Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл



Дата01.01.2022
өлшемі0,77 Mb.
#107722
түріСабақ
Байланысты:
анықталған интеграл— копия
Махбал (1), Методика 30 сұрақ-жауабымен, Методика 30 сұрақ-жауабымен, Методика 8 30сұрақ-жауап, Методика 30 сұрақ-жауабымен, 1 k shablon 9, Азиза 10 апта бож.docx.pptx, molchanov, Вопрос 1, Antaev-Zh-T-Menedzhment-v-sisteme-obrazovaniya, слайд Абдумавленова Т 2 db9c01bf439d8958587b3cecd08322dc, Способы связи, пСИХ ТЕСТ, 4 лекция ККЗТ, 4 лекция ККЗТ



Күні

























Тобы

























Бөлімше меңгерушісі



























Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.

Сабақтың мақсаты: Қисықсызықты трапеция және оның ауданы ұғымын енгізу. Анықталған интеграл мен анықталмаған интегралдың айырмашылықтарын түсіндіру.

Білімділік: Анықталған интегралды есептей алады.

Дамытушылық: Оқушылардың тақырыпты өз бетімен меңгеруге мүмкіндік туғызу, ізденісін, тиянақты ой қорытындысын жасай білу, есте сақтау қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту.

Тәрбиелік: Сөйлеу мәдениетін, өз ойын дәл, нақты айта білуге үйрету, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Теориялық

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Білімді жүйелеу және тереңдету.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, дербес компьютер, таратпа карточкалар, электронды оқулық.

Пәнаралық байланыс: Физика

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, журналға белгі соғу

ә) құрал-жабдықтарды тексеру;

б) топқа жағымды ахуал туғызу;

в) сабақта ынтымақтастық атмосферасын орнату (оқушылар бір – біріне жақсы тілектер тілейді).

ІІ. Үй тапсырмасын тексерy, қайталаy (10 мин)

Тақырыбы: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы.

Жоспар:


  1. Дәрежелік функция ұғымы.Дәрежелік функция интегралы.

  2. Есептер шешу.


А) Ширату тапсырмасы (әр түрлі әдіс-тәсілдер арқылы, оқушылармен кері байланыс жасау)

Ә). Тақырыптың түсіну дейгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін «Басбармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіздім.





ІІІ. Жаңа сабақ (15 мин)

Жоспар:

  1. Дәрежелік функция ұғымы.Дәрежелік функция интегралы.

  2. Есептер шешу.



Қисық сызықты трапецияның ауданы Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу үшін S=F(b)-F(a) формуласын қолданады. Қисықсызықты трапецияның ауданы төмендегідей алгоритм бойынша есептелінеді: 1. Бір координаталық жазықтықта берілген сызықтардың графиктерін салу; 2. Фигураны OX осі бйымен шектелген кесіндісінің шеткі нүктелерін, яғни a және b-ның мәндерін анықтау; 3. f(x) функциясының алғашқы функциясын табу; 4. S=F(b)-F(a) формуласы бойынша қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу. Алгоритм еске түсіреміз

№60 а) есепті шешіп әр жұп бір-бірінің шешкен есебін тексереді



Қисық сызықты трапеция Қисықсызықты трапеция деп – жоғарыдан үзіліссіз, y=f(x) (f(x)>0) функция-сының графигімен, бүйір жақтарынан x=a, x=b және төменнен y=0 түзулерімен шектелген жазық фигураны атайды. Мұндағы абсцисса осінің кесіндісін - қисықсызықты трапецияның табаны дейді.

Анықталған интеграл. Ньютон-Лейбниц формуласы

F(b) - F(a) айырымын y=f(x) үзіліссіз функциясының кесіндісіндегі анықталған интегралы деп атайды да, оны былай белгілейді. Мұнда-ғы a-ны интегралдың төменгі, ал b-ны жоғарғы шегі дейді, ал - интеграл таңбасының астындағы өрнек, x – интегралдау айнымалысы делінеді. Анықтама бойынша: Бұл формула - Ньютон-Лейбниц формуласы деп аталады.


№61 а) есепті бірінші қатар ә) есепті екінші қатар оқушылары шешеді . Әр жұп бір-бірінің шешкен есебін тексереді.







ІV. Бекіту (10 мин)

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардың жаңа тақырып жайлы қай дарежеде білетінін анықтау үшін сурақтар беріп оқушыларды ширатамыз.
1 - тапсырма.

  • Анықталған интеграл дегеніміз не?

  • Анықталған интеграл мен анықталмаған интегралдың айфрмашылығы неде?

Оқушыларды смайликтер арқылы бағалап отырамыз.



2-тапсырма.Тапсырма таратылады.

1. Кестені толтыра отырып, сабақтың мазмұны бойынша қорытынды жасайды.

Оқушыларды смайликтер арқылы бағалап отырамыз.
Сабақтың соңында «Қарлы кесек» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ – жауап арқылы сабақты қорытындылайды.

   
V. Үй тапсырмасы. (Үйге берілген тапсырмаларды түсіндіру) (3 мин)

Мына тапсырмаларды орындаңыз.

№ 3.3. – есепті шешіңіз.



VІ. Бағалау. (3 мин)

VІІ. Пайдаланылған әдебиеттер тізімі, сілтемелер (1 мин)

1. А.Е. Әбілқасымова «Алматы» – 2019ж.

2. А.И. Шыныбеков «Атамұра» -2019ж.

Оқытушы: ___________________________



(қолы, аты-жөні)

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет