Сабақтың тақырыбы: Көктем. Грамматикалық тақырыбы: Сын есім тақырыбын жалғастыру. Сабақтың мақсаты



Дата31.01.2018
өлшемі58,59 Kb.
#37020
түріСабақ
Хасенова Әлия Қайырбекқызы

Солтүстік Қазақстан облысы

Петропавл қаласы

М.Айтхожин атындағы №1 орта мектебінің

қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі
3 сыныпта «Көктем» тақырыбын өту

Сабақтың тақырыбы: Көктем.

Грамматикалық тақырыбы: Сын есім тақырыбын жалғастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Осы тақырып төңірігінде жан – жақты білім беру.

Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілетін дамыту мақсатында әр түрлі жұмыс түрлерін орындауға дағдыландыру, өз ойларын қазақ тілінде айта білуге жетелеу;

Тәрбиелік: Табиғатты қорғай білуге, айналаны таза ұстауға шақыру, еңбексүйгіштікке баулу;

Сабақтың барысы:



І. Ұйымдастыру кезеңі:

Кезекшімен сұхбат:



  • Бүгін сыныпта кім кезекші?

  • Бүгін қай күн?

  • Бүгін апта күні қандай?

  • Бүгінгі ауа райы қандай?

  • Ауа райы неше градус?

  • Қазір жыл мезгілі қандай?

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Сын есімнің ережесі және сын есімге 4 мысал.

  1. Сабақтың мақсатын айту. (Орысша – қазақша.) Біз бүгінгі сабақта «Көктем тақырыбын өтеміз». Бүгінгі сабақтың барысында біз жаңа сөздермен танысамыз, топпен жұмыс істейміз, ойын ойнаймыз, кеспе карточкалармен жұмыс істейміз.

ІІІ. Жаңа сөздермен танысу: (тізбектеп оқу, сұрақ – жауап ретінде оқу, оқушының қалауынша жекелеп оқу)

Ұзарады – становятся длиннее, қар ериді – тает снег, ұшып келеді – прилетают птицы, жылға – ручеек, жиі жауады – часто идет, басталады – начинается, егін – посев, егеді – сеют.

Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.


  1. тапсырма.

  1. Слайд және аудирование. (Слайдқа сәйкес суреті де бар)

1 слайд. Қазір жыл мезгілі – көктем. Көктем айлары: наурыз, сәуір, мамыр. Көктемде күн ұзарады.

2 слайд. Көктемде қар ериді.

3 слайд. Жылғалардан су ағады.

4 слайд: Көктемде құстар ұшып келеді.

5 слайд: Көктемде жаңбыр жиі жауады.

6 слайд: Көктемде егін, жемістер егеді.

2. тапсырма: Жаңа сөздердің көмегімен слайдтардағы сөйлемдерді аудару.

3. Сергіту сәті:

«Дұрыс па? Бұрыс па?» ойыны. Ойынның шарты: Оқушыларға сұрақтар қойылады. Егер дұрыс болса, оқушылар қолдарын шапалақтайды, егер бұрыс болса, аяқтарымен жер тебеді. Егер бұрыс болса, артынша дұрыс жауабы сұралынады. Мысалы:



  1. Қыста жаңбыр жауады.

  2. Көктемде құстар ұшып келеді.

  3. Кітап – адамның басы.

  4. А – дауыссыз дыбыс.

  5. Алма, алмұрт – жемістер.

  6. Апельсин, лимон – көкөністер.

  7. «Жаңбыр» сөзі – дождь деп аударылады.

  8. Қазір жыл мезгілі – қыс.

  9. Наурыз , сәуір, мамыр – күз айлары.

  10. Ө – жіңішке дыбыс.

  1. Грамматикалық тақырып: Сын есім. Сабақтың бұл кезеңін орындау үшін «Сиқырлы конверт» атты дидактикалық ойыны қолданды. Себебі, өткен сабақтарда оқушылар сын есім тақырыбын өткен болатын.

Көктем ертегісі. (Ертегі орысша оқылады)

В ауле «Көктем» жила красавица. Однажды ее похитил великан. Он любил писать письма. И одно письмо отправил вам. Но это не простые письма, а с заданиями. Если выполните эти задания, то спасете красавицу.

(Үлкен сынып оқушысы «пошташы» бейнесінде келіп, хаттарын үлестіреді).

Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топқа 2 хаттан. Деңгейлік тапсырмалар орындалады.

1 топ (І деңгей). Тапсырма: «Көктем» тақырыбына ж/с қолдана отыра, мәтін

құрастыр.



2 топ (ІІ деңгей) Тапсырма: «Көктем» сөзіне толық сатылай кешенді талдау жаса.

3 топ. (ІІІ деңгей) 1 хат: «Көктем» тақырыбы бойынша сын есімді тіркестер

құрастыр.

(Тапсырманы орындалып болғаннан кейін қорытындысы шығарылады)

4. Оқулықпен жұмыс:

146 беттегі «Көктем» төрт шумақты өлеңін мәнерлеп оқу. 5 оқушы орындайды.



ІV. Сабақты бекіту:

3.тапсырма: Интерактивті тақтада жұмыс. «Көктемгі гүлді» толтыру. Тапсырманың шарты: Төмендегі сұрақтарға жауап беріп, жауабын интерактивті тақтадағы «Көктемгі гүлді» толтыру.



  • Көктемде не болады?

  • Көктемде нелер ұшып келеді?

  • Көктемде не ағады?

  • Көктемде не басталады?

  • Көктемде не егеді?

















VІ. Сабақты қорытындылау:

- Сонымен, балалар, бүгін біз қандай тақырып өттік?

- Көктем айлары қандай?

- Сын есімнің сұрақтарын кім айтады?



- Сын есімге кім мысал келтіреді?

Үй жұмысы: жаңа сөздерді жаттау, сын есімді тіркестер құрау (3-4)

Сабақты әзірлеген: Хасенова Әлия Қайырбекқызы.
Каталог: uploads -> doc -> 063e
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
063e -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға жаңа сөздердің, суреттердің көмегімен мәтінді игерту. Міндеттері
063e -> Қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасының қабілеті жоғары оқушылармен жұмыс папкасы
063e -> Сабақтың құрал-жабдықтары: интербелсенді тақта, стикерлер, а-3 қағаздары, түрлі-түсті маркерлер,т б


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет