Сабақтың тақырыбы: 5-6 сыныптардағы математика курсын қайталауға арналған жаттығулар



Дата22.09.2023
өлшемі51,15 Kb.
#182075
түріСабақ
Байланысты:
7сынып
0-дік бақылау жұмысы[1], 5 сынып факул, факултатив 6 сынып, 33-сабақ тапсырмасы, 21-сабақ тапсырмасы

Оқу ісінің орынбасары: Исраилов. Н



Тарау немесе бөлім атауы:

5-6 сыныптардағы математика курсын қайталауға арналған жаттығулар

Мұғалімнің аты-жөні:

Рысалиев Ж.

Пән/Сынып:

7 сынып қатысқандар саны: қатыспағандар саны:

Күні:




Сабақтың тақырыбы:

5-6 сыныптардағы математика курсын қайталауға арналған жаттығулар

оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты:

- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;



Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;



Амандасады.
Үй жұмысын айтады.

оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы

Оқулық

8 мин

Тақырыптың мағынасын ашу

  • Таңбалары әр түрлі сандарды қосу

  • Таңбалары әр түрлі сандарды азайту. a – (-b) = a + b, - a – (+b) = -a – b

  • Таңбалары бірдей сандарды азайту. -a – (-b) = -a + b

  • Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы


Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек:
a – b = a + (- b )
Азайту амалының ерекше жағдайлары:
а – а = 0; 0 – а = - а; а – 0= а.
Мысалы: -5 – ( -5) = - 5 + 5 = 0; 0 – 2,7 = - 2,7; -4,1 – 0 = - 4,1
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.

Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады




Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





30
минут



Бекіту тапсырмасы

Тапсырма:
1. Сарамандық жұмыс.

  • № 1
    1.а+(-в)—(-2а)=а-в+2а=3а-в 
    2.-а-(+а)+(2в)-(-в)=-2а+3в 
    3.-а-(-в)-4а=-5а+в 
    4.-а-(+3а)+(-в)-в=-4а-2в 
    Сандарды салыстырыңдар:

-312 және -369 -415 және 426
-5,4 және 3,2 -1,8 және 3,2
7,8 және -13,2 6,4 және -11,3

  1. Сандардың қосындысын табыңдар:

427 + 263 125 + 69
-128 + (-12) -144 + (-25)
-0,6 + (-1,24) -(1,4 + 1 – 3,76)
11 + (-44) 6 + (-18)
17,8 + (-14,7) -5,2 + 4,8
-3 + (-7/8) 2 + (-5/7)



  1. Өрнектің мәнін табыңдар:

418,3 – 217,48 + 75,07 – 0,097 6,5 – 4,965 – 2, 864 + 1,991
Сергіту сәті. Логикалық есептер.
Оқулықтан № 435, №436



Жеке жұмыс/карточкамен/
№1 
379 + 948 =
- 0,81 + 0,66 =
- 7,6 + 19,2 =
- 2,6 – (- 1,4) =
№2.
3,2 – 6,28 =
- 1408,7 + 408 =
-817 + 817 =
- 13,25 – 11,05 =
№3.

42 + 18 =


- 3, 91 + 3,91 =
15,3 + (- 2,3)=
12 – (-2) =



Дескриптор:

-Таңбалар ережесін қолданады.




Дескриптор:
-Сандарды салыстырады
Дескриптор:

Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайды


Дескриптор:
-Координаталық түзу сызып, кесінді ұзындығын табады



Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары








Жеке жұмыс

Жеке жұмыс. Карточка тарату арқылы
Тапсырмаларды орындау алдында үлгі көрсетеді:
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 =
3) 8*13+8*9 =
4) 10*5+5*9 =
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) =
3) (40-29)*12 =
4) (51-15)*19 =
5) 8*(19-3) =
6) (62-3)*6 =

Тапсырманы орындайды
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 = 7*(9+3) = 84
3) 8*13+8*9 = 8*(13+8) = 168
4) 10*5+5*9 = 5*(10+9) = 545
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) = 31*5-31*9 = 124
3) (40-29)*12 = 40*12-29*12 = 132
4) (51-15)*19 = 51*19-15*19 = 684
5) 8*(19-3) = 8*19-8*3 = 128
6) (62-3)*6 = 62*6-3*6 = 361



Дескриптор:
-Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері ережесін қолданып шығарады.



Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары





2 минут




Бүгінгі сабақта:
- Рационал сандарды азайтуды білді;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады;
Рефлексия
Бас бармақ» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Үйге тапсырма. №

Тақырыпты меңгергенін анықтау


Кері байланыс.











Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет