Сабақ жоспары Күні: 13. 10. 2015 Пәні: Дүниетану 4Г-сынып



Дата18.06.2017
өлшемі96,48 Kb.
#19381
Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні:13.10.2015 Пәні: Дүниетану 4Г-сынып

Тақырыбы

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Мақсаты

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар туралы мәлімет беру

Күтілетін нәтиже

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар туралы мәлімет алады.

Оқыту әдісі

Топтық жұмыс, «Ыстық орындық», «Уақыт шеңбері»

Керекті жабдықтар

Инт тақата, постер, суреттер, амандасу түрлері



уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

3мин


2мин

5мин


9мин

2мин


5мин

6мин
7мин


2мин

2мин

2мин



Кіріспе бөлім

Сәлемдесу түрлері

Қазақстанда қол беріп амандасады, Италияда құшақтасып амандасады, Никарагуада иықтарын тигізіп амандасады, Жапон халқы бірр-біріне иіледі. Австралияда иықтарын тигізіп амандасады. Міне, бүгінгі сабағымызда біз де осы елдерше амандасып көрейік.

Топтарға бөлу.

Мұнай,Газ, Көмір, Темір

Әр топқа анықтама беру.

Топтың ережесін шығару

1. Бір - бірімізді тыңдау, қатысу

2. Уақытты үнемдеу

3. Ойымызды еркін айту

4. Тақырыптан ауытқымау

5. Анық, нақты сөйлеу
Бағалау өлшемдерін құру.



Оқушының аты

1- тапсырма Тест

2 –тапсырма

Сұрақтарға жауап беру



3- тапсырма: «Жоспар бойынша сипаттама»


4-тапсырма

«Семантикалық

карта»


Ұпай

саны






Қорытынды бағасы





























2. Тұсаукесер

"Ыстық орындық" әдісін пайдалану

Ыстық орындыққы отырған оқушыға сұрақтар қойылады.

"Жоғары және төмен деңгейлі" сұрақтар дайындау.

Сәйкестендіру тесті арқылы бағалау

1. Таскөмір-

2. Мұнай-

3. Газ-

4.Газ бен мұнай кен орны-Жердің астынан мұнай мен газ бірге шықса



5. Таза табиғи газ-иісі, түсі болмайды

6. Шахта оқпаны- Терең шұңқыр

7. Аппақ Байжанов- Ең алғаш көмірдің табылуына өз үлесін қосқан, оны жылыну үшін жағып көрген адам

8. Забой-Шахтада көмір өндірілетін орын

9.Қоңыр көмір-жылтырамайды, оңай үгіледі

10.Бензин мен көмір-жану барысында зиянды заттарды көп шығарады

-Сонымен пайдалы қазбалар нешегі бөлінеді?Соның бірі-Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Негізгі бөлім

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар:

1.ас тұзы, гранит, әктас, құм, сазбалшық, мәрмәр



Құм,саз, әктас, гранит

Ұлутас

Абсест

Фосфорит

Тас тұзы

Құрылыс материалдары

Теңіз жағалауында болады.Ыстыққа төзімді, мықты, экологиялық жағынан таза

Ақ түсті, өрт сөндірушілердің қорғаныс киімінде болады

Тыңайтқыш алынатын шөгінді тау жынысы

Минерал,ас тұзы қолдануға дайын өнім

Фосфорит - Әктас - Ас тұзы -



Жетіқара-Қайрақты вольфрам кен орны - Қарағанды облысындағы Ағадыр темір жол станциясынан солтүстік-шығысқа қарай 50 км жерде орналасқан. Кен орнын 1945 жылы геолог Г.И. Бедров ашқан
Тәжірибе жасау

І-топ.Саз

Тостағанға суға саз балшық салып араластырамыз.Не байқадың?

-Балалардың жауабы.Су лайланды,судың түбіне тұңды.

-Сазды көп салғанда ше? ботқа пайда болды.

-Құрамында металл бар ма? жоқ

Сонда не ұқтыңдар?

Тұжырым:демек саз судан ауыр және ерімейді,созылмалы қасиеті бар.Құрамында металл жоқ.

ІІ-топ Таскөмір кесегін қолыңа алып сындырып көр.Сындыра алмайсың.Таскөмір қатты..енді кесегін балғамен ұр.Ол кішкене кесектерге бөлінеді. Таскөмір морт сынғыш.Отқа салсаң ше? Жанады.Таскөмірді суға саламыз.Не істеді?

-Батып кетті.Демек ауыр екен.

-Құрамында металл бар ма?

-Жоқ

Тұжырым:Ерімейді,судан ауыр,жанады, құрамында металл жоқ.

ІІІ-топ..Темірді қолыңа ұста.

Не байқадың?

-балалардың жауабы.

-Ауыр ма?

-ия,ауыр


-Магнит тарта ма?

-Тартады


-Құрамында метал бар ма?

-Бар.


4-топ

Стақандағы суға тұз салып,қасықпен араластыру дәмін татып көру,оның түсін және судағы еру деңгейін анықтау.

Бір ыдысқа таза су,ал екінші ыдысқа тұзды су құйылған.Екі шикі жұмыртқаны алып ыдыстарға салу.Тұздалған судағы жұмыртқа қалқып тұрады ал таза судағы жұмыртқа батып кетеді.

Оқулықтағы материалды тізбектеп оқу

Тапсырмалар беру

1-топ

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Өндірілетін кен орындары

Қандай қасиеттері бар

Маңызы,

пайдасы


Шартты белгісі


1-топ: Фосфорит

2-топ: Әктас



3-топ: Ас тұзы














2-топ Венн диаграммасы

3-топ "Екі жақты күнделік"

пайдасы

зияны

Жою жолдары











4-топ Топтастыру

Әр топ постер қорғау. Әртүрлі бағалау

Қорытынды б.

Географиялық диктант


  1. Құм, .................., ................., гранит табиғатта жиі кездеседі.

  2. ................... ақ, сұрғылт немесе сарғыш түсті болады.

  3. бор мен мәрмәр да .................. жатады.

  4. Қазақстан жерінде ......................... өте мол.

  5. Ас тұзы ....................., ......................., ............................. және ............................ облыстарында өндіріледі.



«Семантикалық карта»

Пайдалы қазба түрлері

Мұнай

Темір

Тас көмір

Мыс

Әктас

Алюминий

Ұлутас

Алтын

Мырыш

Ас тұзы

Кенді пайдалы қазбалар































Жанғыш пайдалы қазбалар































Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

































Қорытынды.Қазақстан қазба байлық бойынша 6- орынды иемденді.Жер қойнауыңда 99-нан астам п.қ түрлері бар.Осы пайдалы қазбаларды үнемді,тиімді пайдалану керек.Өйткені елдің экономикасының өрлеуіне,халқымыздың жағдайын жақсартуға тікелей байланысты.Пайдалы қазбаларды өңдірген кезеңде қоршаған ортаға тигізетін зияны да көп.Мұнай мен газ улы болғандықтан табиғатқа,адам денсаулығына үлкен зиян.

Мысалы теңіз,мұхиттарды ең көп ластайтын мұнай.Пайдалы қазбалар –сарқылатын пайдалы қазбалар.Сондықтан оларды сақтау,басқа әдіс технологияларын қолдану қажет етеді.Табиғатқа келіп жатқан зиян күн санауда.Мысалы Ақтөбе ең үлкен қоқыс полигонына айналды.Жерге төгілген мұнай қалдықтары мен алаулы оттықтар төңірегіндегі топырақты барынша ластауда, ол өз кезегінде өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне ғана емес, адамдардың денсаулығына да үлкен қауіп төңдіруде.


Бағалау парағы арқылы бағалау

Рефлексия

1.Оқушылар мұғалім атаған әріпті немесе цифрды бірігіп құрастырады.


2.

а)Таңдап алған жалауша түстеріне қарай топтарына бірігеді.



ә)топ мүшелері ақылдаса отырып топқа ат қойып,топ ережесін құрастырады.
Сәйкестендіру кестесін толтырады

Жұппен бағалайды

Тәжірибе жасайды қорытынды шығарады

Топтасып жұмыс жасайды бірін-бірі бағалайды

"Екі жұлдыз, бағдаршам, бармақ, смайликтер арқылы бағалайды"

Географиялық диктант жазады

Картаны толтырады

Рефлексия жасайды


А.Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы



Ашық сабақ

Дүниетану пәні

«Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар»

Куанышкалиева Л.Б.

4Гсыныбы

Орал -2015жыл

А.Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы

Б а я н д а м а

«Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін

қалыптастыру»

Қабышева Қ.Б.

Орал -2015жыл

А.Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы



Ашық сабақ

Дүниетану пәні

«Сезім мүшелері»

Қарсақбаева Б.И.



3 «А»сыныбы

Орал -2015жыл
Каталог: uploads -> doc -> 0ba4
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0ba4 -> Джаркынбаева Меруерт Бейсенбекқызы Семей қаласы «№4 жоббм» кмм


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет