Сабақтың тақырыбы Антропогенез кезеңдері. Протоантроптар. Архантроптар. Палеонтроптар. Неонтроптар



Дата11.05.2022
өлшемі34,96 Kb.
#142317
түріСабақ
Байланысты:
2 ток тжб 7 сынып, YYYYYYYYYYY Y.YYYYYYYYY Y.Y


Қысқа мерзімді

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Эволюциялық даму және селекция негіздері.Тірі ағзалардың көптүрлілігі

Мектеп: Алматы қаласы 178-мамандандырылған лицейі

Күні:

Машықкердің аты-жөні: Бағдаулетқызы Аякөз

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Антропогенез кезеңдері. Протоантроптар. Архантроптар. Палеонтроптар. Неонтроптар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Антропогенездің кезеңдерін атау

Сабақтың мақсаты

Антропогенездің кезеңдерін атай алады;

Ойлау дағдыларының деңгейлері.

Талдау, жинақтау.

Бағалау критерийі

• Антропогенездің кезеңдерін атайды;
•Протоантроптар, архантроптар, палеонтроптар, неонтроптар ерекшеліктерін сипаттайды

Тілдік мақсаттар



Антропогенез кезеңдері: Протоантроптар, архантроптар, палеонтроптар, неоантроптар, home sapiens
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін сай келетің тіл стилі:
Антропология — ……. ғылым.
Антрополпогия кезеңдері….. ….. …… …… . Протоантроптар есептеулер бойынша … млн…. мың жыл бұрын өмір сүрген.
Архантроптардың ми көлемі… . палеонтроптардың миының көлемі … .
Неоантроптар — … … … .
Талқылауға арналған сұрақтар:
Антропология кезеңдерін ата.
Ежелгі адамдарды сипаттап бер.
Епті адамдардың іс әрекетін сипаттап бер.
Қазіргі адамдардың миының салмағы кандай?

Құндылықтарға баулу


Оқушы бойында «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының бесінші құндылықтары бойынша, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы туған жеріміздің тарихын дарыту, оқушыларды патриотизмге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

 Тарих – тақырыпқа байланысты кезеңдермен байланыстырады

Алдыңғы білім



Алдыңғы бөлім 9 сынып бойынша антропология ғылынындағы білімі бар



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Жылы лебіз» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру.
Ширату жаттығуы
Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін оларға анторопология кезеңдер бойынша суреттер көрсетіледі. Сол бойынша оқушылар алдыңғы білімді еске түсіре отырып жаңа сабақ тақырыбын анықтайды.




Сабақтың ортасы
5-25 мин



Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқушыларға мәтінмен жұмыс беріледі.
Тапсырма 1.
Оқыту фомасы: топтық
Әдіс: «Джиг со».
Мәтінді оқи отырып антропогенез кезеңдерін ан
ықтап,өз ойыңызды берілген сурет қиындылары арқылы толықтыр. (постер қорғау)
1 – топ: «Протоантроптар»
2 – топ «Архантроптар»
3 – топ «Палеонтроптар»
4 – топ «Неонтроптар»


Мәтін оқушыларға беріледі. (


Бағалау критерийлері Дескриптор
• Антропогенездің кезеңдерін атай алады;
Антропогенездің кезеңдерін атайды;
Антропогенез кезеңдерін анықтай алады;
Қ/б: Алтын медаль. (топ бір – бірін бағалайды) әр топ алдында үш түрлі медаль болады, соның ішіндегі алтын медаль арқылы ең үздік топ анықталады.


Тапсырма 2
Оқыту формасы: жеке
Әдіс: Сипаттау кестесі
Антропогенез кезеңдеріндегі атауға сәйкес сипаттаманы толтырыңыз.
Адам типтері Сипаттама


Саралау тапсырмасы:
Қолдауды орташа қажет ететін оқушыларға антропогенез кезеңдеріндегі адамдардың суреттерін беремін.


Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға кестенің астына тірек сөздерді беремін:
Тірек сөздер: аустралопитек, епті адам, тік жүретін адам, неандарталь адамы, краманон адамы. Маймыл тектес адам; Орталық жүйке жүйесінің дамуы; тік жүрген, ми көлемі 530см3болған; Ми көлемі 900см3болғанағаштан, тастан құралдар жасай алады,оттан тамақ пісіре бастады; Ми көлемі – 1400=1700см3 home erectus – пен қазіргі адам арасын байланыстыратын буын; Краманон адамы — home sapiens 40 мың жылда пайда болған адам.


Бағалау критерийлері Дескриптор
Протоантроптар, архантроптар, палеонтроптар, неонтроптар ерекшеліктерін сипаттайды Антропология кезеңдеріндегі адам типтерін сипаттайды
Қ/Б: «плюс, минус, ұсыным» әдісі


+ – толықтай түсінді;
— – түсінуге жақын;
! – түсінбедім, сенімді емеспін


Қарқынды саралау
Тапсырма 3
Оқыту формасы: жеке
Тәсіл: «Дербес пікір»
Қосымша ақпарат арқылы, қазіргі адамдар – «Home sapiens» мен ежелгі адам – «Home erectus» салыстыра отырып баянда.


Бағалау критерийлері Дескриптор
•протоантроптар, архантроптар, палеонтроптар, неонтроптар ерекшеліктерін сипаттайды Қазіргі адамдар мен ежелгі адамдарды салыстыра алады
Қ/Б: «Екі жұлдыз, бір тілек»,
(2-жұлдыз — жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұсынған 2-зат;
1 – ұсыныс — бұл жақсартуға болатын нәрсе)




Сабақтың соңы
10 мин

Кері байланыс:
Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы табыс баспалдағы парағына жазып, түйінді сөздерін бүкіл сыныппен бөліседі
Қолданатын әдіс-тәсіл: «Табыс баспалдағы»
1-ші баспалдағы Мен............. БІЛЕМІН,
2-ші баспалдағы Мен ............ ТҮСІНЕМІН,
3-ші баспалдағы Мен ............... ЖАСАЙ АЛАМЫН.




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралауды сабақтың өн бойында жүргізіледі
-Сабақ мақсаты бойынша деңгейлік саралау жүргізіледі.
-Саралауды ұйымдастырудың пайдалы әдіс-тәсілдері негізінде аралас құрылымдалған топ құру, себебі қабілетті оқушылар топты жетелеп отырады.
-Сабақ барысындағы тапсырмалар қиындық деңгейімен ерекшеленеді.
- Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі:
Деңгейі жоғары оқушыға қосымша тапсырма беру:
-Инклюзив оқушыға арналған жеке тапсырма беру:
- Алдыңғы білімді еске түсіруде
диолог негізінде саралау жүргізіледі
-Топқа топтастырылғанда қарым-қатынас формалары арқылы саралау жүргізіледі
-Визуал оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер көрсетіледі
- Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау.



Сабақ барысында тапсырмаларды орындауын бақылау. Өзара бағалау.
Оқушылардың қабілеті сызба дайындауы кезінде бақыланады. Кейбір оқушылар тірек сөздерді немесе сұрақпен жетелеуді қажет етуі мүмкін. Соңында ақпараттарды кестеге толтыру тапсырмасының орындалуы арқылы бағаланад

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
- АКТ тиімді пайдалану

-Топ ережесін сақтау


Денсаулық сақтауға назар аудару-дұрыс отыруын қадағалау
-Қатты заттармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелері

Биология кабинетінің қауіпсіздік ережелерін сақтау.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет