Сабақтың тақырыбы Көмірсуларды жіктеу және маңызы



Дата02.02.2022
өлшемі66,98 Kb.
#117027
түріСабақ
Байланысты:
9 СЫНЫП ҚМЖ ИЗБАСАРОВА Р БИОЛОГИЯ, 1585663359, 10-сынып қмж биология (1), 1543948848, ortay-topa-arnalan-tsiklogramma-tpel-tayryp-tr-zhne-l-tabiat, Циклограмма кіші топ 2022-2023[1], 1 сын. Матем. 37-40 -сабақ Ләззат

Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп : Табантал ОМ

Күні:06.09.2021

Мұғалімніңаты-жөні: Избасарова Р.М

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көмірсуларды жіктеу және маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынас ілтеме)




Сабақтыңма мақсаты

  1. Көмірсулардың физикалық, химиялык,  биологиялық қасиеттері,

құрылысы, алынуы мен қолданылуы туралы білімдерін жүйелеу бекіту; танымдық белсенділігін арттыру.

  1. Органикалық қосылыстардың жеке кластарының арасындағы генетикалық байланысты қарастыру.

Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметін біледі.

Қаңқа бөлімдерін атап бере алады.

Сүйектің түрлерің ажырата алады.


Бағалау критерийі

Көмірсулар,нәруыздар және майлар қасиеттерін біледі.

Органикалық заттардың құрамын біледі.

Азық-түліктердегі органикалық заттардың маңызын зерттейді.

Тілдік мақсаттар


Термин сөздермен жұмыс

Қоректік заттарпитательные веществаnutrients


Нәруыздар белок  protein
Майлар масла  Oils
көмірсулар углеводы  Carbohydrates


Құндылықтарға

баулу.



Индустриаландыру мен инновацияларға негізделген экомикалық өсу.Ынтымақтастық, ашықтық,денсаулық,топтық-ұжымшылдық,ортақ істің нәтижелі болуына бағыттау.


Пәнаралық байланыс

Химия - Нәруыздар , Майлар, көмірсулар дың формуласын біледі және тағамдағы маңызын біледі.

Алдыңғы білім







Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығут үрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


-Ұйымдастыру.Сәлемдесу

Алдыңғы білім, азық-түлік өнімдеріндегі органикалық заттардың болуын тестілу,бойынша оқушылар бір-біріне



лездік сұрақтар әдісіарқылы алдыңғы білімді пысықтайды.

  1. Көмірсулар деп аталу себебі не?

  2. Көмірсулар қалай жіктеледі?

  3. Глюкоза қандай зат?

  4. Көмірсулардың маңызы қандай?

Жаңа тақырып.

Тапсырма. Суреттер не болды? әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашамын.

слайд,

қима,


қағаздар

шарлар.


Суреттер

Сабақтың ортасы


1-Тапсырма

Ойлан,жұптас,бөліс

-әдісі

(ЖЖ)


Қоректік заттар

Нәруыздар

Майлар

көмірсулар



Термин сөздердің мағынасын жұптасып ажыратыңыз.

Дискриптер

1.Көмірсулар құрамына кіретін элементтерді анықтайды. 2.Майлар, құрамына кіретін элементтерді анықтайды. 3. Нәруыздар құрамына кіретін элементтерді анықтайды.



Бағалау.

Теориялық білімдерін тексеру (топтық жұмыс): тапсырмалар бойынша жауап беру, топ жетекшілері топ мүшелерінің жауаптарын тыңдап бағалайды, тақтаға шығып берілген тапсырманы қорғау.

Стол «А» Моносахаридтер. Глюкоза


  1. Глюкозаның молекуласының құрылысы (эмпирикалық, құрылымдық және тұйық формулалары).

  2. Глюкоза мен фруктозаның табиғатта кездесуі. Моносахаридтердің физикалық қасиеттері және қолданылуы.

  3. Глюкозаның алынуы (фотосинтез және өндірісте).

  4. Бифункционалды қосылыс ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері.

  5. Глюкозаға тән қасиет.

 

Стол «В» Дисахаридтер. Сахароза.



  1. Сахарозаның молекуласының құрылысы (эмпирикалық, құрылымдық және тұйық формулалары). Моносахаридтердің қандай қалдықтарынан тұрады?

  2. Сахарозаның физикалық қасиеттері, табиғатта кездесуі. Жасанды балдың табиғи балдан айырмашылығы неде?

  3. Сахароза өндірісі (технологиясы)

  4. Тотықсызданбайтын дисахарид ретінде сахарозаның химиялық қасиеттері.

  5. Сахароза мен лактозаның құрылысы мен химиялық қасиеттерінің ұқсастығы мен айырмашылығы.


2-Тапсырма.Кестемен жұмыс.

Құрамында нәруыз,көмірсу,май мөлшері көп азық-түлік тізімін жасаңдар.



Нәруыз

Көмірсу

Майлар




















Дискриптер. 1.нәруыз құрамына кіретін элементтерді анықтайды;

2.органикалық заттарды көрсетеді

3.азық-түлік құрамында кезігетін органикалық заттарды анықтайды;

Бағалау.қол шапалақ.

3-тапсырма

Постермен қорғау -әдісі.Ар топ өз тобының алдыңғы жасаған тапсырмаларын постерге түсіреді..



Дискриптер1.Қоректік заттарға не жататынын біледі.2.органикалық заттарды көрсетеді.3.Майлардың құрамын біледі.

Бағалау.Бас бармақБас бармақ жоғары қарап тұрса -Мен түсінемінБас бармақ көлденең тұрса-Мен түсінгендеймінБас бармақ төмен қарап тұрса-Мен түсінбедім.


Үлестірмелі карточкалар

Сабақтыңсоңы


Кері байланыс

Кері байланыс парағы

Әрбір оқушыға таратылады.

Оқушылар білім ағашына. Сабақтан алған білімдерін стикермен жазады.Бағалау. Кері байланыс парағын беру арқылы бағаланады.




Кері байланыс парағы


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау

Оқушыларды

Топтасып жұмыс жасауға үйрету.

Тақырып бойынша әрбір оқушымен топтық және жұптық жұмыс жүргізлді.



Бағалау –оқулардың жаңа сабақ бойынша алған білімдерін қалай тексеру керек.

Кестемен жұмыс бойынша қол шапалақ арқылы бағаланды. Жұптық жұмыс бойынша смайлктер арқылы бағаланды.Постер әдісі бойынша бас бармақ әдісімен бағаланды.



Денсаулық және қаіпсіздік техникасының сақталуы.

Әр топ өрмекші торын жасап бір-біріне сабақтық соңында алғыс айтады.

Денсаулықтарына назар аударып белсенді әрекет жасауға шақырамын.



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ бойынша рефлексия

1.Сабақты өткізу барысында оқушы ынтасын арттырруға үлес қоса алдымба.

2.Сабақтың мақсат –оқу мақсаттары дұрыс жоспарланды ма..

3.Сабақты өткізу барысында тақырыптан ауытқушылық болдыма.

4.Сабақты өткізу барысында оқушы ынтасын арттыруға үлес қоса алдымба.

5.Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беремін.



6.Сабаққа берілген уақытты тиімді пайдалана алдымба.


Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет