Сабақ жоспары Күні



Дата16.01.2022
өлшемі191,08 Kb.
#112213
түріСабақ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні:




Пәні:

Химия

Cынып:

10

Мұғалімнің есімі:

Зиябек К.М.

Қатысқандар саны:




Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы:

ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

10.2.1.11 2-топтың элементтерінің химиялық қасиеттеріндегі өзгерістердің құрылымын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- металдардың оттегімен, сумен және хлормен өзара әрекеттесу теңдеулерін құру

Оқушылардың басым бөлігі:

- 2 топтағы элементтердің қасиеттерін салыстыра алу

Кейбір оқушылар:

- осы металдар атомдарының құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру және қолданылу саласын атау.

Бағалау критерийлері

1.Металдардың химиялық қасиетіне байланысты реакция теңдеулерін жаза алады;

2. II топ металдарын бір бірімен салыстыра алады.

3. II топ металдарының қолданылу аймағын біледі.

4.Адам өміріндегі маңызын түсінеді



Тілдік мақсат

Оқушылар: Оқушылар жазбаша және ауызша түрде металдардың физикалық қасиеттерін байланыстың түрі мен кристалдық торы бойынша сипаттау;


Негізгі сөздер мен тіркестер: жылтыратылған, пластикалық, әйгілі

металл байланысы, металл кристалды торы, физикалық қасиеттері



Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Жазылым бойынша ұсыныстар:




Алдыңғы оқу

ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері

Сабақтың типі:

Төңкерілген сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі:

Жеке, топтық

Құндылықтарға баулу

-Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастықпен қарым қатынас қалыптастыру.

Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы:

Пернетақта, көрсетілім

Пәнаралық байланыс:

Биология, география

Сілтеме:

https://kk.wikipedia.org/wiki

Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Іс-әрекеттері

Уақыты

Атауы

Сабақтың мазмұны

Ресурстар

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу;

- келмеген оқушыларды анықтау;

- оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау;


Интернет желісі (суреттер)

3 минут

Үй тапсырмасын сұрау

«Сұрақ-жауап» әдісі. Оқушылар өздігіне ұнаған түсті карточканы таңдап алып, үй тапсырмасына байланысты қойылған сұраққа жауап береді.



Интернет желісі

6 минут


Танысу




Топтық жүмыс

«Постер қорғау» әдісі.

Мақсаты: Сыныпта қолайлы атмосфера туғызу. Өзара ықпалдасқан қарым-қатынас дағдысын жетілдіру.
I топ: ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері
II топ: ІІ топ элементтерінің қосылыстарының химиялық қасиеттері

Күтілетін нәтиже:

- Оқушылардың топтасып жұмыс істеу, басқаның пікірін тыңдай алу, тез шешім қабылдау, ой бөлісу, көшбасшы болуға ынталану дағдылары қалыптасады.



Дескриптор: Білім алушы

  1. ІІ топ элементтердің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін түсіндіреді;

  2. Сұрақтарға жауап береді;

Бағалау:

Дескриптор қадамдарына сәйкес ақ фишка алады.


Интернет желісі




5 минут


Салыстыру 1

1-Тапсырма. Келесі айналымдарды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазыңдар:

Деңгейлік тапсырма (А деңгейі)

I топ

Ca→Ca(OH)2→CO2→Ca(HCO3)2→CaCl2→CaO



II топ

Mg→Mg(OH)2→MgCO3→MgO→MgCl2→MgSO4


Дескриптор: Білім алушы

Металдардың және олардың қосылыстарының химиялық қасиетіне сүйене отырып айналымдардағы реакция теңдеуін жазады;



Бағалау:

Әр айналымға сәйкес қызыл фишка алады.


10-сыныптың химия оқулығы



5 минут


Салыстыру 2


2-Тапсырма «Ойлан, ізден, тап» әдісі металдардың сумен әрекеттесу жылдамдықтарын салыстыру.

Металдар


Бақылау

Реакция теңдеулері

Mg







Ca







Sr







Ba









Реакцияға түсу қабілеттілігі тенденциясы

……………………………………………………………………………………………………………………………………………



Тенденцияны түсіндіру

…………………………………………………………………………………………………………………….

Дескриптор: Білім алушы

  1. Металдардың сумен әрекеттесуі кезінде байқалатын құбылыстарды жазады;

  2. Металдардың сумен әрекеттесу теңдеуін жазады;

  3. Металдардың реакцияға түсу қабілеттілігі тенденциясын айтады;

  4. Тенденцияны түсіндіреді;

Бағалау:

Дескриптор қадамдарына сәйкес сары фишка алады.



Интернет желісі (суреттер)


10 мин

Зерттеу

Видеокөрсетілім. Метасызба.



Bilimland.kz
10-сыныптың химия оқулығы

5 минут

Жалпылау

«Т» кестесі арқылы бүгінгі сабағымызды қорытындылаймыз. Ол үшін «Т» кестесіне ІІ топ элементтерінің «+» жағымды және «-» жағымсыз жақтарын талдап жазамыз.

Интернет

желісі


3 мин

Рефлексия

Рефлексия барысында оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізу деңгейін анықтау үшін өзіндік бағалау. «БББ» әдісі.

Интернет

желісі


1 минут

Үйге тапсырма

Дистилденген су, қар суы, кран суы

Жоғарыдағы сулы ерітінділерге бірдей мөлшерде сабын қоссақ, қай суда өпіршіктену жақсы болады? Себебін түсіндіріңіз?



10-сыныптың химия оқулығы

Тех карта № 11 Метасызба № 11



Тексерген

Директордың ОІЖО Ш.Е. Өмірбаева

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет