Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. электр өрісінің суперпозиция принципі



Дата06.04.2023
өлшемі20,08 Kb.
#173922
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ Сарқұлов Бақытжан 10 Ә сынып
[Живите с умом] Кехо Джон, Фишер Нэнси - Сила разума для детей (2008, Попурри) - libgen.lc, 01 нервная ткань

Әл-Фараби атындағы мамандандырылған лицей

Физика



Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. электр өрісінің суперпозиция принципі
Физика пәні мұғалімі: Сарқұлов Бақытжан

Алмалыбақ 2023



Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі

Бөлім

Электростатика

Педагог

Сарқұлов Бақытжан

Күні

13.01.2023

Сынып: 10 Ә сынып II топ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.4.1.2 – суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану

Сабақтың мақсаты

Электр өрісінің қорытқы кернеулігінің мәнін және бағытын анықтау үшін суперпозиция принипін қолданады.




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Сәлемдесу, түгендеу.










Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген үй тапсырманың шығарылу жолы мен дескрипторын слайдтан көрсетеді.



Оқушылар үй тапсырмасын педагог берген дұрыс жауаппен салыстыра отырып, дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды.

Дескриптор арқылы


3 балл

Дескриптор:


1. ХБЖ-ға келтіреді
2. Формуласын жазады
3. Есептеп, сандық мәнін алады.

Слайд

Тақырыпты ашу. «Фото-мозаика» әдісі.

Педагог оқушылардың алдына сурет қиындыларын таратып береді.

Оқушылар сурет қиындыларын құрастыру арқылы «ЭЛЕКТР ӨРІСІ» сөзін табады.




Сурет қиындылары

Топқа біріктіру

Оқушыларға төңкерілген «электр» және «өріс» сөзі жазылған қағазды алғызып 2 топқа бөледі.

«Электр» сөзі қағазды алған оқушылар бірінші топ, ал «өріс» сөзін алған оқушылар екінші топ болып бөлініп отырады.




«ЭЛЕКТР» және «ӨРІС» сөзі жазылған белгілер және қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы
10 мин

Оқушыларға үлестірме материалдар таратылады. 8 сыныптағы тақырыпты еске түсіру мақсатында.

Оқушылар таратылған материалды оқиды.




Үлестірме материалдар

Видео

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеруі үшін видео көрсетіледі. Көрсетіліп біткеннен кейін 3 сұрақ қойылады:
1.Өрістің қандай түрлері бар?
2.Электр өрісінің суперпозиция принципі дегеніміз не?
3.Оның формуласы қалай анықталады?

Қол көтерген оқушы сұраққа жауап береді.

Мадақтау арқылы

ДҰРЫС жауабы:


1. Біртекті және біртекті емес.
2. Зарядтар
жүйесі
тудырған
электр өрісінің
кеңістіктің
берілген
нүктесіндегі
кернеулігі
зарядтың электр өрістерінің кернеулік-
терінің геометриялық
қосындысына
тең.
3. E=E1+E2+…En

Слайдтағы видео

Сабақты бекіту тапсырмасы

Екі топқа да бірдей есеп беріледі.


Есеп. +5 нКл және +4 нКл екі заряд бір-бірінен 3 см арақашықтықта орналасқан. Екінші зарядтан 2 см қашықтықтағы нүктедегі өріс кернеулігін анықтаңдыз.

Оқушылар топ болып есепті шығарады. Әр топ басшылары қарсы топтың есептерін орын ауыстырып дескриптор бойынша тексеріп қате кеткен тұсын және жинаған балын айтады.

Дескриптор арқылы


4 балл

Дескриптор:


1. ХБЖ-ға келтіреді
2. Суретке зарядтардың электр өрісінің векторларын салып көрсетеді
3. Формуласын жазады және түрлендіреді
4. Есептеп, сандық мәнін алады

Слайд

Сабақтың соңы
5 мин
Қорытындылау
«ZipGrade» қолданбасы арқылы

Оқушыларға 3 сұрақтан тұратын тест береді. Оқушылардың жауабын педагог «ZipGrade» қосымшасы арқылы парақты сканерлейді. Нәтижесі тақтада автоматты түрде көрсетіледі.

Оқушылар тестке алдын ала дайындалған параққа слайдта көрсетілген сұрақтарға дөңгелекшені бояу арқылы жауап береді.

Бағалау парақты сканерлегеннен кейін автоматты түрде нәтижесі шығарылады. Әрбір дұрыс жауап берілген сұраққа 1 (бір) балл.


3 балл

«ZipGrade» қолданбасы, тестке жауапты белгілейтін парақ.

Кері байланыс
(Рефлексия)
«Padlet» қосымшасы арқылы

«Padlet» қосымшасы арқылы «3 Н» әдісімен оқушылардан кері байланыс алынады.

Берілген 3 сұраққа жауап береді.

3 сұрақ:
1. Нені білдіңіз?


2. Не қызықты болды?
3. Нені түсінбедіңіз?




Жеке ұялы телефон


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет