Сабақтың тақырыбы: Көпмүшелерге амалдар қолдану Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата16.10.2019
өлшемі73,51 Kb.
#50013
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ

Қысқа мерзімді жоспар


ҰМЖ тарауы: Көпмүшелерге амалдар қолдану

Мектеп: Қаражар орта мектебі

Күні: 15.10.2019 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қуатхан Бақытберді

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Көпмүшелерге амалдар қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :

7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;

7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;

7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау


Сабақтың мақсаттары:

  • Бірмүше мен көпмүше анықтамасын есептер шығаруда пайдаланады;

  • Бірмүше мен көпмүшені стандарт түрге келтіру үшін есептер шығара алады;

  • Көпмүшені бірмүшеге көбейтеу есептерін шығара алады алады.

Бағалау критерийі:

Бірмүшені көпмүшеге көбейте алады.

Бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді.



Тілдік мақсаттар:

Пәндік лексика мен терминология:

  • Коэффициент, бірмүше, босмүше, ұқсас мүше, әріпті өрнек,санды өрнек.

Сұхбатқа арналған пайдалы сөздер

  • Бірмүшелерді көбейту мен бірмүшені дәрежеге шығару жолын негіздейді.

Құңдылықтарға баулу

Оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнатуға, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыруға, бағалауды сыни турғыдан қарауға бағытталады.

Пәнаралық байланыс

Информатика, қазақ тілі

Алдыңғы білім

Бірмүшелер мен көпмүшелер анықтамаларын біледі. Бірмүшелерді бірмүшелерге көбейте алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Шаттық шеңберінде: Амандасу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру оқушыларға психологиялық ахуал туғызамын

Қуанамын менде,

Қуанасын сенде,

Қуанамыз бәріміз

Арайлап атқан күнге.

Қос қолымен өзін көрсету,

Қос қолымен өзгені көрсетеді ,

Қос қолымен бәрін көрсетеді,

Қол ұстасып, күн жасайды

Топтық жұмыс. Үлестірме материалдарды пайдаланып «жалғасын тап » тапсырма арқылы екі топқа (бірмүшелер, көпмүшелер) бөлемін.

«Интербелсенді әдістемені мектепте қолдану» авторы: А.Әлімов

Тапсырма жазылған қағаздар

Сабақтың ортасы

Үй жұмысын «Қобдиша» әдісімен тексеріледі. Қобдиша ішінде сұрақтар болады, музыка тоқтаған уақытта қолында қобдиша қалған оқушы ішінен сұрақ алып, сол сұраққа жауап береді)

Сұрақтар.

1. Қандай өрнектерді бірмүше деп атайды?

2. Бір мүшенің дәрежесі қалай анықталады?

3. Бір мүшелер қалай көбейтіледі?

4. Көпмүше деп нені атайды?

5. Көпмүшенің ұқсас мүшелері нені атаймыз?

6. Бір мүшені көпмүшеге көбейту ережесін айтыңыз?

7. Көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін айтыңыз?

Әрбір оқушыға бағалау парақшаларын таратамын, бағалау критерийлері құрылып, сол арқылы оқуышлар бағаланады.

I. Семантиакалық картамен жұмыс




Жауап

4,27

128

16,9

-

90

Тапсырма










5,27-,

=4,27;


Б

А

Қ

У

Ф

-,

=1,5;



Д

Ж

Г

І

Е



Ә

З

Л

Т

Ы

-,

=1,28;



Я

І

Ю

Ұ

С

,

x=10

Қ

И

К

П

М
II. Эвристикалық деңгей. Оқулықпен жұмыс

Ортақ көбейткішті жақша алдына шығар





Дескриптор. Білім алушы:

− көпмүшені стандарт түрде жазады;

− тең көпмүшелерді анықтайды.

Көпмүшелердің көбейтіндісі түріне түрінде келтіріңдер.



III. Математикалық лото



Төмендегі есептерді шығру барысында бос торға дұрыс жауаптарын орналастыруы керек, нәтижесінде сәйкес орналасқан сыйлықтарды алады.


Бірмүшені стандарт түрінде жазыңдар:









Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығар:









Ұқсас мүшелерін біріктіріндер:









Өрнекті ықшамдандар:









Көбейтуді орындандар:









Өрннекті ықшамда







Амалдады орында








Дескриптор. Білім алушы

− Бір мүшені стандарт түрде жазады;

− Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады ;

− ұқсас мүшелерді біріктіреді ;

− өрнекті ықшамдайды.

IV. Шығармашылық деңгей

Деңгейлік тапсырмалар

I. Жеңіл

1. Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығар

2. Өрнекті ықшамдаңда

3. Амалдарды орында:



II. Күрделі

1. Көбейтуді орында

2. Көбейтуді орында

3. Көпмүшелердің алгебрелық қосындысын тап.

V.Тест тапсырмалары

1. Көпмүше емес өрнекті көрсетіңіз

1) 2)7.5+a 3)7xy-1 4)x+y


a) ондай өрнек жоқ в)2 c)3 д) 4

2. өрнегі тең болатын өрнекті табыңдар

1) 2) 3) 4)

а) 2 в) 4 с)1 д) 3

3. Көбейтуді орындаңдар:

а) в) с)


д)

4. Өрнекті ықщамдаңдар:

а) 5a-4b в)5a+3b с) 15a-2b д) 15a+25b

«Тренингтік ойындар мен жаттығулар»

Әдістемелік құрал

Жақсылықова Қ.

Электрондық оқулық

Қалыптастырушы бағалауға арналған жинақ

Алгебра 7-сынып

Шыныбеков Ә.Н

Алматы:Атамұра 2012 ж

http//bilimland.kz/ru

http//m.itest/kz/

«Kahoot»
бағдарламасы

Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма:

Сурет бойынша есептер құрастыру



Кері байланыс:

Білім ағашы суретіне сабақтан алған әсерлерін түрлі-түсті стикаерлерге жазып, іледі.

Қызыл алма -тақырып түсінікті болды.

Жасыл алма -әлі де оқуды қажет етемін.

Сары алма -сабабқтан мүлдем ештене түсінбедім.

Ағаш суреті салынған қатырма қағаз



Саралау

Бағалау

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Деңгейлік тапсырмалар арқылы сараланды. Оқушылар «Kahoot» бағдарламасы арқылы тест орындап деңгейлері анықталды.

Сабақ сонында «Білім ағашы » суретке сабақтан алған әсерлерін түрлі түсті стикерлермен жазып іледі.

Интерактивті тақтаны уақытылы пайдалану. Жазу кезінде партада түзу отыру



Сабақ бойынша

Рефлексия

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылды.Уақыт кезеңдері сақталды. Тапсырмалар дескриптор арқылы сараланды. Кері байланыс жүргізілді.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Kahoot және iTest бағдарламасымен алынған тест тапсырмалары арқылы берілген тапсырмаларды орындау өте тиімді болды. Өйткені, оқушылар АКТ-ның басқа да мүмкіндіктерімен танысып олармен жұмыс жасай білу мүмкіндіктерін одан әрі жетілдірді

2: Бағалау жақсы, жоғары деңгейде жүргізілгендіктен, өзін-өзі бағалау болды.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

Оқушылардың «Математика пәніне деген қызығушылығын одан әрі арттыру мақсатында тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану сабақтың жоғары деңгейде өтуіне оң ықпал етер еді деп ойлаймын


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
Сабақ барысында менің сынып туралы білгенім: топта жеке жұмыс барысында өздерін белсенді көрсете білді, оқушылардың пәнге қызығушылықтары арта түсті, бір-біріне көмектеседі ал жекеленген оқушыларға кейбір оқушылардың жетістіктерін ынталандыру арқылы өзіндік жұмыстар беріліп қолдау білдіріп одан әрі жұмыс жасау дағдысын арттырып отырдым. Келесі сабақтарда логикалық тапсырмаларды қамту арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытуға назар аудару керек деп есептеймін

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет