Сабақтың мақсаттары (Табыс критерийлері) Барлығы: Цилиндр туралы мәліметтерді біледі Көпшілігі



Дата26.08.2020
өлшемі64,5 Kb.
#77057
түріСабақ
Байланысты:
0007df-f4e3
9 Ә 4 тоқсан әдеб ТЖБ, 3.1 Мектеп басшысының өзіндік дамуы (3), 160642



Сабақ: геометрия

Мектеп: «Иқан» ЖОМ

Күні: 22.11.2016жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Дилнаваз Ахирова

Сынып: 11- «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Цилиндр


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Цилиндр туралы мәліметтерді білу және тапсырмаларды орындауда қолдана алу;

Қоршаған ортада кездесетін цилиндр пішіндес нәрселерді зерттеу




Сабақтың мақсаттары

(Табыс критерийлері)


Барлығы: Цилиндр туралы мәліметтерді біледі

Көпшілігі:

Цилиндр бойынша алған білімін тапсырмаларды орындауда қолдана алады



Кейбірі:

Қоршаған ортада кездесетін цилиндр пішіндес нәрселерді зерттейді



Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Цилиндр және оның элементтерін біледі және цилиндрға байланысты тапсырмаларды орындайды



Негізгі сөздер мен тіркестер:

Цилиндр-цилиндр-

Табан-

Биіктік-высота-



Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Кез келген параллелаграмды оның қабырғаларының бірінен айналдырып цилиндр алу



Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Цилиндр жазықтық бетімен домаласа, оның осі берілген цилиндрмен тең цилиндр сызатынын



Жазылым бойынша ұсыныстар:

Табандары Ш(О,R), Ш(O1,R)

Биіктігі Н

Радиусы R



Алдыңғы оқу:

Дұрыс көпжақтар


Жоспар

Жоспар ланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар, қолданылатын стратегиялар

Баста -луы:

8мин




Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Өтілген тақырыпты сұрау және пысықтау

Бағалау парақтарын беремін

Бөлімдер

Критерилер

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

4-тапсырма

5-тапсырма

Берілгенінің түсініктілігі (7-12)
















Шығарылуы мен шешімінің түсініктілігі (7-12)
















Тапсырманың қажеттілігі (7-12)
















Өмірмен байланыстылығы(7-12)



















Суреттер

«Шаттық шеңбері»

«Попкорн»

Слайд № 3

Бағалау парақтары

Слайд № 5


Ортасы



Сабақты презентация арқылы түсіндіру

Айналу денесі дегеніміз-қандайда бір шектелген облыс өзінің шекарасында жатқан осьтен айналуынан шыққан фигураны айтады.

Цилиндр деп тік төртбұрышты оның қабырғасының бірінен айналдырғанда шығатын фигураны атайды.

Егер жасаушылары цилиндрдің табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік дөңгелек цилиндр деп аталады.

Дегенмен геометрияда және бізді қоршаған ортада цилиндрдің басқа да түрлері кездеседі, мысалы, көлбеу цилиндрлер.

11 есеп (А деңгей)

Табанының радиусы 4 м және биіктігі 6 м цилиндр берілген. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналін табыңдар.

12 есеп (В деңгей)

Табанының радиусы 3 см, осьтік қимасының диагоналі 10 см цилиндр берілген. 1) Цилиндрдің биіктігін; 2) цилиндрдің осьтік қимасының ауданын табыңдар.

20 есеп (С деңгей)

Шеңбер жазықтығына перпендикуляр кесіндінің бір ұшы шеңбер бойымен жылжиды. Кесінді кеңістікте қандай фигураны сызып шығады ?

Дескрипторлар:

1)есептің шартын түсінеді;

2)есептің шартына сай сызба сызады;

3)тиісті формуладан пайдаланады;

4)есептің жауабын табады.



Оқу үшін бағалау

Тапсырма № 1

Үйге қонақтар келді.Дастархан жасау қажет.Дастарханға 3 жерге 7 тілімнен шұжық қойылды.Әр шұжықтың қалындығы 0,5см , диаметрі 7см. Сұрақ: қанша грамм шұжық кетеді? (1 см2 =0.8г шұжық)



Тапсырма №2

Жылу жүйесін жүргізгелі жатырсың. Құбырларды басқа бөлмелерге жеткізу үшін қабырғаны тесу керек. Қабырғалардың ішіндегі кейбіреуі гипсокартоннан тұрғызылған. Ойғаннан пайда болған гипсокартон бөлігінің көлемі 22,5 см3, қалындығы 0,9см. Қандай ойғышпен ойған дұрыс?



Қалыптастырушы бағалау

Сергіту сәті: Дене жаттығулары:

Түсіндірме: Біз бір геометриялық ұғымды айтамыз. Сіздер сол геометриялық фигураны жасайсыздар. Мысалы: түзу десек, Сіздер біріңнен кейін бірің тұра қалып, түзу боласыңдар:



  1.      Тік төртбұрыш

  2.     Үшбұрыш

  3.      Шеңбер

  4.      Параллель түзу

  5.    Перпендикуляр түзу

  6.     Бұрыш


Суретін ғана салыңдар

Цилиндрдің биіктігі 6 дм , табан радиусы 5 дм . 10 дм-ге тең АВ кесіндісінің ұштары әр түрлі табандарының шеңберлерінде жатыр.Берілгені бойынша суретін сал.



Оқу үшін бағалау

Слайд № 6-12

Деңгейлік тапсырмалар

Жеке жұмыс

Жұмыс дәптері

«Формулалар » кестесі


Слайд №13

Өзін-өзі бағалау

«Тұрмыстағы тапсырмалар»

Топтық жұмыс


Слайд№15-16

Бірін-бірі бағалау


Слайд №17

Постер қорғау

Слайд № 18

Бірін-бірі бағалау



Соңы


Қорытындылау

Тест есептері

1. Цилиндрдің табанының ауданы 36 см2-қа, биіктігі 8 см-ге тең. Цилиндрдің осьтік қимасының ауданын табу керек.

А) 48 см2 В)144 см2 С) 288 см2 Д) 360 см2 Е) 200 см2

 2. Цилиндр табанының ауданы 25 см2, ал жасаушысының ұзындығы 24 см. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналын табыңдар.

А) 23 см В) 24 см С)25 см Д) 26 см Е)27 см

 3. Цилиндрдің табанының радиусы 2м, ал биіктігі 3м. Осьтік қимасының диагоналын табыңыз.

А) 1м В)25м С)5м Д) 10м Е) 2м

Кері байланыс
Үйге тапсырма: §5 №13

Бағалау


Өзіндік жұмыс


Слайд № 19

«Бағдаршам»

Түрлі -түсті стикер

Жиынтық бағалау



Қосымша ақпарат «Геометрия 7-11» ,авторы Погорелов,

«ҰБТ-ға дайындаламыз» тест жинағы



Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімі тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Деңгейлік тапсырмалар беремін. Оқушының өз ойын толық жеткізуіне ықпал жасаймын. Шығармашылықпен жұмыс істеуге итермелеймін.

Оқу үдерісін мұқият қадағалаймын. Әрбір тапсырманың орындалуын бақылаймын.

Сызу, архитектура,технология

Орындықта дұрыс отыруды, техника қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескертемін.

Ноутбуктан пайдаланамын.

Отансүйгіштікке тәрбиелеймін.




Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет