

  • қазіргі заманғы математика сабағында

сындарлы оқыту идеясына сай мектеп

оқушыларымен жұмыс жасау жүйесі

нақтыланса, атап айтқанда: мұғалім пәндiк,

аналитикалық бақылау, ұйымдастырушылық,

коммуникативтік, бейімделген, ынталық-

психологиялық, жобалық және ғылыми-

ізденістік құзырлықтарды игерсе,


  • сонымен қатар, оқу-тәрбие үрдісінде

мұғалімдер мен оқушылардың өзара қарым-

қатынасы сапалы әрі ұтымды

ұйымдастырылса,

Онда математика сабағында сындарлы

оқыту негізінде оқушылардың

логикалық ойлау қабілеттерін дамыту



мәселесінде зор мүмкіндіктер туар еді.
Зерттеудің міндеттері:

  • бастауыш сынып оқушыларын оқытудың тиімділігі арқылы олардың логикалық қабілеттерін дамытудың теориялық-әдіснамалық негіздерін айқындау;

  • нақты зерттеулер арқылы оқушылардың логикалық қабілеттерін дамыту жолдары негізіндегі бағыттарды анықтау;

  • ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелері негізінде оқушының логикалық қабілетін сындарлы оқыту негізінде математиканы оқытудың тиімділігі арқылы дамытуға бағытталған әдістемелік нұсқаулар дайындау.


Зерттеу кезеңдері


  1. Теориялық іздену кезеңі:

2014-2015 оқу жылы

  1. Байқау кезеңі:

2015-2017 оқу жылы

  1. Қорытындылау кезеңі:

2017-2018 оқу жылдары


Алынатын нәтиже


  • Сабаққа қызығушылығы қалыптасқан тұлға.

  • Даярланған әдістемелік нұсқаулар.

  • Сабақ үлгілерінің жоспары.

  • Дидактикалық материалдар жинақтау.






Мақсаты: Оқу үрдісінде сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық қабілетін дамыту жөніндегі әдебиеттер жинақтау, жан-жақты іздену, еліміздің және шет ел педагог-психологтарының еңбектерімен танысу.

Міндеті: Теориялық білімді жетілдіру, семинарларға, арнайы курстарға, ашық сабақтарға қатысу.

Күтілетін болжам:

  • Оқушылардың бұрын алған білімін жаңа жағдайда қолдана алу;

  • Алған жаңа білімдерін тұжырымдай алу;

  • Білім мен түрлі әдістерді пайдаланып, шеше алу;

  • Сындарлы оқыту технологиясын меңгерген,

шығармашылықпен айналысатын тұлға;

  • Теориялық біліммен қаруланған бастауыш сынып бойынша пәндік әдіс-тәсілдерін меңгерген ұстаз.

Теориялық іздену кезеңінде атқарылатын

іс-шаралардың жұмыс жоспары



Тақырыбы

Мерзімі

Жауапты


1.

2.

3.


4.

5.


6.


7.

8.

9.



10.

11.




Теориялық іздену кезеңінің жұмыс жоспарын әдістемелік отырыста бекіту.
Шығармашылық жұмыстың тақырыбына сәйкес, қажетті әдебиеттерді жинақтау, іріктеу және жүйелеу.
Мектепішілік, облыстық оқыту семинарлары мен педоқуларға қатысу.
Әріптестер арасынан озық тәжірибелі мұғалімдердің сабақтарына қатысып, тәжірибе алмасу.
«Қазақстан мектебі», «Ашық сабақ», «Ұлт тағылымы», «МИФ» және т.б. журналдарды үзбей оқу.
Еліміздің және шетел ғалым-дарының еңбектерін оқып, танысу.

Тақырыпқа сай тапсырмалар жүйесін жинақтау.


«Бастауыш сыныптың математика пәнін оқытуда оқушылардың қабілеті мен бейіміне қарай, сын тұрғысынан ойлауды қолдану арқылы танымдылық іс-әрекетін дамыту» (баяндама)
«10 санының құрамы»

(ашық сабақ)


Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамытудың маңыздылығы (баяндама)
Теориялық іздену кезеңінің қорытынды жұмысы. Әдістемелік бірлестіктің отырысында есеп беру.

2014 ж.

тамыз


жыл бойы

жыл бойы

жыл бойы

жыл бойы

жыл бойы

жыл бойы


қараша

желтоқсан

мамыр

наурыз-


маусым, 2015 жыл







А. Теориялық жинақтаған білімдерді жүйелеп,

зерделедім.

Ә. Бастауыш сып оқушыларын оқытудың тиімді

әдістерін қолдандым.
Б. Бастауыш сынып оқушыларын сындарлы оқыту

негізінде тиімді әдістердің түрлерін жүйеледім.

В. Оқушылардың логикалық қабілеттерін

дамытуға арналған ойындардың түрлерін,

жинақтадым.
Г. Тақырыпқа сай тапсырмалар жүйесін

дайындадым.






Мақсаты: Бастауыш сынып оқушыларын оқу үрдісінде сындарлы оқытудың тиімді әдістерін пайдалану арқылы олардың логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіріу.
Міндеті:

  • Қойылған проблемалық мәселелерді шешу үшін

әртүрлі тақырыптардан алынған қажетті материалдарды байланыстыра және кіріктіре алу.

  • Танысқан теориялық әдебиеттерді бір жүйеге келтіріп, өз сабақтарымда сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтерін оқу сапасында байқап, бақылауды басшылыққа алу.

  • Оқушылардың жас ерекшелігіне сай сындарлы оқыту негізінде ашық сабақтар өткізу, балалардың логикалық ойлауының дамып, жетілуіне бағытталған тапсырмаларды тиімді пайданалану.


Зерттеу нысанасы: 2 сынып
Күтілетін болжам: Оқушылардың жас ерекшелігіне қарай

топтастырып, сындарлы оқыту жүйесінің идеялары -

білімді меңгеруге, уақытты үнемдеуге, білім алуда

жеткен деңгейін, қызығушылығын математика, қазақ тілі

және т.б. пәндерді тиімді әдістермен оқытуда олардың

логикалық ойлау қабілеттерін дамыту арқылы үлкен

дәрежеге жету.
Байқау кезеңінде атқарылатын іс-шаралардың жұмыс жоспары



Тақырыбы

Мерзімі

Жауапты

1.


2.

3.

4.


5.

6.



7.

8.


9.

Байқау кезеңінің жұмыс жоспарын әдістемелік бірлестіктің отырысында бекіту.


Теориялық әдебиеттер бойынша толықтырулар жасау.
Сындарлы оқытудың математикада қолдануға болатын әдістері мен тәсілдерін, элементтерін сабақтарымда кеңінен пайдалану.
Бастауыш сыныптың оқу үрдісінде сындарлы оқыту негізінде оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру, оны орындау, проблемалық жағдаяттардың шешімін іздестіру бойынша түрлі логикалық тапсырмаларды сабақтарымда тиімді пайдалану.

Сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтерін, жүйелі тапсырмалар ретін сабақтарыма енгізу.


Сабақ түрлерін көрсету:

1. «Сөйлем және сөз» ашық сабағы


2. «Қосудың терімділік қасиеті» ашық сабағы
3. ««Сауысқан мен көкек» ашық сабағы» ашық сабағы

Бастауыш сыныптың оқу үрдісінде қолданылатын логикалық есептер мен тапсырмалардың ерекшеліктері (баяндама)


Ұлттық мазмұнды логикалық есептерді шешудің жолдары мен тәсілдері (баяндама)
Байқау кезеңінің қорытынды жұмыстарын әдістемелік бірлестіктің отырысында қорытындылау

2015 жыл


тамыз

жыл бойы


жыл бойы

жыл бойы

жыл бойы
қараша

2015 ж.


желтоқсан

2015 ж.
наурыз

2016 ж.
ақпан

2016 ж.

сәуір

2016ж


2016 ж.

мамыр







Байқау кезеңі
Қазіргі кезде ғылым мен техниканың даму деңгейі әрбір адамға сапалы және терең білімнің, іскерліктің болуын қамтиды. Жастардың белсенді шығармашылықпен жұмыс істеуін және кеңінен ойлауға қабілетті болуын талап етеді. Сондықтан да мектептегі оқу процесінің негізгі мақсаты – арнайы педагогикалық әдістермен мақсатты және жүйелі түрде оқушылардың интелектін, шығармашылық ойлауын дамыту, ғылыми көзқарасы мен белсенділігін қалыптастыру, әр адамның бойындағы туғаннан пайда болған интуициясын әрі қарай дамытуға ықпал ету, оқушының табиғи қасиеттерін математикалық білім деңгейін тереңдету үшін оқытуды жоспарлы түрде ұйымдастыру, өз бетінше білім алу дағдыларының дамуына негізін салу болып табылады. Шығармашылық – негізгі білім болғандықтан, оқушының білім деңгейіне сүйене отырып, олармен дайындық жұмыстарын жоспарлы түрде ұйымдастыру қажет. Білімге деген ынтасын, қызығушылығын, тұрақтылығын қалыптастыру жолдарын әртүрлі тапсырмаларды орындату арқылы бақылап отыру қажет.


  1. Оқушылардың өз бетінше ойлай білу, есеп шығару мен оның сан қилы жолын іздестіру, олардың шығармашылық қабілетінің дамуының бір әдісі. Оқушының өз бетінше жұмыс істеуге үйрету пәнге қызығушылығын арттыру басты мақсат.

  2. Оқушының математикадан білімін көтерудің ең басты шарты – оның пәнге деген қызығушылын арттыру. Пәнге деген қызығушылығы болса ғана, бала оған көңіл қойып тыңдап, тереңдете оқып үйрене бастайды. Пәнге қызыққан оқушының білім сапасының жоғары болатыны белгілі. Мұғалім үнемі оқушының ойлау белсенділігін арттырып, білімге қызығушылығын тудырғанда ғана сабақ мақсатына жетеді.

  3. Ал қызығушылық туғызудың тәсілдері өте көп. Олар: сабақ барысында қолданылатын дидактикалық ойындар, математикалық сайыстар, эстафеталар, жарыстар, олимпиадалар, тіпті жақсы дайындықпен өткізген күнделікті сабақтар. Дұрыс ұйымдастырылған сабақ оқушының ой-өрісін кеңейтеді, өзіне деген сенімін күшейтеді.

Іс тәжірибеден мына сабақтарды назарларыңызға ұсынамын.


А. Байқау кезеңде тәжірибеде пайдаланған

логикалық есептерді жүйелеп, зерделедім.

Ә. Математиканы оқытуда сын тұрғысынан

ойлау технологиясының тиімді әдістерін

өз сабақтарымда нәтижелі қолдандым.
Б. Математика сабағында оқушылар

логикалық тапсырмаларды жылдам әрі дұрыс

шеше алуды үйренді.

В. Оқушылардың логикалық қабілеттерін

дамытуға арналған ойындардың түрлерін

жинақтап, сабақтарымда қолдандым.
Г. Тақырыпқа сай логикалық тапсырмалар

жүйесін дайындадым.








Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі
2016 -> Сабақтың атауы Бейнелеу өнерінің түрлері Сілтеме Сабақтың жабдығы
2016 -> Сабақтың тақырыбы: Менің Отаным Қазақстан


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет