Сабақ тақырыбы Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу



бет1/2
Дата18.02.2020
өлшемі168,98 Kb.
#58308
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
docx1555132052
5 сынып

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: «Балқаш қаласы ЖББ №24 орта мектебі» КММ

Күні: 18.02.2019 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Татиева Камила Сакеновна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Оқу мақсаттары

6.2.2.14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;

  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады;

  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді;

  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;

  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады;

  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі;

  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады.

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

  • сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;

  • тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;

  • теңдеулердің қасиеттерін айта алады;

  • сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;

  • теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • теңсіздік;

  • теңсіздіктер жүйесі;

  • теңсіздіктің сол жағы;

  • теңсіздіктің оң жағы;

  • теңсіздіктер жүйесінің шешімі;

  • сан аралықтарының қиылысуы.

  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.

  • теңдеудің түбірі деп ...;

  • теңдеуді шешу дегеніміз - ...;

  • сызықты теңдеу деп ...;

  • егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;

  • егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;

  • «х ... болсын»;

  • ... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;

  • ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;

  • теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;


Пәнаралық

Байланыстар

Қазақ әдебиет

Бастапқы

Білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин
2 мин



Сәлеметсіздер ме? Отырыңыздар.

Оқушыларды түгендеу.



Үй тапсырмасын тексеру.

Үй жұмысының дұрыс жауабы интерактивті тақтада беріледі. Дәптерлерін сағат тіліне бағыттас ауыстырып, бір-бірін бағалау жүреді. Алдыларыңдағы смайликпен бағалайды.



Презентация

смайликтер




Сабақтың ортасы

2 мин


1 мин

6 мин

6 мин

Сұрақ-жауап.

1) А және В сан аралықтарының бірігуі дегеніміз не?

2) А және В сан аралықтарының қиылысуы дегеніміз не?

3) Мәндес теңсіздіктер дегеніміз не?

4) Теңсіздіктер жүйесінің шешімдері дегеніміз не?

«Мадақтап» бағалау.

Бүгінгі топтың есімдеріне назар аударайық. Елбасымыздың «Ұлы даланың жеті қыры» мақаласы туралы айтып кету.

«Ойлан, бөліс, топтас». Оқушылар берілген тапсырмаларды алдымен жеке, содан жұппен және топпен бөліседі.

«Қызғалдақ» пен «Алма» топтарына:



Теңсіздіктерді шешіп, дұрыс жауабын табыңыздар:

шешімі

теңсіздіктер

балл


















2 балл


















3 балл
















2х+5

4 балл


















5 балл
















«Алтын адам» мен «Аң стилі» топтарына:

Теңсіздіктерді шешіп, дұрыс жауабын табыңыздар:



шешімі

теңсіздіктер

балл саны


















2 балл


















3 балл
















7+3х>x-1

4 балл


















5 балл

















Домино» әдісі. Топтық жұмыс. Әр топқа доминоның қиындылары таратылады. Доминоның бір жағында теңсіздік, екінші жағында тенсіздіктің сызбасы беріледі. Осы бойынша домино А4 парағына жинап, тақтаға іледі. Доминоның дұрыстығын өзге топтардан топ басшылары келіп тексереді. Жұлдызбен бағаланады.

1-топ





x≤5







2







x≥8







4









2 – топ






x>3







1≤x≤4







x≤5







-1










3- топ




x<4







0







x≥2







-2










4-топ




x≥0







-1







x<3







2≤x<5













Презентация

Презентация

Қиындылар



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет