Сабақтың тақырыбы: Биосфера Оқу мақсаты



бет1/5
Дата16.03.2022
өлшемі1,19 Mb.
#135852
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
2b2n20
Zhandos Baurzhan Dyussenkul, solutions ктп 11 grade, КТЖ 9 сынып Биология, lab-rab-2-css


Сабақ жоспарлаудың үлгісі

Пәні: География
Күні: 7 .06.17
Сынып: 7

Мектеп: А Байтұрсынов атындағы №10 ЖОББМ
Мұғалімнің аты жөні: Оналова З С.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:

Ресурстар



Сабақтың тақырыбы:

Биосфера




Оқу мақсаты:

7.3.4 1. Биосфераның құрамын, құрылымын, шекараларымен қасиеттерін анықтайды.
7.1.1.6. Географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба.




Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар:
Тіршілік үшін литосфераның ,атмосфераның, гидросфераның маңызын сипаттайды.
Оқушылардың басым бөлігі:
Биосфераның төменгі және жоғарғы қабаттарын анықтай
алады
Кейбір оқушылар:
Жер қабықтарының өзара байланысын дәлелдейді.




Бағалау крийтерийі.

Биосфераның шекараларын анықтайды .
Жер қабықтарының өзара байланысын дәлелдейді.






Тілдік мақсаттар:

Тіршілік үшін литосфераның , атмосфераның, гидросфераның ролі туралы айта біледі. Биосфераның қабаттарын қөрсете алады.




Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер . Биоценоз, тіршілік бірлестігі .




Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер 1Жердің тірі ағзалар мекендеген және олардың әсерінен өзгерген қабаты ............. деп аталады.( биосфера)
2 Жер бетінің табиғат жағдайлары біртекті алқабын мекендейтін өсімдіктер ,жануарлар, және майда ағзалар бірлестігі ................. деп аталады.(биоценоз)
3 Тіршілік бірлестігі құрайды ..........................(белгілі бір табиғи ортаға шоғырланған ағзаларды)
4 Өсімдік өлі табиғаттың заттарынан , минералды тұздардан,судан,көмір қышыл газынан күн сәулесі әсерінен тіршілік үшін қажетті зат түзеді және ....................... бөліп шығарады.. ( оттегін)



Құндылықтар

Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономиялық өсу аясында ұлттық қауіпсіздік және еліміздің, бүкіләлемдік өңірлік мәселелелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы .Тақырыптың маңыздылығын түсінетін болса игеріліп жатқан білімнің маңыздылығын білу және қоршаған ортаны таза сақтауға баулу.




Пәнаралық байланыс

Биология жердің зат айналымындағы тірі табиғаттың ролі.




Алдыңғы білім

Жаратылыстану 5421- өсімдіктер мен жануарлардың көптеген түрлері белгілі. Биология- тірі ағзаларға тән қасиеттер




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөз-дер

Сабақтың басы
10 мин

Сабақтың ортасы.


25 мин

Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылар түгенделеді. Оқушыларды ұнайтын түстері бойынша 3 топқа бөлеміз . Стикерлерінде жазылған сөздердерді құстар, адам , жануарлар деп оқиды. Олай болса осы үшеуі қандай ағзаларға жатады? Тірі ағзаларға. Сіздер тірі ағзалар, олардың ортақ қасиеттері , тән қасиеттері туралы жаратылыстану, биология пәнінен таныстыңыздар. Олай болса тірі ағзалар қабаты деген не? деп жаңа тақырыпты шығарып аламын.
1 Тапсырма. .Миға шабуыл .«Биосфера» сөзіне кластер құру.

Биосфера


2 . Мәтінмен жұмыс. «Оқы, бөліс, бірік» топтық жұмысы


2.1.Үш топқа сәйкестендіру кестесі беріледі.
1 Терминдерді анықтамалармен сәйкестендіріңіз .

1


Биосфера

А

Жоғарғы шекара тірі ағзаларды құртып жіберетін әсірекүлгін сәулелерді ұстап қалатын қабат.

2

Озон

В

Тірі ағзаларды құртып жіберетін әсірекүлгін сәулелерді ұстап қалатын қабат.

3

Атмосфера

С

Жер шарының ауа қабығы

4

Гидросфера

Д


Жер бетінің табиғат жағдайлары біртекті алқабын мекендейтін өсімдіктер ,жануарлар және майда ағзалар бірлестігі

5

Биоценоз

Е

Жер шарының су қабаты.

1-В ,2 –А, 3-С, 4- Е, 5- Д

Түрлі түсті стикер

Оқулық
кесте








Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет