Сабақтың тақырыбы: Көпмүше және оның стандарт түрі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көпмүше ұғымымен таныса отырып, көпмүшені стандарт түрге келтіру дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: Көпмүшелер туралы алған білімін толықтырып, есеп шығару дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Жақсылық пен изеттілікке, нақтылық пен тиянақтылыққа баулы
Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар:
Сабақ типі: Аралас сабақ
Сабақ түрі: Есеп шығару
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі. /фронтальді
әңгіме/
Амандасу, оқушыларды түгендеу, сыныптағы психологиялық ахуал, сыныпты және оқушыларды сабаққа дайындау
-
Үй тапсырмасы. /фронтальды
коллективті/
N 186
-
Өткен сабақты пысықтау. /индивидуальды
сұрақ-жауап/
-
Бірмүше дегеніміз не?
-
Көпмүше дегеніміз не?
-
Көпмүшені стандарт түрі.
-
Көпмүшені көпмүшеге қосу үшін қандай амалдар орындауым керек
-
Мақсаты. /фронтальды
коллективті/
Тақырыпты игере отырып, көпмүше, көпмүшенің ұқсас мүшелері, көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру, көпмүшенің стандарт түрі, көпмүшенің дәрежесі туралы білу; көпмүшелермен орындалатын амалдармен (қосу, азайту) танысу; көпмұшеге байланысты есептерді шығаруды үйрену.
-
Түсіндіру. /фронтальды
коллективті/
Есептердің шарттарын түсіндіру
-
Білім тексеру. /индивидуальды
жеке/
№ 187 Көпмүшелердің айырмасын табыңдар:
-
3а және 7+2а
Шешуі: 3а-(7+2а)= 3a – 7 – 2a = (3a-2a) – 7 = a-7
3. 4x +2 және x+1
Шешуі: (4x+2) – (x+1) = 4x+2-x-1= (4x-x) +2 = 3x + 2
5. 2a – 3b және –b-a
Шешуі: (2a-3b) – (-b-a)= 2a – 3b +b + a= (2a+a) +(-3b+b) = 3a – 2b
№188 және көпмүшелері берілген. Олардың:
-
қосындысын;
-
біріншісі мен екіншісінің айырмасын;
-
екіншісімен біріншісінің айырмасын құрастырып шығарыңдар.
Шешуі: 1) ( )+( )=
2) ( )-( )= = ( )+
(-4x+4x)+(5+3)=
3) ( )= +(-4x+4x)+(-3-5)=
№189 Өрнектердің қосындысы мен айырмасын табыңдар:
2) және 
Шешуі: ( )+( ) =
( )-( ) =
-
және
Шешуі: ( )+( )=
( )-( )=
№190 Стандарт түрге келтіріңдер:
-
4)
№191 Көпмүшенің мәнін табыңдар:
-
, мұндағы
Шешуі:
-
, мұндағы
Шешуі:
№192 Көпмүшеністандарт түрге келтіріңдер:
-
Достарыңызбен бөлісу: |