Сабақ тақырыбы Дыбыс толқындары және сипаттамалары Sound wave and characteristics of sound



бет1/2
Дата23.08.2017
өлшемі119,98 Kb.
#25627
түріСабақ
  1   2
САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Физика



Мұғалім

Шарипов Самат

Мектеп, сынып

Ақтөбе қаласы, ФМБ НЗМ, 9-сынып

Сабақ тақырыбы

Дыбыс толқындары және сипаттамалары

Sound wave and characteristics of sound





Сабақ түрі

Бұл сабақ шетелдік мұғалім Miguel Araujo мырзамен бірлесе өткізілді.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • Тербеліс көздерінен дыбыстың пайда болу процесін сипаттау;

  • Сығылу және ортаны сирету процестері тұрғысынан бойлық дыбыс толқындар табиғатын сипаттау;

  • Дыбыстың толқынды таралуына ортаның қажет екендігін және толқын жылдамдығының әртүрлі ортада әртүрлі екендігін түсіну;






Сабақтың мақсаты

Тербеліс көздерінен дыбыстың пайда болу процесін сипаттай алуды үйрету;

Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтап, қажетті есептеулерді жүргізе алуды үйрету;





Тілдік мақсаттар



English

Kazakh

Russian

sound waves

дыбыс толқындары

звуковые волны

vibrating sources

тербеліс көздері

вибрирующие источники

compression and rarefaction

сығу және сирету
сжатия и разряжения

liquid


сұйық

жидкость


solid

қатты дене

т

ердое тело



pressure wave

толқын қысымы

волновое давление

tuning fork

камертон

камертон


Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жылдамдық, қашықтық, жаңғырық, период, кейіннен жаңғырық естілуімен алақан шапалақтау.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы тіркестері:

… болғанша … реттеңіз;

…………өлшеңіз;

Қашықтық және … кейін;

Алынған деректерді кестеге енгізіңіз;

……….кестесін құрыңыз.



Алдыңғы білім

Электромагниттік толқындар

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

3 мин

Амандасу. Сынып ішіндегі тазалық пен оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін шағын көрініс көрсетіледі. Ол үшін арнайы қолдан жасалынған телефон арқылы екінші мұғалімге қоңырау шалынады.


Samat: Miguel! Where are you? I’m waiting for you. We have lesson today.

Miguel: Samat, I am sorry, I forgot! I will go now. Мұғалім келгенге дейін оқушыларға сұрақ қойылады.

Осындай телефонды қолданып бір-бірімізбен байланысу мүмкін бе?

Мигель сырттан қолына домбыраны алып кіреді. Why did you bring the dombra?

How to produce sound from dombra?
Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ?


Жіппен байланысқан телефон, домбыра.

4-5 мин

Сабақтың тақырыбы ашылғаннан соң оқу мақсаттары айтылады және қазақша-орысша-ағылшынша сөздік беріледі. Оқушылар мұғаліммен бірге сөздерді қайталайды.

Презентация,

Сөздік.


6-18 мин

Оқушылар топқа бөліну арқылы шағын мәтіндерді оқып, талқылайды.

1-топ. Дыбыс және дыбысты есту үшін қажетті шарттар.

Тәжірибе. Дыбыс туындауының себепкері.

2-топ. Сығылу және ортаны сирету процестері тұрғысынан бойлық дыбыс толқындар табиғатын сипаттау.

Тәжірибе. Дыбыстың сұйықта таралуы.

3-топ. Дыбыстың әр түрлі ортада таралуы. Тәжірибе. Дыбыстың қатты денеде таралуы.

Әр топ постер дайындайды және қорғайды.



Қосымша 1

Камертон.



Суы бар ыдыс, қоңырау.

19-21 мин

How does the pressure change as the sound wave travels? What happens when the particles are close to each other and what happen when they are far apart? (Дыбыс туралы видео көрсетіледі)

Каталог: upload -> content -> lesson -> 19549 -> media -> 5638d2621e252de039694826f0486e68
lesson -> Тажигалиева Замзагул Тілепбергенқызы Мектеп, сынып Орал қаласы, фмб нзм, 12-сынып сабақ тақырыбы М. Әуезов «Қарагөз» драмасы Осы сабақ
lesson -> Сабақ тақырыбы Оқушылардың жолда жүру ережесі
lesson -> Сабақ тақырыбы М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасын талдау (2-сағаты)
lesson -> Сабақ тақырыбы Тазалық Мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Инфекциялық аурулар Мақсат
lesson -> Сабақ тақырыбы Қазыбек бидің шешендігі Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Иммунитет түрлері. Житс-тің алдын алу шаралары Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Киім адам көркі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет