Пәні Қазақ тілі Сынып



бет1/5
Дата25.02.2018
өлшемі428,28 Kb.
#38210
түріСабақ
  1   2   3   4   5

Пәні

Қазақ тілі

Сынып

4 Б

Тақырыбы

Менің сүйікті тағамым – ботқа

Мақсаты

Жаңа сөздермен таныстыра отырып сөйлем құрап, сұраққа жауап беру арқылы тілдерін дамыту

Міндеттері

  • Сөйлемдерді орын тәртібімен дұрыс құрауға дағдыландыру;

  • Жаңа сөздерді есте сақтауға жағдай туғызу;

  • Жалғауларды дұрыс жалғай білуге үйрету;

  • Тағамның адам өміріндегі қажеттілігін ұғындырып, қадірлей білуге дағдыландыру

Күтілетін нәти

  • Сөйлемдерді орын тәртібімен дұрыс құрауға дағдыландыру;

  • Жаңа сөздерді есте сақтауға жағдай туғызу;

  • Жалғауларды дұрыс жалғай білуге үйрету;

  • Тағамның адам өміріндегі қажеттілігін ұғындырып, қадірлей білуге дағдыландыру

Сабақ түрі

Жұптық жұмыс, СТО әдістері, сұрақ-жауап, INSERT стратегиясы

Сабақтың өту барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

(жұмыс түрі,орындалуы,уақыты)

Тапсырма мазмұны

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе


-Амандасу, түгелдеу

-Назарларын сабаққа аудару.

-Тренинг: шаттық шеңбері, Бір-біріне көңіл-күй сыйлайтын сөздер айтады.

Сұрақтар:


1 Сабаққа көңіл күйіміз

қандай?


2 Алдыңғы сабақтарда өткен сөздерді қайталаймыз

3.Қазақ халқының қандай

ұлттық тағамдарын

білеміз?


4 Қазақ тілінде қандай

жалғауларды білеміз?




Оқу құралдарын алып сабаққа әзірленеді. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топта 5-6 оқушыдан.Әр топ топтық ереже бойынша өздерін реттеп отырады. Топ басшысы бағалау парағына өзінің тобындағы оқушылардың аты-жөнін жазады. Сабақ бойы бағалап отырады.

Бағалау парақтарын тарату.
Мұғалімнің бағалауы

Бағалау парақтары.
Белсенді тақта, қазақ тілінің төл дыбыстары


Тұсаукесер

I білу:


1.Бүгінгі сабақта нені білуіміз керек?

2. Өзіміз жақсы көретін тағамдарды әңгімелей білу;

3. Көптік жалғауы




  1. Біз қандай тағам түрлерін білеміз?

  2. Ұннан жасалатын қандай тағамдар бар?

  3. Сүттен жасалатын қандай тағамдарды білеміз?

  4. Қандай ет тағамдары болады?

Үй тапсырмасы бойынша тағам түрлерін әңгімелейді. Тағам түлері қандай болып бөлінеді, қалай жасалады.

«Менің сүйікті тағамым» тақырыбында сурет салып келеді.


Топ басшысы әр сөйлеген оқушыларды бағалау парағында бағалап отырады.

Бағалау парағы

Негізгі

бөлім

II. Түсіну. Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс, Диалогтық оқу.

Ережемен жұмыс





1-тапс.Қандай ботқалар бар? Сұраққа жауап беру.

2-тапс. 3 топқа. Мәтінді түсініп оқып, аударып, өз ойларыңды айтыңдар.Қиындыларды құрастырып мәтінді шығару керек.

3-тапс. Жұмбақтарды шешу.

1-топ.

Өзі аппақ қардай,

Шайға салсаң балдай.

/қант/


Шиге жайып кептірген,

Өзі қышқыл,түсі ақ,

Сорсаң дәмді,түсі ақ

Жаңғақтай – ақ домалақ.

/құрт/

2-топ.

Аппақ қардай,

Дәмі балдай

/Балмұздақ/

Қалың киім ұнатады,

Шешіндірсең жылатады

/жуа/

3-топ.

Сырты жасыл қатты

Іші қызыл тәтті

/қарбыз/


Аласа ғана бойы бар

Қабат-қабат тоны бар.

/орамжапырақ/

Жазылым әрекеті

Жұмбақтардың жауабын жіктік жалғау арқылы талдау.



Сергіту сәті. «Доп лақтыру» ойынын ойнау.

Айтылым әрекеті

4-тапсырма.Диалогті оқып, ауызша түсінгенін айту.

6-тапсырма.Сөйлем құрап үйрен,жаз.


Мәтінді түсініп оқып, аударып , мазмұндайды;

Алдыларында берілген сөйлемдерді дұрыстап құрап, постерлеріне жазады;

Әр топтан бір – бір оқушыдан шығып тиісті әріптерді қойып, әр топ бір – бірінің қатесін табады;

Орындарында отырып берілген сөздерге көптік жалғауларын жалғап, сөз тіркестерін қүұрайды



Белсенділігі, ойының нақтылығы, тұжырымдылығы, сөз саптауы, топтағы ынтымақтастық деңгейі.
Тапсырмалардың дұрыстығы,қатесіз, таза, орындаулары, жазулары.

Оқулықтары, карточкалар, бағалау парағы




Бағалау


Әдісі: өзара бағалау .

Орындалуы: бағалау парағы арқылы бір-бірін бағалайды


Қорытынды баға қояды.



Топ басшысы өзінің тобындағы бағалаған оқушылардың бағаларын айтады.

бағалау парақтарын жинап алу.






Үй тапсырмасы

«Ботқа»тақырыбында сөзжұмбақ құру,жіктік жалғауларын қайталау

Үй тапсырмасын қалай орындау керектігін түсіндіру.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады







Қорытынды

Әдісі: INSERT әдісі

Орындалуы: Сабақта не ұнады, нені білдім, нені білгім келеді.



Оқушыларға сүт, ботқа, қант таратылады.Өз ойларын жаза отырып ботқа пісіреміз.

Оқушылар өздерінің ойларын суретке жазып, жапсырып кетеді




Түрлі түсті стикерлер



1-топ:

1.Тағамдардың түрлерін ата

2. Палау дайындау үшін не керек?

2-топ:1.Ет тағамдарын ата.

2.Борщ дайындау үшін нелер керек?

3-топ:1.Сүт тағамдарын ата

Қазақша етті неден дайындайды?

Менің атым- Света. Мен таңертең ботқа жеймін. Менің сүйікті ботқам – күріш ботқасы. Ботқаға сары май саламын. Ботқа – өте пайдалы тағам.

Менің атым- Света. Мен таңертең ботқа жеймін. Менің сүйікті ботқам – күріш ботқасы. Ботқаға сары май саламын. Ботқа – өте пайдалы тағам.

Менің атым- Света. Мен таңертең ботқа жеймін. Менің сүйікті ботқам – күріш ботқасы. Ботқаға сары май саламын. Ботқа – өте пайдалы тағам.

1-топ.

Өзі аппақ қардай,

Шайға салсаң балдай.

Шиге жайып кептірген,

Өзі қышқыл,түсі ақ,

Сорсаң дәмді,түсі ақ

Жаңғақтай – ақ домалақ.


2-топ.

Аппақ қардай,

Дәмі балдай
Қалың киім ұнатады,

Шешіндірсең жылатады




3-топ.

Сырты жасыл қатты

Іші қызыл тәтті

Аласа ғана бойы бар



Қабат-қабат тоны бар.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет