Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы



Дата21.04.2017
өлшемі0,56 Mb.
#14357
түріСабақ
«Тексерілді»________________

Оқу ісінің меңгерушісі:



Пәні: Химия

Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы

Мектеп: № 13 А. Навои ЖОМ

Күні:11.10. 2016ж.

Мұғалімнің есімі: Абдикаюмова Нодира

Сынып: 11- «Б», «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

Өткен тақырыпты байланыстыра отырып, өз бетімен жұмыс жасау қабілеттерін қалыптастыру.



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Алкандардың қолданылуын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі

Алкандардың қасиеттерін біледі

Кейбір оқушылар

Өз бетімен алкандардың реакция теңдеулерін жазады



Алдыңғы оқу

Алкандардың табиғатта кездесуі, алынуы

Жоспар


1Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Кіріспе:8 мин.


Мұғалімнің іс-ірекеті

Оқушының іс-әрекеті


1.Оқушыларды топтарға біріктіремін.

3.Үй тапсырмасын сұраймын.



1.Оқушылар 3 топқа бірігеді.

2. Сұрақтарға жауап береді



Негізгі бөлім: 28мин.

10 мин


8 мин

2 мин
3 мин


5 мин


1.Жаңа сабақ . Жалпы түсінік беремін:
- А)Қандай көмірсутектер алкандар деп аталады?

Б) Метанның құрылымдық, молекулалық, электрондық формуласын жазыңдар

В) Метанның құрылысының қандай ерекшеліктері бар? (барлық байланыстар бірдей, гибридті электрон бұлттары тетраэдр төбесіне бағытталған).

Г)Алкандардың жалпы формуласы қандай?

Д) Алкандарда көміртек атомы неге ирек құрылысты?

Е) Қандай бөлшектер радикалдар деп аталады?

Ж)Иректелген көміртек тізбегі кеңістікте не себебті әртүрлі пішінде бола алады?
«ДЖИГСО» әдісі бойынша тақырыптың мәнін ашу тапсырылады.

Слайд арқылы жалпы мәліметтер береді.




Қосымша тапсырмалар беремін, олардығ дұрыс орындалуын тексеремін.

1.Оқушылар өз бетімен және топтасып тапсырмаларды орындайды .Әр топ тақырыпшасын «ДЖИГСО » әдісі бойынша қорғайды.

1-топ. Физикалық қасиеттері. Алғашқы заттар(С1 –С5 ) – газдар, (С5 - С10 )-сұйық, С11 Н –қатты заттар. Гомологтық қатарда көміртек атомының саны өскен сайын агрегаттық күйі өзгереді бұнымен диалектиканың заңы:сан өзгерісінен сапа өзгерісіне ауысу айқын байқалады. Гомологтық қатарда көміртек атомының саны өскен сайын қайнау,балқу,температуралары өседі,яғни молекула арасындағы тартылу күші де артады.Тізбектелген көмірсутектер тармақталған көмірсутектерге қарағанда жоғары температурада қайнайды.

2- топ. Қаныққан көмірсутектердің химиялық қасиеттері

А) Негізгі қасиеттерінің бірі –жану реакциясы.Көптеген химиялық реакциялар адамдардың төңірегінде,оның өзінде жүріп жатады. Біз бұндай химиялық құбылыстарға көңіл аудара бермейміз.Бұл құбылыстар қалай жүреді? (ас үйдегі газ, оталдырғыштың жануы, шахтадағы жарылыстар–бұл алкандардың жану реакциялары.)

С Н4 + О2 -----СО2 +Н2О + 880 кДж/ моль



Бұл реакция қай типке жатады? (экзотермиялық жарық, жылу бөле жүретін , алкандар жанғанда көп мөлшерде жылу бөлінеді,сондықтан отын ретінде қолданылады)

3-топ. Химиялық тұрақты, қышқылдармен,сілтілермен,тотықтырғыштармен әрекеттеспейді.

В) Орынбасу реакциясы ( алкандарға сапалық реакция).

Н Н


Н-С-Н+ Сl-Сl Н- С –Cl + Н-Cl

Н Н


Н Н

Н-С-Cl+ Cl-Сl H- С –Cl + Н-Cl

H Cl

Н Н


H-С-Cl+ Сl-Сl Cl- С –Cl + Н-Cl

Cl Cl


Н Cl

Cl-С-Cl+ Сl-Сl Cl- С –Cl + Н-Cl

Cl C

Галоген есебінде тек бром және хлор қолданылады.



В) Термиялық айырылу реакциясы, температура 1000 С дейін.

СН4 ------------ С+ 2Н2;

Егер температура 1000 С тан жоғары болса, онда мына реакция жүреді:

2СН4 ------------Н3С—СН3 +3Н2 (дегидрлеу реакциясы)



Изомерлену реакция: көмірсутектердегі байланыс үзіліп тізбекті көмірсутектер тармақталған көмірсутектерге айналады.

400 С, AlCl3

СН3-СН2-СН2-СН2-СН3------------СН3-СН-СН2-СН3

СН3


АКТ,

түрлі-түсті қағаз, оқулық, дәптер




Қорытынды :7 мин.

  1. Кері байланыс.Стикермен «Екі жұлдыз, бір тілек »

а) Сабақтың қай кезеңі ұнады? в) Сабақтың қай кезеңі ұнамады?

2. Үйге тапсырма беру.



1.Оқушылар бүгінгі сабақтың ұнаған кезеңің және ұнамаған кезеңін стикерге түсіреді

2.Үй тапсырмасын күнделікке жазады.



Стикер

Бағалау : 2 мин

1. Бағалау. «Бағдаршам» арқылы және топтардың қорытынды бағасы арқылы бағаланады.

а)Формативті бағалау.

ә)Суммативті бағалау


Оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Бағалау парақшасы

Қосымша ақпарат




Саралау

Оқушылар топта белсенді қатысады



Бағалау

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенді қатысу қабілеті артады.



Пәнаралық байланыс.

Физика, математика



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды




Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды.




Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Пән мұғалімі: ___________________
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету
attachment -> Модуль №1 Қаныққан көмірсутектер. (8 сағат)


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет