Сабақ тақырыбы Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында



Дата07.02.2022
өлшемі1,18 Mb.
#86315
түріСабақ
Байланысты:
Қазақстан тарихы 8сынып Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар) 





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:



Сынып:

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар) 

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру



Сабақ мақсаттары

  • Қазан төңкерісінің орнауына қатысты Қазақстандағы оқиғаларды біледі және өткен кезеңмен салыстыра отырып өзгерістер мәнін анықтайды.

  •  Тарихи дерек көздердің объективтілік деңгейін бағалайды.

  • Қазақстандағы қоғамдық–саяси үдерістерді біледі.


Бағалау критерийлері

  • Білу Қазан төңкерісінің болған мерзімін біледі.

  • Білімін қолдану Қазақстанда кеңес өкіметі орнаған қалаларды датасын, орнау жолдарын іздеп табады. (ең кемі 5 қаланы)

  • Зерттеушілік дағды «Барлық билік кеңестерге берілсін!», "Жер шаруаларға, өнеркәсіп жұмысшыларға" "Халыққа бейбітшілік" ,"Ұлттар арасындағы теңдік"

  • қазақ халқының мүддесіне сәйкескелу/келмеуін анықтайды

  • Сын тұрғысынан ойлау Әлеуметтік топтардың (жұмысшы, шаруа, буржуазия) революция ұрандарын жақтау немесе жақтамау себептерін түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар



Пәнге тән лексика мен терминология:
Большевиктер, В.И.Ленин, Ресей халықтары құқықтары Декларациясы
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Қазақстанда саяси белсенділіктің артуының себептері...
Қазақ зиялыларының саяси көзқарастары....
Келесі себептер/ факторларқысқа
мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімдіболып келеді.
Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды /
айтарлықтай, өйткені…

Құндылықтарды
дарыту

- патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік

Пәнаралық
байланыстар

География пәнімен картамен жұмыс арқылы,
Сабақта пәнаралық кіріктірілу мазмұн арқылы: Дүниежүзі тарихы пәнімен Ислам дінінің таралуы туралы мәлімет беру арқылы.

АКТ қолдану
дағдылары

Ақпарат құралдарын пайдаланып өздеріне қежетті мағлұматтарды алуы.

Бастапқы білім



Ақпан төңкерісінен кейін қос үкімет орнағанын біледі.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызуғышылықты ояту



(Б) Бастапқы стимул. «Кеңес билігінің орнауы» суретпен жұмыс. Сұрақтар қойып, әңгімелесу

2) Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.



слайд







Сабақтың ортасы
Мағынаны тану кезеңі.



(Б) Тақырыпқа шолу.
- Қос үкімет қашан орнады?
- Неліктен кеңестер Уақытша үкіметке қарсы болды?
Кеңестердің негізгі мақсаттары қандай еді?


(Т/Ж) Зерттеу мен талдау
(Д/Ж) 1-тапсырма. Бейнематериалды көріп, кеңестердің ұрандары қандай әлеуметтік топтарға және таптарға қажет және тиімді болғанын түсіндіріп үлгіге сәйкес кестеге жазыңыз (қосымша 1)
(2 минуттай уақытта бейнефильмнен үзінді көрсету)

2 тапсырма. Қандай әлеуметтік топ өкілдері большевиктерді қолдады?



(Д) 3-тапсырма. Қазақстанда кеңес билігі қалай орнады? Мәтінді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап тауып, кестені толтырыңыз.

Қазан революциясының салдары:

  • Уақытша үкіметті биліктен тайдыру.

  • Кеңес үкіметінің билігін мойындату.

  • Большевиктер Германиямен бейбіт келісім орнатып, бірінші дүниежүзілік соғыстан шығатынын хабарлайды

• Азамат соғысының басталуы 1918-20 ж.ж.



https://www.youtube.com/watch?v=4fwLWweUW20

Октябрьская революция





Қорытынды кезең

Оқушылар өздері қорытынды шығарады
Соңында тақырып сұрағына жауап береді.
Рефлексия
Бағалау критерийлеріне қайта оралып, мақсаттарға жетуін бағалау




Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздері арқылы өз бетімен өзгерістерді анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады

Өзгерістерді анықтап және салдарын көрсетіп, өз ойын жеткізген оқушылар бағаланады




Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет