Сабақ тақырыбы т. Үшбұрыштар теңсіздігі



Дата16.02.2020
өлшемі115,11 Kb.
#58127
түріСабақ
Байланысты:
слайд мк 105 ансаган, Тарих, Әзілхан нұршайықов іс шара, эссе Шаймерденов

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІ тарау.3.2.т.

Мектеп: №16 жалпы орта мектебі

Күні: 15.02 . 2018 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Кайкибаева М.Б.

Сынып: 7. пәні: Геометрия

Қатысқандар саны:… Қатыспағандар саны: ........

Сабақ тақырыбы

3.2.т. Үшбұрыштар теңсіздігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.20

үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;

7.1.3.1

үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану;



Сабақ мақсаттары

Барлығы: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі;

Көбісі: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі және есептер шығаруда қолданады;

Кейбірі: үшбұрыш теңсіздігін біледі және қолданады, дәлелдейді;

Жетістік критерийлері

Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту, есте сақтау және ойлау қабілетін арттыру. Өзін – өзі бағалау және өзгенің жұмысын нақты өлшемдер бойынша бағалау.

Тілдік мақсаттар

Үшбұрышқа байланысты атаулар – медиана, биссектриса, гипотенуза, катеттердің мағынасын қазақ тілінде түсіндіре алу.

Құндылықтарды дарыту



Оқушыларға үшбұрыштар туралы қызық мәліметтер бере отырып, үшбұрыш туралы түсінікті бекіту, көз қарастарын кеңейту, өз пікірлерін білдіре білуге үйрету. Сиқырлы үбұрыш септері арқылы логикалық ойламымен тез есептей білу дағдыларын дамыту. Бірлесе отырып жұмыс жасай білуге тәрбиелу.

Пәнаралық байланыстар

алгебра, сурет пәндері

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, bilim.land есептері

Бастапқы білім


Үшбұрышқа байланысты алғашқы ұғымдар, өлшемдер, суреттер, қасиеттерді түсіндіре алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.

Таңдау әдісі арқылы 2 топқа бөлу. «Үшбұрыш » және «Теңсіздік». Топ мүшелерінің міндеттерін бөлісу. Бағалау парақтарын және құралдарды беру.



1. Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырмаларды тақтаға орындау. Әр топтан 2 оқушы . № 3.29 .

2. Авторлық орындық. Эсселерді оқыту. « Үшбұрыштар елінде.»

« Үшбұрыштар өмірде»



3. Ауызша тест. «Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.

«Иә»-жасыл белгі, оң қол. «Жоқ» - қызыл белгі, сол қолды көтеру.





сұрақ

дұрыс жауап

1

Үшбұрыш дегеніміз - бір түзуде жататын 2 нүктені кесінділермен қосқанда шығатын фигура.

жоқ

2

Қабырғалары бойынша үшбұрыштар 5 түрге бөлінеді

жоқ

3

Бұрыштары бойынша үшбұрыштар 3 түрге бөлінеді: сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты.

иә

4

Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 1800 болады.

иә

5

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы ең қысқа қабырғасы болады.

жоқ

6

Үшбұрыштың ең үлкен қабырғасы ең кіші бұрышына қарсы жатады.

жоқ

7

Теңбүйірлі үшбұрыштың 2 қабырғасы да

2 бұрышы да тең болады

иә

8

Теңсіздік дегеніміз – 2 өрнектердің өзара кем немесе көп екенін анықтау

иә

9

Катет дегеніміз кез – келген қабырға

жоқ

10

Гипотенуза 900 бұрышқа қарсы жатқан қабырға.

иә




Дескриптор

-Үшбұрыштар және оның элементтері жайлы анықтамаларды біледі.

Бағалау парағына бағаларын қойдыру

Түрлі түсті қағаздар Бағалау парақтары.
суреттер

Интерактивті тақта



Сабақтың ортасы



«Адасқан әріптер» әдісі

Нұсқау:Бірінші слайдта көрсетілген адасқан әріптерден оқушылардың сыни ойлау қабілетімен бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.

Жаңа сабақты өз бетімен меңгерту тапсырмалары.



4. Дәптермен жұмыс.

№ 1. Дәптерге 1 түзуде жатпайтын А,В,С нүктелерін салып, белгілеу, сызғышпен оларды кесінділермен қосу. Қабырғаларды өлшеп шамасын жазу.

№ 2. Ең үлкен қабырғасының ұзындығы қандай?. Қалған екі қабырғаның қосындысы және айырмасы қандай. ? Ең үлкен қабырғаны осы шамалармен салыстыр. Не айтуға болады?

Дескриптор

-Үшбұрышты салады.

-қабырғаларының ұзындығын өлшейді

- қабырғаларының ұзындығын салыстырады


5. Ауызша сұрақтар

№ 3. АВ қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ?

АС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ?

ВС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ?

№ 4. Үшбұрыштың 1 қабырғасы басқа 2 қабырғаның қосындысына тең немесе үлкен болуы мүмкін бе ?

Дәптер


Интерактивті тақта






6. Топтық жұмыс. Үшбұрыштар теңсіздігі

І топқа. Қосынды үшін а в + с

Суретін салуды, белгілеуді айтып отырады. Қосымша кесінді, нүктелерге түсінік беріп, шыққан фигуралар бойынша қажетті ережелерді пайдаланады, теңсіздікті қорытады. а в + с

ІІ топқа. Айырма үшін в а- с

Теореманың тұжырымын және одан шығатын салдарды айтып

а в + с теңсіздігін түрлендіру арқылы в а- с теңсіздігін

қорытады

Дескриптор

-Үшбұрышты салады.

- қабырғаларының ұзындығын салыстырады



-қорытынды жасайды




Сергіту сәті. «Мен қандаймын?...» психологиялық ойыны.

– Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз.


– Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз.

– Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз.

– Сіз креативті жансыз. Идеяңыз, фантазияңыз және энергияңыз мол.

– Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы.

Неше үшбұрыш бар?

Постер




7. Ауызша есептер. Осындай қабырғалары бар

үшбұрыштар бола ма ? «Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.



үшбұрыштың берілген қабырғалары

дұрыс жауап

1

1, 1, 1

иә

2

2, 1, 0

жоқ

3

2, 2, 1

иә

4

3, 1, 2

жоқ

5

3, 2, 1

жоқ

6

3, 2, 2

иә

7

3, 3, 2

иә

8

1, 8, 10

жоқ

9

10, 10, 1

иә

10

1, 10, 11

жоқ



www. Bilimland. kz





8«Табақ тарту» әдісі

Нұсқау:Әр топ қарсылас тобына А4 парағына суреттермен берілген есептер жібереді.

Дәптерге суретті салу және жауабын жазу

Үшбұрыштардың белгісіз бұрыштарын табыңыз

№ 1

№ 2

№ 3







жауабы: үш бұрышы да 600

жауабы: 2 бұрышы

500 және 500



жауабы: 2 бұрышы

45 0 және 450



№4

№5

№6







жауабы: 800

жауабы: 2 бұрышы 75 0 және 750

жауабы: 250




Дескриптор

-Үшбұрышты бұрытық өлшемдері бойынша белгісіз бұрыштың градустық өлшемін табады.


Дәптерге есептерді шығарыңыз

№5. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 2 см.

Үшінші қабырғасын табыңыз.

№ 6. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,5 см, ал екіншісі 0,7 см.

Үшінші қабырғасының мәні бүтін сан болса, оның ұзындығы қандай ?

Дескриптор

-Үшбұрышты салады.

-қабырғаларының ұзындығын өлшейді

- қабырғаларының ұзындығын салыстырады


Математикалық диктант. Дәптерге берілген сөйлемді 2 түрлі жағдай бойынша аяқтап жаз:

а) Үшбұрыштың бір қабырғасы .........

б) Үшбұрыштың бір қабырғасы .........

11. Бағалау парағын толтыру. Рефлексия

12. Үй жұмысы. 3.2.т. қайталау


Интерактивті тақта.

Дәптер


bilim.land есептері
А4 парақтары

Интерактивті тақта.



Дәптер

Интерактивті тақта.



Дәптер



Сабақтың соңы





Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?







Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.




Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет