Сабақ тақырыбы Судың маңызы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары



бет1/2
Дата27.11.2023
өлшемі0,53 Mb.
#193716
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
судың маңызы
Эссе Хамидуллиева А. 4 сынып, 6кл кмж




Пән: Қазақ тілі Т2
Күні: 24.11.2023ж.
Сынып: 5 Б

Бөлім:5.Су- тіршілік көзі

Сабақ
тақырыбы

Судың маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.5.1.4 зат есім, сан есім, сын есім, етістікті жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану

Сабақ мақсаттары

тақырыпты тірек сөздер арқылы болжай алады.



Тілдік мақсаттар

Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау



Ресурстар

Сабақтың басы
7 минут



«Суреттер сөйлейді» әдісі


Сабақ мақсатымен таныстыру

Тақтада берілген суреттерге қарап, білгендерін айтады. Су не үшін керек? оның маңыздылығы қаншалықты? деген сұрақтардың жауабын өздері айтады.
Сабақтың тақырыбын, мазмұнын слайдтар, суреттер, жанама сөздер арқылы болжайды.

Қолпаштау


Слайдтар

Сабақтың ортасы
30 минут



Сөздікпен жұмыс:
Тамшы, қоры, тіршілік көзі,маңызы, қырау

  1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;

Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!


Оқулық
97 бет

сөздік
слайд






1-тапсырма.Айтылым.
Жұмбақты шеш. Жұмбақтан суреттерде кездесетін сөздерді тауып, сөз тіркестерін құра.

Оқушылар жұмбақты шешіп, сөз тіркестерін құрайды.


Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!


Оқулық
97 бет


2-тапсырма.Жазылым.
Оқы. Кестедегі сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып жаз.

Жазылым.
Оқушылар берілген кестені толтырады.


Дескриптор:_-кестені_толтырады;_-сұрақтарға_жауап_береді;'>Дескриптор:
-кестені толтырады;
-сұрақтарға жауап береді;

Оқулық
97,98 бет



4-тапсырма
Мәтінді оқып, ақпараттың дұрыс бұрысын анықтау.
Ішкі сыртқы шеңберде тұрып, түсінгендерін айту.



Оқушылар ақпараттың дұрыс бұрысын анықтау.
Ішкі сыртқы шеңберде тұрып, түсінгендерін айту.

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

4-тапсырма. Тыңдалым. Оқылым


Мәтіннен сан есімдерді тауып қай түрі екендігін айт.

Оқушылар мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, сан есімдерді табады.

Дескриптор:
- мәтінді тыңдайды, түсініп оқиды, жоспар құрады.


Оқулық
98 бет



Сабақтың соңы
3минут

«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.






Үй тапсырмасы: «Судың маңызы туралы» шағын мәтін жазу
Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.



Кім?

Не?

Қайда?

Қашан?

Не істеді?
















Кім?

Не?

Қайда?

Қашан?

Не істеді?
















Кім?

Не?

Қайда?

Қашан?

Не істеді?
















Кім?

Не?

Қайда?

Қашан?

Не істеді?
















Кім?

Не?

Қайда?

Қашан?

Не істеді?













Француз ұшқышы , жазушыАнтуан де Сект-Экзюпери пошта таситынұшақта қызмет еткен. Ол Тулуза, Касабланка, Аргентина, Оңтүстік Америка, Дакар, Сахарада ұшақпен пошта тасыған. Ол соғыс кезінде сахара шөлінде біраз уақыт өткізген. Судың маңызын жақсы білген ұшқыш. Судың дәмі де, түсі де, иісі де жоқ. Суды ешкім сипаттап бере алмайды. Судың не екенін білмей ақ судан рақат табады. Судың сенің өмірің үшін қандай маңызды екенін сөзбен айтып жеткізуге болмайды. Сондықтан суды үнемдеп, қолданайық!


Француз ұшқышы , жазушыАнтуан де Сект-Экзюпери пошта таситынұшақта қызмет еткен. Ол Тулуза, Касабланка, Аргентина, Оңтүстік Америка, Дакар, Сахарада ұшақпен пошта тасыған. Ол соғыс кезінде сахара шөлінде біраз уақыт өткізген. Судың маңызын жақсы білген ұшқыш. Судың дәмі де, түсі де, иісі де жоқ. Суды ешкім сипаттап бере алмайды. Судың не екенін білмей ақ судан рақат табады. Судың сенің өмірің үшін қандай маңызды екенін сөзбен айтып жеткізуге болмайды. Сондықтан суды үнемдеп, қолданайық!
Француз ұшқышы , жазушыАнтуан де Сект-Экзюпери пошта таситынұшақта қызмет еткен. Ол Тулуза, Касабланка, Аргентина, Оңтүстік Америка, Дакар, Сахарада ұшақпен пошта тасыған. Ол соғыс кезінде сахара шөлінде біраз уақыт өткізген. Судың маңызын жақсы білген ұшқыш. Судың дәмі де, түсі де, иісі де жоқ. Суды ешкім сипаттап бере алмайды. Судың не екенін білмей ақ судан рақат табады. Судың сенің өмірің үшін қандай маңызды екенін сөзбен айтып жеткізуге болмайды. Сондықтан суды үнемдеп, қолданайық!
Француз ұшқышы , жазушыАнтуан де Сект-Экзюпери пошта таситынұшақта қызмет еткен. Ол Тулуза, Касабланка, Аргентина, Оңтүстік Америка, Дакар, Сахарада ұшақпен пошта тасыған. Ол соғыс кезінде сахара шөлінде біраз уақыт өткізген. Судың маңызын жақсы білген ұшқыш. Судың дәмі де, түсі де, иісі де жоқ. Суды ешкім сипаттап бере алмайды. Судың не екенін білмей ақ судан рақат табады. Судың сенің өмірің үшін қандай маңызды екенін сөзбен айтып жеткізуге болмайды. Сондықтан суды үнемдеп, қолданайық!
Француз ұшқышы , жазушыАнтуан де Сект-Экзюпери пошта таситынұшақта қызмет еткен. Ол Тулуза, Касабланка, Аргентина, Оңтүстік Америка, Дакар, Сахарада ұшақпен пошта тасыған. Ол соғыс кезінде сахара шөлінде біраз уақыт өткізген. Судың маңызын жақсы білген ұшқыш. Судың дәмі де, түсі де, иісі де жоқ. Суды ешкім сипаттап бере алмайды. Судың не екенін білмей ақ судан рақат табады. Судың сенің өмірің үшін қандай маңызды екенін сөзбен айтып жеткізуге болмайды. Сондықтан суды үнемдеп, қолданайық!

Су – қалыпты жағдайларда сутегі мен оттегінің тұрақтылығын сақтайтын қарапайым химиялық қосылыс. Ол қатты, сұйық және газ сияқты күйде болатын бірден-бір минерал. Су түссіз, иіссіз, дәмсіз сұйықтық. Су - қабаты 5 метрден асқанда көгілдір түсті болып көрінеді. Жер бетінің 77,5 пайызын су алып жатыр. Су қорына мұхит, теңіз, көл, жер асты сулары жатады. Су атмосферада бұлт, тұман, бу, жаңбыр, түрінде болады. Су буға айналады. Бұдан бұлт пайда болады. Ол жаңбыр, қар, бұршақ болып, жерге жауады. Мұздықтар мен айсбергтер де су болып есептеледі. Адам өсімдік пен жануарлар денесінің бір бөлігі судан тұрады. Сусыз тіршілік жоқ. Бүкіл жан иесі сусыз өмір сүре алмайды. Жер бетіндегі биологиялық өнімдердің 43 пайызын, оттегінің 50 пайызын мұхит пен теңіздер береді. Жер бетінде ішетін су аз. Ол күн сайын азайып барады. Сондықтан суға қамқорлықпен қарау керек.


Су – қалыпты жағдайларда сутегі мен оттегінің тұрақтылығын сақтайтын қарапайым химиялық қосылыс. Ол қатты, сұйық және газ сияқты күйде болатын бірден-бір минерал. Су түссіз, иіссіз, дәмсіз сұйықтық. Су - қабаты 5 метрден асқанда көгілдір түсті болып көрінеді. Жер бетінің 77,5 пайызын су алып жатыр. Су қорына мұхит, теңіз, көл, жер асты сулары жатады. Су атмосферада бұлт, тұман, бу, жаңбыр, түрінде болады. Су буға айналады. Бұдан бұлт пайда болады. Ол жаңбыр, қар, бұршақ болып, жерге жауады. Мұздықтар мен айсбергтер де су болып есептеледі. Адам өсімдік пен жануарлар денесінің бір бөлігі судан тұрады. Сусыз тіршілік жоқ. Бүкіл жан иесі сусыз өмір сүре алмайды. Жер бетіндегі биологиялық өнімдердің 43 пайызын, оттегінің 50 пайызын мұхит пен теңіздер береді. Жер бетінде ішетін су аз. Ол күн сайын азайып барады. Сондықтан суға қамқорлықпен қарау керек.
Су – қалыпты жағдайларда сутегі мен оттегінің тұрақтылығын сақтайтын қарапайым химиялық қосылыс. Ол қатты, сұйық және газ сияқты күйде болатын бірден-бір минерал. Су түссіз, иіссіз, дәмсіз сұйықтық. Су - қабаты 5 метрден асқанда көгілдір түсті болып көрінеді. Жер бетінің 77,5 пайызын су алып жатыр. Су қорына мұхит, теңіз, көл, жер асты сулары жатады. Су атмосферада бұлт, тұман, бу, жаңбыр, түрінде болады. Су буға айналады. Бұдан бұлт пайда болады. Ол жаңбыр, қар, бұршақ болып, жерге жауады. Мұздықтар мен айсбергтер де су болып есептеледі. Адам, өсімдік пен жануарлар денесінің бір бөлігі судан тұрады. Сусыз тіршілік жоқ. Бүкіл жан иесі сусыз өмір сүре алмайды. Жер бетіндегі биологиялық өнімдердің 43 пайызын, оттегінің 50 пайызын мұхит пен теңіздер береді. Жер бетінде ішетін су аз. Ол күн сайын азайып барады. Сондықтан суға қамқорлықпен қарау керек.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет